Foto – Shutterstock

Ko drīkst un ko nedrīkst ievest Latvijā no Krievijas 0

Mans kaimiņš ar savu automašīnu regulāri brauc uz Krieviju, lai iegādātos pārtikas produktus, alkoholu, cigaretes un degvielu. Iznāk daudz lētāk, un, ja paliek pāri, var pārdot. Arī mēs ar vīru izlēmām tā rīkoties, jo bez problēmām varam iebraukt Krievijā. Gribam zināt, ko drīkst un nedrīkst ievest Latvijā un vai jāmaksā nodokļi. ANNA ZILUPES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Stingri ierobežojumi

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Valsts ieņēmumu dienestā skaidro, ka, iebraucot Latvijā no valsts, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts, ceļotāja personiskajā bagāžā pa sauszemi vestās preces neapliek ar muitas nodokli un pievienotās vērtības nodokli (PVN), ja to kopējā vērtība vienai personai nepārsniedz 300 eiro. Tostarp bērni līdz 15 gadu vecumam drīkst ievest preces personiskai lietošanai, ja to vērtība nepārsniedz 285 eiro.

Personiskajā bagāžā var būt jaunas, nelietotas preces, kas ir paredzētas tikai ceļotāja vai viņa ģimenes personiskai lietošanai vai dāvanām, ja šādu preču veids un daudzums neliecina par to, ka tās ieved komerciāliem nolūkiem. Kopējā vērtībā neiekļauj tās personiskās bagāžas vērtību, ko ceļotājs ieved uz laiku vai ieved atpakaļ pēc pagaidu izvešanas, kā arī ceļotāja personiskajām vajadzībām nepieciešamo zāļu vērtību, tabakas izstrādājumus, alkoholiskos dzērienus, ko ceļotājs ieved savā bagāžā, ievērojot likuma “Par akcīzes nodokli” 21. panta ceturtajā daļā noteiktos daudzuma ierobežojumus.

Tabakas izstrādājumi, alkohols, degviela

CITI ŠOBRĪD LASA

Ne biežāk kā vienu reizi septiņās dienās bez nodokļu samaksas savam patēriņam drīkst ievest šādu daudzumu tabakas izstrādājumu: 40 cigaretes vai 20 cigarillas (cigāri, no kuriem katrs sver ne vairāk par 3 g), vai 10 cigārus, vai 50 g smēķējamās tabakas (vai tabakas lapu), kā arī tabakas izstrādājumus jebkurā kombinācijā, ja procentu daļas, ko izmanto individuāli noteiktajiem daudzumiem, kopā nepārsniedz 100%.

Arī alkoholam ir ierobežojumi. Pāri robežai drīkst ievest 1 l alkoholiskā dzēriena ar spirta saturu virs 22 tilpumprocentiem vai nedenaturēta etilspirta ar spirta saturu 80 vai vairāk, 2 l alkoholiskā dzēriena ar spirta saturu līdz 22 tilpumprocentiem (izņemot negāzēto vīnu un alu), 4 l negāzētā vīna, 16 l alus.

Personām, kas jaunākas par 18 gadiem, atbrīvojumi no nodokļu maksājumiem tabakas un alkoholisko izstrādājumu ievešanai netiek piešķirti.

Ievedot no Krievijas bezalkoholiskos dzērienus un kafiju, tāpat jāievēro pārtikas preču daudzuma ierobežojumi. Personiskajā bagāžā nekomerciālos nolūkos drīkst ievest pārtikas preces, kas nesatur dzīvnieku izcelsmes produktus, ja to kopējais svars nepārsniedz 10 kg.

Naftas produktus (degvielu) drīkst ievest transportlīdzekļa degvielas standarttvertnē, kā arī degvielas pārvietojamās tvertnēs (ne vairāk kā 10 l vienam transportlīdzeklim).

Ievedot Latvijā degvielu, cigaretes vai alkoholu biežāk nekā septiņās dienās vienu reizi vai arī pārsniedzot noteikto daudzumu, preces jādeklarē un jāmaksā akcīzes nodoklis, PVN un muitas nodoklis.

Ja vēlaties personiskajām vajadzībām ievest lielāku preču apjomu, tās ir jādeklarē un jāmaksā muitas un pievienotās vērtības nodoklis, kā arī akcīzes nodoklis par akcīzes precēm.

SVARĪGI

Ja Latvijā no trešajām valstīm ievesto preču daudzums pārsniedz norādīto daudzumu un preces nav deklarētas, uzskata, ka tās ir ievestas nelikumīgā veidā, un iestājas administratīvā vai kriminālā atbildība.

Reklāma
Reklāma

Pārtikas produkti 

Lai pasargātu cilvēkus un dzīvniekus no bīstamām infekcijas slimībām, ir stingri noteikts, kādus pārtikas produktus ceļotājs drīkst ievest Eiropas Savienības teritorijā. Iebraucot Latvijā no trešās valsts, personiskajā bagāžā esošie, pašpatēriņam paredzētie pārtikas produkti robežas šķērsošanas vietā tiks pakļauti stingrai veterinārajai un pārtikas nekaitīguma kontrolei.

Bez veterinārās robežkontroles, ievērojot vienam cilvēkam noteiktos daudzuma ierobežojumus, pašpatēriņam atļauts ievest šādu produktu daudzumu:

1) līdz 2 kg šādu dzīvnieku izcelsmes produktu:

• medus, olas, dzīvas austeres, dzīvas gliemenes un gliemeži, peru pieniņš, propoliss,

• sausais piens zīdaiņiem, zīdaiņu pārtika, īpaša pārtika medicīnisku iemeslu dēļ, kā arī lolojumdzīvnieku barība atbilstošā patentēta produkta iepakojumā, uz kura norādīta ražotāja informācija par īpašu izlietošanu;

2) līdz 20 kg zvejas produktu (izņēmums ir storveidīgo zivju ikri – līdz 125 g atbilstoši marķētā iepakojumā):

• svaigas (obligāti – ķidātas, arī tās, ko ieved veselas), kaltētas, termiski apstrādātas, sālītas, kūpinātas zivis vai zivju konservi,

• daži vēžveidīgie, piemēram, garneles, omāri;

3) līdz 10 kg citu pārtikas produktu (piemēram, maize, kūkas, cepumi, šokolāde un konditorejas izstrādājumi, makaronu izstrādājumi un nūdeles, pārtikas piedevas un garš­vielas iepakojumā).

Taču personiskajā bagāžā pašpatēriņam ir aizliegts ievest:

1) gaļu un gaļas produktus – speķi, svaigu vai apstrādātu gaļu, arī putnu gaļu, dzīvnieku taukus, dažādu veidu desas, gaļas konservus, ar gaļu pildītus vai to saturošus mīklas izstrādājumus, makaronus, mērces, zupas u.c.;

2) pienu un piena produktus – pienu, jogurtu, krējumu, biezpienu, kefīru, sieru, sviestu, iebiezināto pienu, saldējumu u.c.;

3) lolojumdzīvnieku barību, kuras sastāvā ir gaļa vai piens, – mājdzīvnieku barību, košļājamās suņu rotaļlietas, rupja maluma miltu maisījumus.

Plašāku informāciju par pārtikas produktu ievešanas nosacījumiem un produktu grupām, kurām tiek piemērotas specifiskas prasības, var saņemt Pārtikas un veterinārajā dienestā Peldu ielā 30, Rīgā, LV-1050; uzticības tālr. 67027402; mājaslapa: www.pvd.gov.lv.

SVARĪGI

Ja noteiktās prasības nav ievērotas un Latvijas robežas šķērsošanas vietā tiek konstatēts mēģinājums ievest patēriņam dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktus, kas ir aizliegti vai kuru daudzums pārsniedz noteiktos ierobežojumus, muitas amatpersona šos produktus konfiscē un tie tiek iznīcināti. Par pašu patēriņam paredzētu dzīvnieku izcelsmes produktu ievešanas prasību pārkāpumiem var saukt pie administratīvās atbildības, bet atkārtota pārkāpuma gadījumā uzlikt naudas sodu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.