– Vai būs arī kādi pasākumi, kur viņš kā namatēvs spēlēs pirmo vijoli? 9
– Jā. Pirmais no tiem gaidāms 8. janvārī, kad par godu prezidentūras sākšanai notiks skaists koncerts un pieņemšana Nacionālajā operā. Tur būs ap tūkstoši lūgto viesu, visi Eiropas komisāri, Latvijas un Eiropas augstākās amatpersonas, kultūras darbinieki un uzņēmēji. Otrs lielākais pasākums būs 21. – 22. maijā gaidāmais Austrumu partnerības samits. Būs daudz mazāka mēroga pasākumu.
– Kā uz prezidentūras fona norisināsies 16. marta pasākumi? Vai prezidenta apkārtnē nav notikušas sarunas par to? Varbūt plānots aizliegt vai likt kādus šķēršļus?
– Sarunas par šo datumu prezidenta darbakārtībā parādās katru gadu. Prezidents, sekojot savam zvērestam, cenšas būt taisnīgs pret visiem. Vienai sabiedrības daļai šis datums ir ļoti nozīmīgs, un jāļauj viņiem brīvi to pieminēt. Cik daudz iesaistīties ministriem, valsts amatpersonām – tā ir katra personīgā atbildība.
Ģ. Zvirbulis: – Jūs šobrīd esat prezidenta drošības padomnieks un agrāk esat strādājis iekšlietu struktūrās, esat Nacionālās drošības padomes sekretārs. Kāds būtu jūsu vērtējums – cik lielu drošības apdraudējumu rada dažādi prokremliski «antifašisti” “nepilsoņu kongresi”, “Zarjas” un tamlīdzīgas organizācijas, kur figurē vieni un tie paši uzvārdi – Gapoņenko, Lindermans, Osipovs, Girss?
– Mēs sekojam šīm aktivitātēm līdzi, un drošības dienesti patiesi daudz dara šajā sakarā. Pirmkārt, ļoti precīzi pēta situāciju un to, cik lielā mērā šīs personas apdraud Latvijas drošību un valsts intereses. Mums ir pamatota pārliecība, ka šo situāciju kontrolējam. Prezidents ir ticies arī ar jauno Drošības policijas priekšnieku Mežvieta kungu. Viņš atstāja labu iespaidu kā drošības jautājumos zinošs cilvēks ar pieredzi stratēģiskos un pretterorisma jautājumos. Viņš aktīvi iesaistījies arī prezidentūras pasākumu drošības nodrošināšanā.
– Prezidents Bērziņš samērā lielu uzmanību pievērš ārējai ekonomiskajai sadarbībai. Ārvalstu vizītēs viņu pavada liels skaits uzņēmēju. Vai pēc braucieniem var just, ka šie biznesa forumi rezultētos ekonomisko attiecību uzplaukumā ar konkrēto valsti?
– Jau gatavojot vizītes, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra apzina uzņēmējus, kuriem ir interese vai iestrādnes konkrētajā valstī. Uzņemošā valstī kāda līdzīga organizācija veic līdzīgu atlasi. Vēl mēs praktizējam, ka dažus mēnešus pēc katras vizītes rīkojam tikšanos ar uzņēmējiem, kas brauca līdzi, lai uzzinātu, kādi ir rezultāti. Jau atgriežoties no Gruzijas vizītes, mēs saņēmām informāciju, ka uzņēmums “Eko Osta” biznesa foruma laikā noslēdzis sadarbības protokolu.
M. Antonevičs: – Kā jūs strādājat ar prezidenta likumdošanas iniciatīvām? Tikai iesniedzat Saeimā, un viss, vai pēc tam arī paskubināt deputātus, lai viņi par šiem priekšlikumiem neaizmirst? Izskatās, ka iniciatīva par izpildvaras stiprināšanu Saeimā īpaši nekust uz priekšu.
– Mēs strādājam tālāk un turpināsim to darīt. Pieļauju, ka iesniegšanas laiks nebija īpaši veiksmīgs, jo tas bija priekšvēlēšanu periods, un tādēļ mēs netikām sadzirdēti. Partijas pirms vēlēšanām nebija gatavas pie tā strādāt, bet mēs noteikti tām to atgādināsim. Notikumi pēc Saeimas vēlēšanām parādīja, ka prezidenta priekšlikumi bija un ir racionāli.