– Un kā ar Krievijas pareizticīgo baznīcas patriarha Kirila vizīti? 9
– Ar patriarhu ir sarežģītāk. Jau četrus gadus ir spēkā Valsts prezidenta izteiktais uzaicinājums. Taču vizīte vairākas reizes tikusi pārcelta. Tam pamatā lielākoties ir politiski motīvi. Tāda augsta garīgā līdera vizītei Latvijā jābūt saistītai ar pozitīvām emocijām. Ja iesaistās politiski motīvi un vēl sabiedrība tiek satraukta ar runām, ka viņš ir Kremļa ideoloģijas nesējs vai tamlīdzīgi, tad ir liels risks, ka vizīte var neizdoties ne viesim, ne uzņemošai pusei.
– Kāda ir prezidenta pozīcija sakarā ar pareizticīgo Ziemassvētkiem?
– Ziemassvētkiem ir oficiāls valsts svētku statuss, un tas ir pareizi. Un likumā ir piebilde, ka citu konfesiju pārstāvji atzīmē Ziemassvētkus šo konfesiju noteiktajās dienās, saskaņojot to ar darba devēju. Prezidenta nostāja ir tāda, ka darba devējiem ir jāiet pretī šiem cilvēkiem un jādod iespēja izmantot brīvdienu, varbūt pat vienojoties par to darba līgumā vai kā citādi. To prezidents ir pārrunājis, arī tiekoties ar uzņēmējiem.
– Kāda prezidenta aprindās ir doma par attiecību veidošanu ar Krieviju? Pastāv viedoklis, ka nav tur ko ar viņiem runāt, jākoncentrējas tikai uz Rietumiem. Kā domā prezidents?
– Kā prezidents mēdz teikt – globusu nepārzīmēsi. Krievija ir bijusi un vienmēr būs mūsu kaimiņš. Tādēļ labas kaimiņattiecības ir nepieciešamas. Bet, protams, ka nedrīkstam zaudēt godu un pašcieņu. Ir jāizmanto visa veida kontakti, lai veicinātu starpvalstu dialogu un uzturētu šīs attiecības.
– Vai Krievijas vēstnieks, kurš aktīvi tiekas ar dažādu Saeimas frakciju vadītājiem un deputātiem, nav izteicis vēlēšanos tikties arī ar prezidentu?
– Pagaidām viņš tādu interesi nav izrādījis. Bet domāju, ka tas nav nekas slikts, ja kaimiņvalsts vēstnieks mēģina komunicēt ar mūsu leģitīmi ievēlētiem politiķiem. Sarunas vienmēr ir labāks līdzeklis par agresīvu komunikāciju publiskā telpā.
M. Antonevičs: – Vai 18. novembrī reizē ar citu ārvalstu apsveikumiem prezidents saņem apsveikumu arī no Krievijas?
– Jā, protams!
V. Krustiņš: – Mūsu prezidents piedalīsies arī prezidentūrā Eiropas Savienības padomē. Vai viņš tagad ir pārliecināts, ka tur nauda tiks tērēta godīgi?
– Viņš pastāvīgi aktualizē šo jautājumu. Prezidents aicina koncentrēties nevis uz kapitālieguldījumiem šajā pasākumā, bet gan uz morālo pienesumu. Tā teikt – parādīt sevi ar savu darbu un gudrību, nevis vienkārši tērējot līdzekļus. Prezidents par katru pasākumu interesējas, cik tas lietderīgs, kāda būs atdeve un ko mēs no tā iegūsim.