Ko dod jonizēti sārmains ūdens? 0
Daudzas veselības problēmas rodas no ūdens nepietiekamības. Ļoti svarīgi arī, kādu ūdeni ikdienā dzeram. Vai ir pamats domāt, ka tā īpašu apstrādi organisms novērtē augstāk?
Fizikālās īpašības
Cilvēka organisma iekšējais šķidrums pēc savām fizikālajām (lādiņš, struktūra, molekulu skaits u.c.) un citām īpašībām būtiski atšķiras no ūdens, ko izmanto dzeršanai. Jo abi šķidrumi tuvāki pēc šiem parametriem, jo efektīvāk darbojas cilvēka organisms. Dabā šāds ūdens ir sastopams ledājos, avotos, tas var būt arī kūstošs sniegs ekoloģiski tīros apvidos.
Sadzīves apstākļos šādu cilvēka organismam draudzīgu – jonizētu sārmainu – ūdeni iespējams iegūt speciālā ierīcē – ūdens jonizatorā.
Elektriskās strāvas ietekmē notiek elektrolīze, kuras laikā ūdens molekulas un tajā izšķīdušie sāļi jonizējas. Šajā nolūkā izmanto negatīvo (katodu) un pozitīvo (anodu) elektrodu. Pie katoda sakrājas pozitīvie sārmu minerālu (kalcija, magnija, kālija, nātrija), hidroksila un skābekļa joni. Jo to vairāk, jo augstāks ūdens sārmainums un pH līmenis. Tas ir tā sauktais dzīvais ūdens. Savukārt pie anoda sakrājas negatīvie hlora, sēra, fosfora un ūdeņraža joni. Jo vairāk ūdeņraža jonu, jo spēcīgākas ūdens skābes īpašības un zemāks pH līmenis. Šo skābo jonizēto ūdeni sauc par mirušo.
Mājas apstākļos ūdens pH var viegli pārbaudīt ar testeriem: lakmusa papīru, īpašu šķidrumu un speciāliem pH mērītājiem. Gan sārmainam, gan skābam ūdenim ir atšķirīgas īpašības, kas nosaka to pielietojumu cilvēka veselības profilaksē, ārstniecībā un sadzīvē.
Dabīgs antioksidants
Molekulas, atomi un joni, kuru ārējā slānī ir nepāra elektrons, ir brīvie radikāļi jeb oksidētāji, kas apkārtējām molekulām atņem iztrūkstošos elektronus. Tādejādi brīvie radikāļi spēj izraisīt organisma šūnu bojājumus un vājināt imūnsistēmu, veicina infekciju un dažādu deģeneratīvu slimību attīstīšanos. Brīvie radikāļi ietekmē arī organisma novecošanos.
Antioksidatīvās īpašības ir sārmainam ūdenim, jo tā sastāvā ir brīvie elektroni, kas piesaista brīvos radikāļus. To lieliski ilustrē pārgriezts ābols, kas brīvo radikāļu ietekmē oksidējas – kļūst brūns. Taču, pārgriezto daļu apslakot ar jonizētu sārmainu ūdeni, tas nenotiek, jo šāds ūdens ir antioksidants, kas ābola mīkstumu pasargā no oksidācijas.
Gluži tāpat kā citrona sula, kurā ir C vitamīns – viens no antioksidantiem.
Antioksidanti ir vitamīni, minerālvielas un fermenti, kas, brīvajiem radikāļiem atdodot savus brīvos elektronus, palīdz aizsargāt organismu no oksidācijas stresa postošās iedarbības.
Arī ar katru ieelpu organismā notiek oksidācija un veidojas brīvie radikāļi. Dažus antikoksidantus ražo pats organisms, citus nepieciešams uzņemt ar uzturu (A, C, E vitamīns, selēns). Savu fizikālo īpašību dēļ šādā veidā veselās šūnas pasargā arī sārmains ūdens. Protams, jaunība neatgriežas, taču ķermeņa šūnas saglabā aktivitāti un funkcionalitāti ilgāk.
Eksperiments ar kaķi
Uz dažādu veļas mazgāšanas līdzekļu iepakojuma bieži var atrast norādījumus par līdzekļa daudzumu atkarībā no ūdens cietības. Jo mīkstāks ūdens, jo mazāk vajag mazgāšanas līdzekļa. Tātad – izmantojot sārmainu ūdeni, var arī ietaupīt. Savukārt praktiski var pārliecināties, ka mīkstā, tātad – sārmainākā ūdenī (piemēram, lietus vai avota ūdenī) mazgāta veļa ir daudz mīkstāka un tīrāka.
Arī kafija vai tēja, kas vārīta jonizētā sārmainā ūdenī ir bez ūdensvada piegaršas. Izmantojot sārmaina ūdens īpašības (daudz labākas uzsūkšanas spējas), tēju var pagatavot pat aukstā ūdenī!
Tomēr pieaudzis cilvēks atšķirībā no maza bērna vai dzīvnieka bieži rīkojas apzināti un pārdomāti. Tāpēc, lai vēlreiz pārliecinātos par iespējamo atšķirību starp jonizēto un ūdensvada ūdeni, eksperimentā tiek iesaistīts kaķis. Piedāvājot ierasto ūdens bļodiņu ar krāna ūdeni un tādu pašu bļodiņu ar jonizēto, dzīvnieks pārliecinoši izvēlas pēdējo… Droši vien tālab, ka instinkti skaidri norāda, kāds ūdens ir dzīvības pamatā.
Konsultēja firmas “Joneks” direktors Aivars Lasmanis un menedžere Rita Grunsberga.