Ko darīt, ja ziemā saasinās ādas problēmas 1
Gada aukstajā sezonā, cilvēkiem, kuri cieš no hroniskām ādas slimībām, piemēram, atopiskā dermatīta, psoriāzes, kā arī tiem, kuriem citos gadalaikos nav nekādu sūdzību, var pasliktināties ādas stāvoklis vai sākties slimības saasinājumi.
Kāpēc tas parasti notiek ziemā? Jo šajā periodā sakrīt reizē vairāki faktori – temperatūras izmaiņas, sala un vēja ietekme, centrālā apkure telpās, biezākas apģērba kārtas, iespējams, arī kādu vitamīnu un minerālvielu trūkums. Tas veicina straujāku mitruma zudumu ādā, rada kairinājumu, pasliktinot gan ādas izskatu, gan cilvēka pašsajūtu.
Tāpēc ziemas periodā par ādu jārūpējas īpaši, lai tās stāvoklis būtu pietiekami labs un neradītu tādu diskomfortu, kas ietekmē dzīves kvalitāti.
Vēlama vizīte pie dermatologa
Gadījumos, kad jau ir diagnosticēta ādas saslimšana, saasinājumu gadījumā ieteicama vizīte pie dermatologa, lai sekotu līdzi slimības attīstībai un vajadzības gadījumā koriģētu terapiju. Tāpat vizīte pie dermatologa ir vēlama, ja ir aizdomas par ādas slimību rašanos. Tās var parādīties jebkurā dzīves posmā, ja tam ir atbilstoši apstākļi un faktori, kas ietekmē slimības aktivizēšanos.
Ja uz ķermeņa parādās izteikti sausi laukumi, kas zvīņojas, niez, ja ir izsitumi un citi specifiski un labi pamanāmi simptomi uz ādas, vienmēr labāk konsultēties ar dermatologu, lai noteiktu skaidru diagnozi. Jāatceras, ka ādu var skart ne tikai alerģiskas un hroniskas slimības, kas diemžēl ir diezgan izplatītas, bet arī vīrusu, sēnīšu, parazitāras un citas slimības, kurām nepieciešama piemērota ārstēšana.
Vizīte pie dermatologa nenāks par sliktu arī profilaktiskos nolūkos, lai novērtētu savas āda stāvokli un uzzinātu, kā labāk par to rūpēties, lai tā būtu vesela un skaista.
Ziemā jāpielāgo ādas kopšanas paradumi
Ja āda ir jūtīga, ar noslieci uz sausumu vai ir hroniska saslimšana, par to jārūpējas visu gadu, lietojot atbilstošus mazgāšanas un kopšanas līdzekļus. Bet īpaši ādas aprūpei jāpievēršas rudenī, ziemā un agrā pavasarī, kad āda saskaras ar aukstumu, vēju, salu un citiem faktoriem.
Vēlams izvēlēties saudzīgu un kopjošu kosmētiku, kuru vislabāk iegādāties aptiekās. Tā saucamā dermokosmētika nodrošina labāko, ko apvieno daba un zinātne, lai koptu, saudzētu, atjaunotu un aizsargātu ādu, neļaujot tai zaudēt mitrumu, radot aizsargbarjeru pret ārējiem apstākļiem un atjaunojot bojāto ādu.
Ziemā sausas un atopiskas ādas aprūpei labāk izvēlēties līdzekļus uz eļļas bāzes, kas neļaus ādai tik ātri zaudēt mitrumu. Jāizmanto barojoša sastāva krēmi un losjoni.
Noteikti nedrīkst aizmirst par lūpu un roku ādas aprūpi un aizsardzību. Mazgājoties jāizvēlas remdens un silts ūdens, nevis karsts, kā arī nevajadzētu aizrauties ar pārāk biežu mazgāšanos.
Ziemā var būt arī problēmas ar galvas ādu, tās niezi un zvīņošanos. Arī šajā gadījumā jau laikus jāizvēlas specializēti mazgāšanas un kopšanas līdzekļu, kurus ieteiks farmaceits vai dermatologs.
Jāizvēlas dabīgs un elpojošs apģērbs
Viens no faktoriem, kas var saasināt ādas problēmas ziemā, ir biezas un neelpojošas apģērba kārtas. Tāpēc vēlams pārskatīt savu garderobi un noskaidrot, kāds sastāvs ir apģērbiem, kuri ir visciešāk pie ādas.
Labāk, ja tie ir dabīgas izcelsmes materiāli – kokvilna, zīds, merīnvilna –, kuri nekairina ādu, ļauj tai elpot, nerada diskomfortu.
Tikpat būtiski ir arī mazgāt apģērbu ar saudzīgiem un ekoloģiskiem līdzekļiem. Bieži vien alerģisku reakciju un atopiskā dermatīta saasinājumu iemesls ir agresīvu un nepiemērotu veļas mazgāšanas līdzekļu izmantošana.
Īpaši uzmanīgiem jābūt ar bērnu apģērba mazgāšanu. Labāk izvēlēties produktus, kas apzīmēti ar ekosertifikātu un izgājuši dermatoloģiskās pārbaudes.
Jārūpējas par kopējo veselības stāvokli un uzturu
Āda ir kā lakmusa papīrs, kas atspoguļo to, kāds ir mūsu dzīvesveids un veselība kopumā. Uzturs, ūdens patēriņš, stresa līmenis, ieradumi, vitamīnu līmenis, hormonālais stāvoklis – uz šiem un citiem organisma faktoriem āda var reaģēt, izpaužot izsitumus, niezi, apsārtumu utt.
Hronisko slimību saasinājumi var rasties brīžos, kad ir paaugstināts stress, nepietiekama atpūta, vitamīnu trūkums un citi faktori. Tāpēc rūpes par veselību ir ļoti svarīgas, lai uzturētu arī ādu labā stāvoklī.
Vismaz reizi gadā ieteicams veikt asins analīzes, lai pārliecinātos, ka nav vitamīnu un minerālvielu deficīta, kā arī citas novirzes no normas.
Protams, alkohols un smēķēšana arī nav tie labākie ieradumi, ja vēlas uzturēt labu ādas veselību.
Telpās jāuztur labs mikroklimats
Ziemā telpās var būt izmainīts mikroklimats, kas arī nevēlami ietekmē ādas stāvokli un var provocēt hronisko slimību saasināšanos.
Ieteicams iegādāties mērierīci, kas nosaka gaisa mitrumu. Lai to uzturētu optimālā līmenī, var izmantot gan mitruma savācējus, gan gaisa mitrinātājus.
Telpas arī regulāri jāvēdina un jāuzkopj, lai savāktu putekļus un alergēnus, kuri var ietekmēt ādas stāvokli, ja ir paaugstināta jutība vai alerģija, piemēram, uz putekļu ērcītēm, dzīvnieku spalvām u.c. Tādā gadījumā labāk telpās neturēt biezus paklājus, aizkarus, mīkstās rotaļlietas un citus materiālus, kuros var uzkrāties alergēni.