Ko darīt, ja tūjām ir nolīkuši zari? Dārznieces padomi! 1
Avita Jasliņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
Ziema, smags, slapjš sniegs ir tas, kas pabojā tūju vainagus. Tāpēc katra dārzkopja uzdevums ir pieskatīt un parūpēties par to, lai pēc snigšanas sniegs tiktu nopurināts un ilgstoši nepaliktu kokos.
Manām salīdzinoši augstajām (ap 4 m) tūjām smags pārbaudījums bija pagājušā gada sniegotā ziema. Kaut pieskatīju un purināju, daudzām tāpat zari izliecās. Pagājušajā pavasarī gan centos visas piekārtot – patīrīt no sausajām skujām, izliekušos zarus iekārtot atpakaļ.
Ar izgriešanu gan nevajadzētu steigties, jo katrs zars kokam ir vērtība gan fizioloģiski, gan estētiski. Visus zarus, kas izliekušies ārpus formas, vajadzētu iekārtot atpakaļ vainagā. Bieži vien pietiek ar vienkāršu zaru piekārtošanu, bet nepieciešamības gadījumā jāņem talkā trepes, kāda saite un jāmēģina izliekušos zaru nostiprināt vainagā, to atsienot pret kādu citu spēcīgu zaru.
Šim nolūkam var izmantot auklas, bet es izmantoju plastmasas savilces – tā sanāk ātrāk un ērtāk. Dažādu garumu plastmasas savilces var iegādāties jebkurā būvniecības preču veikalā, parasti elektropreču nodaļā. Tās var ērti savstarpēji savienot, lai pagarinātu, ja nepieciešams. Strādājot ar auklām un savilcēm, gan jāatceras, ka tās nedrīkst būt pārāk ciešas, lai ar laiku nekļūtu augam par žņaugu.
Ar zaru izgriešanu nevajag steigties, jāmēģina tos ievilkt vainagā.
Jāmēģina savilkt arī tūjas, kam virsū uzkritis koks, vainagu.