Ko darīt, ja ir zems asinsspiediens? 0
“No bērnības mokos ar zemu asinsspiedienu. Draugi to neuztver nopietni, iesaka iedzert lieku krūzi kafijas! Neesot taču augsts asinsspiediens un infarkts nedraud! Varbūt patiešām nav vērts uztraukties?” Anita U. Madonā
Tāds viedoklis ir daudziem pacientiem. Tomēr ārstus šāda attieksme sarūgtina, jo zems asinsspiediens dzīvē sagādā ne mazums problēmu.
Vispirms pārliecinieties, ka jūsu asinsspiediens patiešām atbilst pazeminātam. Hipotensija ir tad, ja arteriālais spiediens ir zemāks par 100/60 mm Hg. Ja tāds ir, tad droši vien jau pamostoties ir noguruma sajūta, pazeminātas darbaspējas, reiboņi un bezsamaņa, ātra nogurdināmība un biežas galvassāpes. Hipotensijas pacienti mēdz būt jutīgi pret aukstumu, spilgtu gaismu, skaļām skaņām, šūpošanu transportā. Vīriešiem pazemināts asinsspiediens provocē seksuālus traucējumus, sievietēm – menstruālā cikla problēmas.
Svarīgi apmeklēt ārstu, veikt izmeklējumus un noskaidrot pazeminātā asinsspiediena cēloņus. Iespējams, būs vajadzīgi vairāki speciālisti, jo hipotensiju ietekmē hormonālā līdzsvara izjukšana, dažas vairogdziedzera un virsnieru dziedzera saslimšanas, sirds un asinsvadu slimības, arī divpadsmitpirkstu zarnas čūla, hepatīts, anēmija… Ja iemesls apstiprināts, sākumā ārstē pamatsaslimšanu.
Vienīgi sportistiem pazemināts asinsspiediens un zems pulss nav slimības izpausme.
Ja asinsspiediena pazemināšanos nav izraisījusi kāda saslimšana, cīnīties ar to nav viegli, taču reizēm iespējams dzīvi atvieglot pat bez zālēm.
Pētījumos novērots, ka liela šķidruma daudzuma lietošana (pat divas glāzes vairāk par dienas normu) palīdz asinsspiedienu noturēt pieņemamā līmenī.
Liela daļa hipotensijas pacientu ir kafijas mīļotāji piespiedu kārtā, jo daudziem šis dzēriens patiešām ietekmē asinsspiedienu. Rīta kafija – ierasts rituāls, bet 10 krūzes dienā jau ir pārspīlējums. Turklāt arī rītos tā nav jādzer tukšā dūšā, bet, piemēram, ar sieru, jo sāls un tauku attiecība tajā veicina asinsspiediena palielināšanos. Lai gan, iespējams, kafijas vietā labāk dzert tēju, jo tā ir saudzīgāka un neizraisa tahikardiju.
Dabīgie stimulatori ir dažādas augu tējas un dabas vielu, piemēram, ženšeņa preparāti.
Tuviniekiem jārēķinās, ka hipotensijas gadījumā 9 – 11 stundu miegs nav slinkums vai kaprīze, bet gan dzīves nepieciešamība, tādēļ ir jāļauj izgulēties.
Ja pamostoties strauji pieceļas no gultas, var zaudēt pat samaņu. Tāpēc vispirms īsu brīdi vēl jāpaguļ, jāizstaipās, tad var celties sēdus un tikai pēc tam likt kājas uz grīdas, lēnītēm slieties un mirkli vēl pastāvēt kājās.
Izbrīvējot laiku atpūtai, ieteicamas ikdienas pastaigas, peldēšana vai sporta spēles, kurās ir fiziskā slodze.
Kontrastdušas ir veselīgas gan paaugstināta, gan pazemināta asinsspiediena gadījumā. Tiesa, hipotensijas pacientiem nedrīkst būt strauja pāreja no silta ūdens un aukstu. Asinsvadus var trenēt arī pirtī, taču ļoti uzmanīgi un pakāpeniski.