Krāšņās tulpes

Ko darīt, ja dārzā tulpes apsalušas? Atbild selekcionārs 0

Ilona Klovāne, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

“Tulpes šogad izskatās nīkulīgas – ar pelēcīgiem lapu galiem, kropliem ziediem. Vai pie vainas sals?” – jautā Inese Ādažu novadā.

Selekcionārs Juris Egle ir pārliecināts, ka tā ir sala ietekme un arī bora trūkums augsnē. Šogad tā ir raksturīga problēma daudzos dārzos, jo ziema bija maiga, lietaina, bors ātri izskalojās no augsnes. Veģetācija sākās ļoti agri, diemžēl laika ap­stākļi sīpolpuķes nesaudzēja – lapām apsala gali, ziedkāti veidojās trausli, ar kropliem ziediem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Maijā, iestājoties siltam un mitram laikam, var sākties pelēkās puves invāzija (mazi, dažu milimetru diametra plankumiņi uz ziediem, lapām), kas var ietekmēt aizvietotājsīpolu augšanu. Lai sēņotne neizplatītos, tulpes vajag laikus apsmidzināt ar fungicīdiem, piemēram, Switch, Serenade Aso (ķīmiskie līdzekļi III reģistrācijas klasei pret puvi nav reģistrēti).

Mazdārziņos, ja nav pieejami augu aizsardzības līdzekļi, slimās auga daļas jānorauj (nedrīkst noplūkt visas lapas, citādi sīpols aizies bojā). Pēc tam bezvēja laikā augus apputina ar smalki putošu krītu (neder koku pelni, jo tie var apdedzināt tulpēm lapas). Sārmaina vide mazina pelēkās puves iedarbību.

Pēc tulpju norakšanas, apžāvēšanas sīpolus rudenī ieteicams stādīt citā vietā, svaigā zemē, jo sēņotne augsnē saglabājas vairākus gadus. Ik gadu tulpju stādījumam der uzbērt (neilgi pirms sala) sausas kūdras vai mizu mulčas kārtu 5–7 cm biezumā, lai samazinātu temperatūras svārstības augsnes virskārtā. Savukārt, lai ziedi izplauktu visā krāšņumā, pēc lietainām ziemām tulpes noteikti marta beigās jāmēslo ar nitraboru (20–30 g uz kvadrātmetru). Nedrīkst mēslojumu iestrādāt agrāk, jo tad sīpolaugi sāks intensīvi augt, tiem samazināsies salizturība.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.