Ko darīt ar spraudeņiem vēlā rudenī – izpiķēt vai sasegt? Skaidro stādaudzētāja 2
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Vasaras vidū saspraudu hortenzijas un citus krūmiņus. Šķiet, ka apsakņojušies, jo ir jauni dzinumi. Ko tagad darīt – izpiķēt vai sasegt?” – jautā Astrīda Rēzeknē.
Spraudeņus kastītēs vai podiņos tagad liek mierā. Izpiķēšanu atstāj uz pavasari. Trauku ar spraudeņiem vislabāk ienest plēves siltumnīcā vai nolikt lecektī. Ja pieturas mēreni silts laiks ar maziem mīnusiem, nekāda papildu segšana nav vajadzīga, skaidro dendroloģe Zaiga Graudiņa no stādaudzētavas “Sakstagals”.
Tomēr nedrīkst arī spraudeņus siltumnīcā aizmirst uz visu ziemu. Ik pa laikam aiziet un pārbauda, vai pietiek mitruma, jo spraudenīši nedrīkst iekalst. Laista mēreni, lai augsne būtu mitra, bet ne slapja. Ja sāk salt un ir sniegs, siltumnīcā var ienest sniegu un uzbērt jaunuļiem. Podiņus arī var ierakt zemē, taču tas nav vajadzīgs.
Lielāks ļaunums var rasties, ja kastītes ar jutīgajiem augiem pārāk sasedz, jo tie var izsust, sapelēt. Turklāt labi nopakotas vietas (ar lapām, agroplēvēm u.c.) patīk arī grauzējiem.
Arī ārā atstātajiem spraudenīšiem siltā ziemā nekas nekaitēs. Ja uzsnigs sniegs, sals nav bīstams. Taču, kad iestājas kailsals vai sals strauji mijas ar gaisa temperatūru virs nulles, spraudenīši var tikt izcilāti. Lai tā nenotiktu, kailsalā jutīgajiem jaunuļiem var uzbērt kūdru vai skaidas.
Jutīgus augus mēdz ienest pagrabā. Taču klasiskajā kartupeļu pagrabā ir diezgan silts un mitrs, kas ir labvēlīgi apstākļi pelējuma attīstībai. Tāpēc ir liels risks, ka spraudeņi cietīs vai pat aizies bojā.