Ko darīt ar pāri palikušajiem iesaiņošanas papīriem – ieteikumi videi draudzīgai dāvanu saiņošanai 0
Otrajos Ziemassvētkos parasti dāvanas jau ir izsaiņotas, un visas malas mājās pilnas ar dāvanu papīru vai maisiņiem. Ko darīt ar to, kas palicis pāri no svētkiem, glabāt nākamajam gadam vai mest ārā, bet vai šāda rīcība nav pretrunā ar zaļo domāšanu?
Zaļā dzīvesveida atbalstītāja un Latvijas Dabas fonda komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa sarunā ar “Bez Tabu” norādīja, ka dāvanu iepakojums nav pats lielākais ļaunums Ziemassvētku patēriņā, daudz lielākus atkritumus rada neapēstā pārtika un nevajadzīgās dāvanas.
Liene Brizga-Kalniņa ar lielāko prieku saiņo dāvanas, taču izvēlas videi draudzīgus materiālus. Piemēram, ietinamo papīru, kas ir 100% pārstrādāts un daļēji ražots no makulatūras. Apsveikuma kartītes vietā var izmantot pagājušā gada kalendāru.
Tāpat var izmantot auduma maisiņu, kas noderēs gan dāvanas pasniegšanai, gan vēlāk saimniecībā, piemēram, dodoties uz veikalu pēc sveramiem produktiem. “Tas, kas ir pats spožākais papīrs, tas ir pats sliktākais, jo ar to nekas nenotiks, tā ir plastmasa, kuru pat īsti nevar pārstrādāt,” norādīja Liene Brizga-Kalniņa.
Atkritumu apsaimniekošanas kompānijas “Clean R” valdes loceklis Guntars Levics rekomendē dāvanas nesaiņot vispār, ja vien tas ir iespējams, jo jebkurš iesaiņojums beigu beigās būs atkritums, un atkritumu rašanās ir nevēlama pēc būtības.
“Ja tiešām dāvana jāsaiņo, tad būtu vēlams izvēlēties videi draudzīgāku materiālu, piemēram, kartona kasti, jo to var izmest dalīto atkritumu konteinerā, un tā nonāks pārstrādē. Dāvanu maisiņi vai spīdīgie papīri gan netiek pārstrādāti,” komentēja “Clean R” pārstāvis.