Ko darīt ar nekustamo īpašumu, ja puse pieder brālim, kurš jau gadiem dzīvo ārzemēs 0
Ko darīt, ja pirms desmit gadiem brālis un māsa mantoja no vecākiem māju un zemi, bet brālis dzīvo ārzemēs un par mantojumu neliekas ne zinis. Vai māsai ir kāda iespēja rīkoties ar šo īpašumu? VIOLETA ALŪKSNES NOVADĀ
“Māsa pilnībā var rīkoties tikai ar savu daļu šajā īpašumā – to pārdot, iznomāt, dāvināt, novēlēt jebkurai personai u.tml. Vienīgais, kas jāievēro, ja savu daļu māsa vēlēsies pārdot, – būs jānosūta pirkuma līgums brālim, jo viņam ir pirmpirkuma tiesības. Ja brālis nevēlēsies viņas daļu izpirkt pēc pirkuma līguma nosacījumiem vai vispār neatbildēs uz piedāvājumu, darījums ar pircēju būs noticis,” skaidro juriste Kristīne Krēsliņa.
Protams, māsa pati var dzīvot šajā īpašumā un to apsaimniekot, turklāt, ja māsai radīsies kādi izdevumi saistībā ar īpašumu (piemēram, būs jāmaina mājas jumts), pusi no izdevumiem viņa var pieprasīt no brāļa. Ja brālis labprātīgi savu daļu no izdevumiem neatlīdzinās, māsa var to pieprasīt tiesā. Lai iesniegtu prasību tiesā, māsai noteikti jāsaglabā visi dokumenti, kas apliecina viņas izdevumus (kvītis, čeki u.tml.).
Ja tiesa no brāļa piedzīs noteiktu summu un viņš to labprātīgi nesamaksās, pie darba ķersies zvērināti tiesu izpildītāji. Tad brāļa daļu varēs pārdot izsolē un to, iespējams, iegādāsies svešas personas. Vēl brāli vajadzētu informēt, ka viņam var sakrāties nekustamā īpašuma nodokļa parāds. Arī tādā gadījumā tā piedziņu varēs vērst uz brāļa daļu nekustamajā īpašumā, un to tāpat izpārdos.
“Labākais risinājums šajā situācijā būtu palūgt brālim izsniegt māsai pilnvaru – tai jābūt noformētai latviešu valodā vai ar notariāli apliecinātu tulkojumu. Tad māsa varētu, piemēram, īpašumu vai daļu no tā iznomāt un kādu naudas summu, iespējams, nosūtīt brālim vai arī izmantot to īpašuma apsaimniekošanā un nodokļa nomaksai,” iesaka juriste.