Spulga Rumpe mīnmetēju šaušanas mācībās Ādažu poligonā. Ilustratīvs attēls.
Spulga Rumpe mīnmetēju šaušanas mācībās Ādažu poligonā. Ilustratīvs attēls.
Foto – Normunds Mežiņš/Rekrutēšanas un jaunsardzes centrs)

Bez sievietēm neiztikt 23

Sauszemes spēku kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Mārtiņš Liberts atzīst, ka mūsdienu armijā bez sievietēm neiztikt.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Lasīt citas ziņas

– Ar savu pedantiskumu un akurātumu, kas viņām mēdz būt izteiktāks nekā vīriešiem, sievietes dod labu pienesumu kopējā darbā. Nezinu, kas būtu jādara, lai ieliktu vīrieti lietvedībā, protams, ir jau arī izņēmumi, bet tādu ir maz. Komandieres vairāk iedziļinās personālsastāva vajadzībās, cenšas sabalasnsēt viņu un dienesta intereses, savukārt, analizējot uzdevumus, vīrieši pievērš uzmanību vienām detaļām, sievietes – citām, un, saliekot tās kopā, iegūstam pilnu ainu.

Kaujas vienībās Irākā un Afganistānā meitene pat ir ļoti vajadzīga, lai varētu notikt sarunas ar vietējām sievietēm, jo musulmaņu pasaulē pastāv stingri aizliegumi – sieviete ar vīrieti nedrīkst komunicēt. Ejot patruļā, kurā ir arī sieviete, veidojas pozitīvāka saskarsme un labāka situācijas pārraudzīšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Armijā, kurā dien abu dzimumu karavīri, protams, mēdz uzplaukt jūtas. M. Liberts teic, ka šķēršļi attiecībām netiek likti, tikai ar vienu noteikumu – nekāda seksa daļas teritorijā, citādi var iestāties disciplinārā atbildība.

Latvijā – visas durvis vaļā

Profesionālajā militārajā dienestā Latvijā sievietēm netiek izvirzītas citādas prasības un noteiktas privilēģijas vai ierobežojumi, tādējādi ievērojot dzimumu līdztiesības principu. Viņas pieņem ar vispārīgiem noteikumiem, izņemot fiziskās sagatavotības normatīvus, kas ir zemāki nekā vīriešiem.

Dienestā visiem ir vienādas prasības izglītības iegūšanai, iecelšanai amatā vai paaugstināšanai dienesta pakāpē. Bruņotie spēki nenosaka pieļaujamo sieviešu skaitu armijā, kā arī vienības, specialitātes vai amatus, kuros viņas nedrīkstētu dienēt.

Kopš 2002. gada sievietes regulāro spēku vienībās veidojušas no 15,4 līdz 18,3% kopējā karavīru skaita. 2015. gada sākumā armijā dienēja 749 sievietes jeb 16,5%. Lielākajai daļai jeb 24% darbs saistīts ar personāla vai lietvedības jautājumiem. Populāras specialitātes sieviešu vidū ir apgāde (13%), medicīna (11%), informātika un sakari (6%), finanses un ekonomika (4%).

Vismazāk sieviešu dien Sauszemes spēku kājnieku brigādē – 10,3%. Starptautiskajās operācijās 2015. gadā ir piedalījušās piecas sievietes, šobrīd operāciju rajonos atrodas 42 karavīri, no kuriem trīs ir sievietes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.