Ko darīt ar brantu vecā mājā? 6
“Kā iznīcināt koka sēni (brantu) vecā mājā? Ārsienas ir no koka, ārpusē apliktas ar skaidbetona plāksnēm, iekšpusē ar putuplastu. Dēļu grīdas krāsotas un jau divreiz mainītas. Viss atkārtojas. Kur meklēt speciālistu, lai pārbaudītu sienas?” S. V. Ogres novadā
Brants var iemesties jebkurā ēkā, tomēr tam labāk patīk koka mājas, kurās ir paaugstināts mitrums. Izlasot vēstuli, uzreiz redzams, kurš būvniecības princips ir pārkāpts. Ja ārsienas pareizi siltinātas ar skaidbetonu, iekšējās koka sienas nekādā gadījumā nevajadzēja noklāt ar sintētisko putuplastu. Šim materiālam ir ļoti maza mitruma caurlaidība, un koka siena aiz tā ar laiku var sapūt. Katrā ziņā tur rodas ļoti labvēlīgi apstākļi, lai iemestos slapjā mājas sēne, ko tautā sauc par brantu.
Brants mājās ir liela nelaime. Tas, ko redz no virspuses, ir tikai maza sēnes daļa. Sērga izplatās ar stīgām, kas var būt desmitiem metru garas, izstiepties pa visu ēku un pat izlīst cauri irdenam ķieģeļu slānim. Agrāk uzskatīja, ka labākais līdzeklis šādā situācijā ir… māju nodedzināt.
Speciālistu var meklēt tuvākajā celtniecības firmā vai painteresēties vietējā būvvaldē. Šim pakalpojumam nav precīzas cenas. Viss atkarīgs, cik liela ekspertīze jāveic. Tomēr kaut ko var padarīt arī pašu spēkiem.
Vispirms no sienām jānoņem putuplasta plāksnes un apmetums. Kad tas būs izdarīts, kļūs redzams sienu stāvoklis. Visas branta skartās detaļas rūpīgi ar cirvīti jāizcērt, jānoārda arī cietušās grīdas lāgas.
Jāsavāc visi sēnes pavedieni, arī zemē zem grīdas, un tad visu prom uz ugunskuru!
Notīrītās koka un mūra virsmas apstrādā ar antifungicīdu – antiseptiķi, piemēram, Erlitu vai Dikantu.
– Sienu atjaunojot, siltināšanai ieteicams izmantot fibrolīta plāksnes, kuras brantam nepatīk. No virspuses tām var uzvilkt plānu apmetuma kārtu ar kaļķu piedevu. Nekāda gadījumā sienām nedrīkst izmantot eļļas krāsas! – iesaka “Praktiskā Latvieša” tradicionālās celtniecības konsultants Ojārs Skujiņš.