Ko darīt ar ābolu bagāto ražu? Spiest sulu pašam vai izsaukt papildspēkus? 0
Šogad ābolu raža padevusies itin branga. Gatavie augļi jau nobaudīti pārpārēm, bet dārzā vēl ir un ir. Ko darīt ar pārējiem?
Čaklākās saimnieces jau ievārījušas tradicionālo ābolu brūkleņu ievārījumu, ābolus ar plūmēm vai pagatavojušas ābolu marmelādi. Atliek vien sulu spiešana un ābolu žāvēšana.
Starp citu – žāvēti āboli, kas senos laikos bija katra bērna kārums, tagad atkaro savas pozīcijas našķu vidū ar daudz modernāku nosaukumu – sukādes (tās gatavojot, augļi vispirms izmērcēti sīrupā). Tomēr vienkāršāko, žāvēto saldumu katrs var pagatavot mājās arī pats. Žāvēt var gan pēc vecās metodes, saverot ābolu šķēlītes virtenēs un žāvējot siltā vietā, gan cepeškrāsnī (kas gan nav sevišķi ērti) un uz padzisušas plītskrāsns virsmas, gan izmantojot mūsdienu sadzīves tehnikas ierīci – produktu žāvētāju.
Produktu žāvētāji, kas darbojas ar karstā gaisa plūsmu, izmaksā, sākot no 50 eiro. Pieejami dažāda izmēra žāvētāji – ar trim un līdz pat septiņiem un 10 plauktiņiem, kā arī ar dažādu jaudu un regulācijas iespējām.
Kaltēt ābolus elektriskajā žāvētājā ir viegli – ieliec ābolus, noregulē temperatūru, un pēc noteikta laika izņem gatavu našķi.
Ja izvēlamies spiest sulu, pieejamas trīs iespējas – spiest pašiem, vest uz spiedi vai izmantot mobilo sulu spiežu pakalpojumu, kas atbrauc pie klienta uz dārzu un izspiež sulu turpat, uz vietas.
1) Veikalos nopērkamās sulu spiedes ikdienas lietošanai derēs vien nelielam sulas daudzumam. Visvienkāršākajām spiedēm, kas piemērotas ābolu un dārzeņu sulu spiešanai, ir salīdzinoši maza jauda, neliels atkritumu tvertnes un sulas trauka tilpums. Interneta veikalos tās nopērkamas, sākot no 25-28 eiro (Adler, Bomann, Clatronic). Lietojot šādu sulas spiedi, lielāka noņemšanās būs ar ābolu mizošanu, griešanu un spiedes atkritumu tvertnes tīrīšanu, bet ieguvums pavisam neliels – vien pāris litru sulas.
Ja jāizspiež āboli no vairākām ābelēm, jāmeklē kas nopietnāks. Sadzīves tehnikas veikalos nopērkamās sulu spiedes lielākoties piemērotas četru glāžu sulas izspiešanai. Ja lieto šādus modeļus, labāk izvēlēties pusprofesionālo tehniku, kam ir salīdzinoši lielāka jauda (1000 – 1500 W, ērta atvere, kurā ābolus var ievietot, pārgrieztus tikai uz pusēm vai pat veselus, un izturīgs korpuss no metāla, piemēram, AEG, Stollar, Philips, Bosch). Izmaksas jārēķina 200 – 300 eiro robežās.
Ja sulu spiede nepieciešama liela daudzuma sulu spiešanai, var iegādāties lielāka tilpuma (5-7 l) mehānisko (skrūves veida) sulu spiedi, bet tad būs nepieciešams arī mehāniskais augļu smalcinātājs (ap 70 eiro). Šāds risinājums derēs nelielam piemājas dārzam ar 1- 2 ābelēm. Izmaksas – aptuveni 250 eiro.
Lielam dārzam noderēs līdzīga veida spiede, bet ar lielāku ietilpību (20 – 30 l) + smalcinātājs. Izmaksas aptuveni 310 eiro. Pie liela apjoma procesu būtiski atvieglos hidrauliska spiede un elektriskais smalcinātājs, kas pieejami ar dažādu jaudu un ietilpību. Attiecīgi cenas augstākas – smalcinātājs 320 eiro + spiede no 210 eiro.
Ja sulu spiež mājas kārtībā, pēc spiešanas to labāk izkāst, pēc tam sulu uzkarsē un karstu pilda traukos. Burkām var likt gan parastos vāciņus (vēsā vietā glabāsies līdz vasarai), gan aizvalcēt (izturēs vairākas sezonas). Labs risinājums ir Bag-in-Box vai Pouch maisi, kas aprīkoti ar hermētisku aizdari un krānu un ir ērti uzglabājami.
2) Savus ābolus iespējams vest uz spiestuvi. Šādi pakalpojumi pieejami gandrīz visos Latvijas novados. Par to informē gan vietējo laikrakstu reklāmas rubrikas, gan portāls ss.lv. Pakalpojuma cenas svārstās no 0.20 līdz 0.40 eiro/l atkarībā no atrašanās vietas, no tā, vai sula tiek tikai izspiesta vai arī pasterizēta un pildīta traukos. Arī no tā, vai trauki ir pašu vai tos piedāvā pakalpojuma sniedzējs. Ar izvēlēto pakalpojuma sniedzēju ieteicams iepriekš sazināties un sarunāt laiku.
3) Liela apjoma sulu spiešanai (vismaz tonna ābolu) sulu spiedi iespējams izsaukt arī uz dārzu. Tādu pakalpojumu sniedz, piemēram, Tukuma novada biedrība “Pūres Dzirnas”. Mobilā sulu spiede piedāvā pilnu pakalpojuma klāstu – smalcināšanu, spiešanu, pasterizēšanu un pildīšanu traukos, bet var vienoties arī tikai par ābolu sasmalcināšanu un sulas izspiešanu. Mobilā sulu spiede izbrauc uz privātajiem dārziem, kas no Pūres atrodas ne tālāk par 150 km. Pieprasījums gan ir ļoti liels, tāpēc jāpiesakās laikus, jo veidojas rinda (šobrīd jau aizrunāta oktobra pirmā nedēļa).
Izmaksas – 0.15 eiro/l par aukstu sulu (savi trauki), 0,35 eiro/l par pasterizētu. Pasterizēto sulu pilda Bag-in-Box maisos. Maksa par transportu turp un atpakaļ 0,30 /km.