Ko darīs ASV “pirmais džentlmenis”? 1
ASV priekšvēlēšanu kampaņai ievirzoties izšķirošajā posmā un izvirzoties diviem ticamākajiem kandidātiem, kas sacentīsies par prezidenta amatu vēlēšanās novembrī, ASV medijos uzpeldējis jautājums, ar ko varētu nodarboties eksprezidents Bils Klintons, ja viņa dzīvesbiedre Hilarija kļūs par valsts galvu.
Bils Klintons nevar ieņemt amatu Hilarijas Klintones administrācijā, ja viņa tiktu ievēlēta par prezidenti, taču viņš varētu pildīt kādu ietekmīgu, bet neformālu lomu viņas valdībā, uzskata valsts pārvaldes un konstitucionālo jautājumu eksperti. Šonedēļ Hilarija Klintone paziņoja, ka varētu iecelt savu vīru “par atbildīgo ekonomikas atveseļošanā”, īpaši rajonos, kur vērojama ekonomiskā lejupslīde.
Analītiķi atzīmē, ka Hilarijas teiktais sakrīt ar Bila paša plāniem. “Es esmu lūdzis dot man darbu, lai varētu palīdzēt jebkuram ASV apvidum, kas ir ekonomiski atpalicis, un uzskatu šo darbu par ļoti ļoti svarīgu,” Bils Klintons otrdien paziņoja Puertoriko, kur bija ieradies, lai mudinātu vietējos balsot par Hilariju.
Varbūtējais Republikāņu partijas kandidāts uz prezidenta amatu Donalds Tramps sev raksturīgajā uzbrūkošajā stilā jau nosodījis šādu ideju. “Kā blēdīgā Hilarija var iecelt savu vīru par atbildīgo par ekonomiku, kad viņš bija atbildīgs par NAFTA līguma (Ziemeļamerikas brīvās tirdzniecības līgums starp ASV, Kanādu un Meksiku) noslēgšanu, kas ir vissliktākais ekonomiskais darījums ASV vēsturē,” savu sašutumu paudis Tramps. Prezidenta Baraka Obamas bijušais padomnieks Deivids Akselrods izteicies, ka “tā nav laba doma” iecelt Bilu Klintonu par ekonomikas “caru”, jo vēlētāji sagaida, ka prezidents pats uzņemsies vadību tik svarīgā jomā kā ekonomika.
Hilarijas Klintones kampaņas pārstāvis paziņojis, ka vēl nav pieņemts formāls lēmums par bijušā prezidenta lomu, piebilstot, ka viņa vairākkārt teikusi, ka viņas vīram būs padomnieka statuss.
Tieslietu eksperti atzīmē, ka Bils Klintons nevarētu ieņemt nekādu oficiālu amatu viņa sievas administrācijā, jo 1967. gadā pieņemtais likums pret nepotismu aizliedz jebkurai amatpersonai, tostarp prezidentam, iecelt kādu radinieku amatā iestādē, kur viņš strādā vai kuras darbību pārrauga. ASV mediji atzīmē, ka prezidentu radinieki agrāk ir strādājuši valdības iestādēs, atgādinot par Robertu Kenediju, kurš bija tieslietu ministrs viņa brāļa prezidenta Džona Kenedija administrācijā. Taču tas bija pirms pret nepotismu vērstā likuma pieņemšanas, turklāt šie radinieki nebija eksprezidenti.
Savulaik būdams prezidents, Bils Klintons uzdeva savai dzīvesbiedrei vadīt darba grupu reformu īstenošanai veselības aprūpes jomā. Šajā postenī Hilarijai nebija ministra statusa, taču Pirmā lēdija darbojās ar valdības locekles vērienu. Viņas vadītajā darba grupā bija vairāki augstākā ranga kabineta locekļi, piemēram, aizsardzības ministrs un finanšu ministrs, kā arī Kongresa komiteju vadītāji.
Kritiķi apšaubīja šādas darba grupas izveidošanas likumību, taču tiesa lēma, ka Hilarija Klintone var darboties šajā postenī. Juristi uzskata, ka šis tiesas lēmums ir precedents, lai valsts galva varētu iecelt kādu savu radinieku amatā, kas nav pielīdzināms valdības locekļa statusam. ASV pirmās lēdijas bieži uzņēmušās arī kādu politisku lomu, taču Hilarijas darbošanās veselības aprūpes reformas darba grupā savulaik izraisīja konfliktus ar Baltā nama administrācijas dažāda ranga ierēdņiem.
Analītiķi atzīmē, ka Bils Klintons ir bijis iesaistīts gandrīz visu svarīgāko lēmumu pieņemšanā Hilarijas kampaņas gaitā un varētu piedalīties arī svarīgu valstisku lēmumu pieņemšanā, kas varētu radīt spriedzi attiecībās ar viceprezidentu un citām amatpersonām.