Ko atklās prokurora Millera ziņojums? 0
ASV prezidentam Donaldam Trampam mēģinot pārliecināt sabiedrību un Kongresu par nepieciešamību atvēlēt vairākus miljardus dolāru žoga būvei gar Meksikas robežu, Baltā nama juristu komanda uzmanīgi seko īpašā prokurora Roberta Millera vadītās izmeklēšanas gaitai par Trampa kampaņas un administrācijas darbinieku saistību ar Krievijas iejaukšanos 2016. gada vēlēšanu procesā.
Prokurora ziņojums gaidāms februārī
ASV mediji ziņo, ka īpašā prokurora Millera ziņojums par Krievijas iejaukšanos prezidenta vēlēšanu procesā varētu tikt iesniegts Tieslietu ministrijai februāra sākumā.
Demokrātu partijas likumdevēji, kam tagad ir vairākums Kongresa Pārstāvju palātā, paziņojuši, ka pieprasīs Tieslietu ministrijai publiskot ziņojuma saturu. Prezidents, izmantojot savas izpildvaras privilēģijas, varētu censties nepieļaut ziņojuma svarīgāko secinājumu publiskošanu, atzīmē aģentūra “Bloomberg”.
Saskaņā ar federālajiem noteikumiem, kuru ietvaros darbojas īpašie prokurori, Milleram ir jāiesniedz savs ziņojums tikai Tieslietu ministrijas vadībai. Noteikumos nav ietverta prasība, ka kāda daļa no Millera ziņojuma būtu jāiesniedz Kongresam vai jādara zināma sabiedrībai.
Vai Tramps kavējis patiesības noskaidrošanu?
Par tālāko rīcību jālemj tieslietu ministra pienākumu izpildītājam Metjū Vitakeram vai Viljamam Bāram, kuru Tramps grib iecelt ministra amatā, ja viņa kandidatūru apstiprinās Senāts. Agrāk gan Vitakers, gan Bārs ir kritizējuši Millera vadīto izmeklēšanu par Trampa kampaņas darbinieku saistību ar Krievijas iejaukšanos prezidenta vēlēšanu procesā. Īpaši svarīgs ir jautājums, vai izmeklēšanā būs kas teikts par prezidenta varbūtēju mēģinājumu kavēt patiesības noskaidrošanu, jo tas ir smags likuma pārkāpums.
Trampa juristi cer, ka viņiem būs iespēja iepriekš iepazīties ar Millera ziņojumu, ja tas tiks izplatīts ārpus Tieslietu ministrijas. Tad viņi varētu pieteikt prezidenta izpildvaras privilēģijas apturēt jebkuru informāciju, kas saistīta ar Trampa darbošanos Baltajā namā vai arī prezidentūras pārņemšanas laikā atkarībā no tā, kas teikts Millera ziņojumā. “Mēs to izpētīsim un noskaidrosim, vai prezidents uzskata, ka ir pamatota prasība par izpildvaras privilēģiju, un, ja tā ir, tad apsvērsim, vai gribam to izmantot,” paziņojis Trampa advokāts Rūdijs Džuliani.
“Mēs nezinām, vai tas būs vajadzīgs, bet neesam no tā atteikušies un rezervējam šādas tiesības,” viņš teica intervijā “Bloomberg”. Džuliani piebilda, ka Baltais nams būtu gatavs tiesiskai cīņai, lai saglabātu tiesības uz materiāliem, kas uzskatāmi par izpildvaras privilēģiju.
Tiesiskā cīkstēšanās par Millera ziņojumu var ieilgt
Vairāku ASV ministriju darbs ir apturēts vai ierobežots jau trešo nedēļu, jo prezidents Tramps iesaistījies pretstāvē ar Kongresu, pieprasot saistīt ministriju finansējumu ar vairāku miljardu dolāru piešķiršanu žoga būvei Meksikas pierobežā.
Noteikumu par izpildvaras privilēģiju izmantojuši vairāki bijušie prezidenti, apgalvojot, ka diskusijas administrācijas iekšienē neesot publiskojamas, lai valsts galva varētu saņemt atklātu atbildi no padomniekiem. Baltā nama juristi ir brīvprātīgi uzrādījuši Millera izmeklētājiem desmitiem tūkstošu dokumentu, izvairoties no juridiskās cīņas ar īpašo prokuroru, ja dokumentus nāktos uzrādīt ar tiesas pavēsti.
Tieslietu eksperti atzīmē, ka tā prezidentam izdevies saglabāt iespēju vēlāk apgalvot, ka daļa informācijas nevar tikt publiskota ārpus izpildvaras (tas ir, Trampa administrācijas). Ja Millers būtu pieprasījis dokumentus ar pavēsti un saņēmis tiesas apstiprinājumu, tad Baltais nams būtu zaudējis iespēju bloķēt to publiskošanu.