Pētījām īsto pieredzi 17
Ministrijas pārstāvei, minētā likuma grozījumu sagatavošanas līdzdalībniecei jautāju, kā izskaidrojams, ka EK iebildumi citu valstu starpā skāruši arī Ungāriju, kurp savulaik devās vairāku mūsu ministriju pārstāvji, lai no ungāriem pārņemtu pieredzi tirgus aizsardzībā pret ārzemju pircēju pieplūdumu un spekulācijām ar zemi. Vai tagad iznāk, ka neesam pārņēmuši īsto pieredzi?
Kristīne Cinkus apstiprina, ka 2012. gada decembra sākumā mūsu ministriju pārstāvji patiešām apmeklēja Ungāriju, kur tikās ar Lauku attīstības ministrijas parlamentāro sekretāru un citiem ekspertiem, lai iepazītos ar viņu pieredzi un iecerēm zemes tirgus regulēšanā. Mūsējie turp devās tāpēc, ka ungāri saskārušies ar tām pašam problēmām, proti, gan ar ārzemnieku pieplūdumu tirgū, gan ar spekulācijām ar zemi. Bet atšķirībā no mums ungāri jau bija sagatavojuši konkrētus priekšlikumus zemes tirgus stingrākam regulējumam.
“No ungāriem aizguvām sākotnēji mūsu likumprojektā iestrādāto priekšrocību piešķiršanu jaunajiem lauksaimniekiem un vietējiem lauksaimniecības produkcijas ražotājiem, kuri darbojas saprātīgā rādiusā ap attiecīgo zemes īpašumu. Bet diemžēl likumprojekta izskatīšanas gaitā Saeimā šie priekšlikumi tika izsvītroti,” viņa skaidro.
Ministrijas pārstāve piebilst, ka izpētījuši ne tikai Ungārijas, bet gandrīz visu ES dalībvalstu pieredzi zemes tirgus regulēšanā, cenzdamies no tās aizgūt visu, kas šķitis vērtīgs un noderīgs Latvijas apstākļiem. Izstrādājot jauno Latvijas zemes tirgus regulējumu, liela nozīme esot piešķirta arī ES tiesību aktu regulējuma un Eiropas Kopienu tiesas spriedumu analīzei.