Kneipa terapija – kas tā tāda? 0
Veselam.lv lasītājs jautā: “Kas ir Kneipa terapija? Vai tās nav vienkārši kontrasdušas?”
Atbild ārste rehabitoloģe, “Tulpės sanatorija” direktore Liucija Patinskiene.
19. gadsimtā vācu priesteris Sebastians Kneips izstrādāja sistēmu, kas balstās uz pieciem pamatprincipiem: ūdens terapiju, kustības terapiju, ārstniecības augu terapiju, harmonijas terapiju un veselīgu uzturu, kas ir pamats veiksmīgai veselībai.
Veselības veicināšana pēc Sebastiana Kneipa principiem nostiprina visu organismu, palīdz norūdīt ķermeni un dvēseli, kā arī stiprina imūnsistēmu.
Birštonas kūrorts ir viena no vietām, kurā tiek piekopta Sebastiana Kneipa filozofija. Pilsētā ir izveidotas vairākas bezmaksas vietas, kuras atbilst šai filozofijai, kā arī savā piedāvājuma to iekļauj kūrortā esošās sanatorijas un SPA centri.
1. Veselība caur ūdeni
Minerālūdeni izmanto ne tikai dzeršanai, bet to var ieelpot, ar to mitrināt ādu, kā arī tajā peldet! Birštona ir bagāta ar minerālūdens avotiem, tāpēc ikvienā sanatorijā un SPA centrā ir pieejami minerālūdens avoti, tāpat pilsētā ir vairākas vietas, kuras ikviens var to malkot.
Atrodoties sāls istabā, jūs ieelpojat gaisu, kas pārpilns ar vissīkākajām sāls daļiņām un joniem. Sāls pirts ir lieliska profilaktiskiem nolūkiem, ārstējot bronhiālo astmu vai ārstējoties pēc smagām elpceļu, kā arī dermatoloģiskām un nervu sistēmas saslimšanām. Sāls seansus rekomendē arī cilvēkiem, kas atmetuši smēķēšanu, tie palīdz tikt galā arī ar stresu un stabilizē miegu.
2. Kustība
Viens no Sebastiana Kneipa pamatprincipiem ir kustība. Aktīvas fiziskās nodarbības kompensē kustību deficītu, ja tāds radies, lai novērstu dažādu slimību rašanos. Pat pasīvā veidā – ar masāžas palīdzību – var panākt noguruma un saspringuma izzušanu.
Pēc tam, iegremdēšanās aukstā ūdenī – sākumā tikai daļu ķermeņa, piemēram, rokas. Noslēdzošais etaps – apliešanās ar minerālūdeni.
3. Ārstniecības augi
Kneips uzskatīja, ka ārstniecības augi ir neaizvietojams palīgs, kas ļauj izvairīties no sirds un gremošanas sistēmas orgānu saslimšanām, kā arī uzlabo nieru un zarnu trakta darbību.
SPA centros un sanatorijās piedāvā dažādas procedūras, kurās izmanto ārstniecības augus, kā arī piedāvā dažādas ārstniecības augu tējas.
4. Harmonija un saskaņa
Atjaunot un saglabāt veselību, var tikai tad, ja cilvēks ir mierā ar sevi un pasauli, tādēļ Kneips ieteica saviem pacientiem vispirms tikt skaidrībā ar sevi.
Tieši Birštonas kūrorta miers un klusums ļauj atslābināties, neuzkrāt stresu un rast iekšējo saskaņu. Vasarā Birštonas parkos bieži norisinās jogas nodarbības, kurās var piedalīties ikviens interesents.
5. Veselīgs uzturs
Kneips rekomendēja uzturā lietot vienkāršus produktus ar dabisku izcelsmi, kas stimulē gremošanas sistēmu un uzlabo vielmaiņu.
Vai jūs zinājāt, ka minerālūdeni var ne tikai izmantot ārstniecībā, bet arī gatavojot maltīti? Piemēram, pat borsčā.
Kas pieejams bezmaksas
Sebastiana Kneipa veselības filozofiju piekopj arī Birštonas kūrortā (Lietuvā), kurā bez maksas var apmeklēt ierīkoto Kneipa dārzu, kas paredzēts organisma norūdīšanas un imūnsistēmas stiprināšanas procedūrām ar aukstu ūdeni.
Kneipa dārzā var veikt procedūru “Kneipa kafija”, kuras laikā tiek atdzesētas rokās esošās kapilārās asinis. Tām nonākot atpakaļ kopējā asinsritē, tiek aktivizēti ķermeņa imunitātes procesi.
Kā veikt šo procedūru: ieelpas un izelpas laikā akmens vanniņā iemērciet vispirms labo, pēc tam – kreiso roku un turiet 30–40 sekundes, vai kamēr sajutīsiet stipru aukstumu.
Šo procedūru ieteicams veikt no rītiem un atkārtot ne biežāk kā ik pēc divām stundām.
Kneipa dārzā ir procedūra arī kājām – “Refleksoterapijas ceļš”, kur basām kājām var staigāt pa dažāda veida segumiem, piemēram, skaidām, akmeņiem un čiekuriem. Staigājot ar basām kājām pa dažādiem segumiem, tiek stimulēti pēdās esošie aktīvie punkti, kas ir tieši saistīti ar noteiktiem ķermeņa orgāniem. Maigo virsmu spiediena spēks uz šiem punktiem ir vienmērīgāks un vairāk aktivizē centrālo nervu sistēmu – tas nomierina un ļauj atslābināties. Asāku virsmu spiediena spēks uz šiem punktiem vairāk ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, stimulē un aktivizē visu organismu.
Vēl viena procedūra ir “Stārķa solī”. Lai veiktu šo procedūru, līdz ceļiem jāiebrien baseinā un jāstaigā, augstu ceļot kājas kā stārķim 30 – 60 sekundes, vai kamēr nesajūt stipru aukstumu. Temperatūras, ūdens un gaisa izmaiņas uzlabo un aktivizē imūnsistēmu, limfas plūsmu un venozo asinsriti.
Druskupis – tas ir ūdens tornis, kas iztvaicē minerālūdeni. Tas uzbūvēts gliemeža formā, izgatavots no ķirša zariem, tajā pa sienām tek minerālūdens. Ūdens no pazemes avota nonāk speciālā strūklakā, no kuras tas tālāk aizplūst pa sienām saules un vēja ietekmē. Radītais gaiss atgādina jūras mikroklimatu, kas piesātināts ar minerāliem.
Birutes villa ir minerālūdens paviljons, kurā atrodas minerālūdens baseins, strūklaka un ūdens iztvaikošanas siena. Ikviens, kas vēlas, var elpot veselībai noderīgu, ar minerālūdeni piesātinātu gaisu, atpūsties, atgūt spēkus, vingrot, veikt jogas vingrojumus vai malkot zāļu tējas. Ieeja šajā paviljonā ir bez maksas un to var apmeklēt visu gadu. “Birutes villa” mērķis ir pielietot minerālūdeni veselības nostiprināšanai.