Foto-LETA/AFP

KNAB varētu pārbaudīt Magoņa drošības naudas izcelsmi 4

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) neizslēdz, ka varētu pārbaudīt izcelsmi 400 000 eiro lielajai drošības naudai, kas tika iemaksāta, lai cietumu pamestu bijušais uzņēmuma “Latvijas Dzelzceļš” (LDz) valdes priekšsēdētājs Uģis Magonis.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnese 8.oktobrī pret 400 000 eiro lielu drošības naudu no apcietinājuma nolēma atbrīvot Magoni. Advokāti jau iepriekš ierosināja noteikt drošības naudu 200 000 eiro apmērā, bet KNAB tiesā bija norādījis, ka Magonim ir nepieciešams turpināt piemērot drošības līdzekli apcietinājumu, taču, ja tiesa lemtu par drošības naudas noteikšanu, tad KNAB ieskatā tai jābūt viena miljona eiro apmērā.

Kriminālprocesa likumā teikts, ka drošības nauda ir ar procesa virzītāja lēmumu noteikta naudas summa, kas nodota depozītā, lai nodrošinātu aizdomās turētā pēc procesa virzītāja uzaicinājuma un citu likumā noteikto procesuālo pienākumu izpildi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Drošības naudas apmēru nosaka, ievērojot noziedzīga nodarījuma raksturu un ar to radīto kaitējumu, personas mantisko stāvokli, kā arī likumā paredzētā soda veidu un mēru.

Drošības naudu var iemaksāt pati aizdomās turētā persona, kā arī jebkura cita fiziskā vai juridiskā persona. Ja drošības naudu iemaksā cita persona, procesa virzītājs informē to par konkrētā kriminālprocesa būtību, sakarā ar kuru piemērots šis drošības līdzeklis, un izskaidro sekas, kādas iestāsies, ja drošības līdzeklis netiks ievērots.

Ja aizdomās turētais nepilda procesuālos pienākumus vai izdara jaunu tīšu noziedzīgu nodarījumu, drošības nauda ar procesa virzītāja lēmumu ieskaitāma valsts budžetā.

Patlaban likums neuzliek tiesai par pienākumu pārbaudīt drošības naudas izcelsmi. Līdz tiesai tikai jānogādā kvīts, kas apliecina, ka nauda ir iemaksāta Valsts kases kontā. Pēc tam tiesa sagatavo lēmumu par aizdomās turētā atbrīvošanu, aģentūrai LETA skaidroja Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas pārstāve Oksana Hvostova.

Arī KNAB preses pārstāve Laura Dūša aģentūrai LETA apgalvoja, ka Kriminālprocesa likums nenosaka procesa virzītājam pienākumu veikt pārbaudi par iemaksātās drošības naudas izcelsmi neatkarīgi no tās summas.

“Naudas, kura iemaksāta kā drošības nauda, izcelsmes pārbaudi procesa virzītājs veiks gadījumā, ja izmeklēšanas laikā tiks iegūtas ziņas par to, ka šī nauda iegūta noziedzīgā ceļā,” uzsvēra Dūša.

Lai arī Magonis bija viena no vislabāk atalgotākajām amatpersonām valstī, viņam pašam saskaņā ar advokātu iepriekš teikto 400 000 eiro nebija. Summu 12.oktobrī iemaksāja Magoņa dzīvesbiedre, kura naudu aizņēmusies no vairākām personām. Naudas devēju vārdus advokāti atturējušies konkretizēt.

Reklāma
Reklāma

LETA jau ziņoja, ka līdzšinējais LDz vadītājs Magonis no darba tika atbrīvot pēc tam, kad KNAB viņu aizturēja aizdomās par kukuļņemšanu. Rīgas rajona tiesa 8.augustā Magonim kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu.

KNAB vien informējis, ka pierādījumu kopums dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka kukulis, kura apmēru birojs neatklāj, saņemts saistībā ar LDz meitasuzņēmuma “LDz ritošā sastāva serviss” iepirkumu.

Magonis pēc aizturēšanas saistībā ar aizdomām par kukuļņemšanu tika atlaists no LDz valdes priekšsēdētāja amata, taču joprojām saglabājis šī uzņēmuma prezidenta amatu, no kura pienākumu pildīšanas atstādināts uz izmeklēšanas laiku.

Portāls “Diena.lv” iepriekš ziņoja, ka Magonis, iespējams, tiek turēts aizdomās par aptuveni pusmiljona eiro kukuļa saņemšanu saistībā ar “LDz ritošā sastāva servisa” nesenu daudzmiljonu iepirkumu – četru vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Igaunijas miljonāram Oļegam Osinovskim piederošā uzņēmuma “Skinest”.

Osinovskis savukārt noliedzis korupciju darījumā par lokomotīvju pārdošanu LDz, vēstīja Igaunijas portāls “Delfi.ee”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.