KNAB skaidro, kāpēc izbeigts kriminālprocess pret Kaimiņu 0
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesu pret Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu (KPV LV) par politiskās organizācijas nelikumīga finansējuma pieņemšanu un nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā izbeidzis nozieguma sastāva trūkuma dēļ.
KNAB aģentūrai LETA apliecināja, ka vienai personai konkrētajā kriminālprocesā 29.janvārī pieņemts lēmums piemērot aizdomās turētā statusu pēc Krimināllikuma panta par grāmatvedības noteikumu pārkāpšanu. Tas darīts, jo izmeklēšanas laikā iegūti papildu pierādījumi un mainījušies noziedzīga nodarījuma faktiskie apstākļi. LETA jau rakstīja, ka šī persona ir deputāts Kaimiņš.
Vienlaikus birojs pieņēma lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu noziedzīga nodarījuma sastāva trūkuma dēļ daļā pret minēto personu par politiskās organizācijas nelikumīga finansējuma pieņemšanu lielā apmērā un par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā.
Minēto krimināllietu prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai KNAB nodos, tiklīdz procesa virzītājs un uzraugošais prokurors būs pārliecinājušies, ka izmeklēšanā savāktie pierādījumi ir pietiekami.
Jau ziņots, ka KNAB sākotnēji kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu 2018.gada jūnijā aizturēja Saeimas deputātu Kaimiņu, “KPV LV” valdes locekli Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu. Vēlāk trijotne tika atbrīvota un viņiem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.
Kriminālprocesā Zakatistovu un Tamužu toreiz atzina par aizdomās turētajiem par politiskās organizācijas nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, kas izdarīta personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, savukārt Kaimiņu KNAB turēja aizdomās par politiskās organizācijas nelikumīga finansējuma pieņemšanu lielā apmērā un par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā.
Pērn vasarā prokurors Māris Urbāns izsniedza apsūdzību Zakatistovam par personu grupā izdarītu krāpšanu lielā apmērā, proti, deputāts tiek apsūdzēts 26 620 eiro izkrāpšanā un 2420 eiro izkrāpšanas mēģinājumā. Tāpat apsūdzība izsniegta arī Tamužam.
Saskaņā ar apsūdzību 2016.gadā Zakatistovs ar Tamužu vienojās par naudas izkrāpšanu no AS “Eco Baltia” meitassabiedrības SIA “Eco Baltia grupa” nolūkā finansēt Zakatistovu kā politiskās partijas politiķi.
Tamužs lietā informēja “Eco Baltia” valdes priekšsēdētāju un valdes locekli par nepieciešamību saņemt Zakatistova sniegtās stratēģisko jautājumu konsultācijas, jau iepriekš zinot, ka konsultācijas faktiski netiks sniegtas.
Saskaņā ar līgumiem, kas tika noslēgti starp “Eco Baltia grupa” un Zakatistovam piederošo uzņēmumu SIA “Per capita”, laika periodā no 2016.gada jūnija līdz 2017.gada maijam Zakatistovam bija jāsniedz konsultācijas par organizācijas pārmaiņu vadības jautājumiem un vides, ilgtspējīgas un resursu taupības politikas izstrādes jautājumiem.
Lai gan konsultācijas faktiski netika sniegtas, Zakatistovs ik mēnesi iesniedza “Eco Baltia grupa” apmaksai rēķinus par it kā sniegtām konsultācijām, bet Tamužs neinformēja “Eco Baltia grupa” vadību, ka līgumos paredzētās konsultācijas faktiski nav saņemtas.
“Eco Baltia grupa”, būdama maldināta par konsultāciju sniegšanas faktu, pārskaitīja uz Zakatistovam piederošās firmas “Per capita” bankas kontu 26 620 eiro. Tomēr “Eco Balti grupa” neapmaksāja pēdējo iesniegto rēķinu 2420 eiro apmērā, jo uzņēmuma vadībai radās aizdomas, ka noslēgtie konsultāciju līgumi tiek izmantoti nelikumīgai politiskās partijas finansēšanai.
Lietā joprojām turpinās pirmstiesas izmeklēšana.