KNAB Adamovičam inkriminēja 14 noziedzīgus nodarījumus. Deputāts uzskata, ka “šai lietai varētu būt politiska pieskaņa” 18
Ināra Egle, Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (“Jaunā Vienotība”) pārsūdzēs Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas vakar pieņemto lēmumu viņam par transporta un dzīvojamo telpu īres kompensāciju izkrāpšanu piespriest 6000 eiro sodu, liegumu uz gadu un vienu mēnesi ieņemt Saeimas deputāta amatu, kā arī par materiālā kaitējuma nodarīšanu valstij par labu tai samaksāt 3550 eiro.
A. Adamovičs to uzskata par “normatīvo aktu traktējumu”. Kamēr nav stājies spēkā galīgais spriedums, deputāts mandātu saglabā. Liegums ieņemt amatu Saeimā šajā gadījumā ir jāuztver kā papildu sods, nevis kā drošības līdzeklis.
Izsekoja un noklausījās
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 2020. gada rudenī lūdza Saeimu piekrist A. Adamoviča izdošanai kriminālvajāšanai, kam parlaments piekrita. Deputātam inkriminē 83 eiro lielas transporta izdevumu kompensācijas, kā arī 3150 eiro dzīvojamās telpas īres kompensācijas izkrāpšanu, jo vairākus mēnešus politiķis nav dzīvojis īrētajā dzīvoklī, bet citur.
Pieprasot kompensēt transporta izdevumus, A. Adamovičs, kurš dzīvo Preiļos, bija iesniedzis čeku par degvielas uzpildīšanu citai personai piederošajā automašīnā, ko politiķis skaidroja ar to, ka viņa automašīnai bijušas tehniskas problēmas. Otrs kļūdaini iesniegtais čeks esot anulēts, un par to viņš kompensāciju jau bija atmaksājis.
Īrētajā dzīvoklī, par kuru A. Adamovičs saņēma kompensāciju, viņš dzīvoja kopā ar vecāko dēlu, kas nav liegts. Taču 2019. gadā Rīgā sāka studēt deputāta otrs dēls. Lai palīdzētu viņam iedzīvoties galvaspilsētā, A. Adamovičs biežāk uzturējās otra dēla dzīvoklī, nevis savā mājvietā, kur joprojām atradās viņam piederošā iedzīve.
Tiesas sēdē izskanēja, ka deputātu A. Adamoviču KNAB izsekojis apmēram divus gadus, viņa telefonsarunas klausītas vismaz astoņus mēnešus, tikusi veikta arī videonovērošana.
Kopā deputātam tika inkriminēti 14 noziedzīgi nodarījumi – septiņas krāpšanas epizodes un septiņi gadījumi, kad prokuratūras ieskatā viņš mantkārīgā nolūkā izdarījis dienesta viltojumus. Nodarījumu skaits veidojas no tā, ka A. Adamovičs no 2019. gada oktobra līdz 2020. gada aprīlim septiņas reizes (par katru mēnesi vienu reizi) iesniedza Saeimā kompensācijas pieprasījumu par īrēto dzīvokli, tajā paša laikā iesniegti arī divi degvielas čeki.
Pārkāpumu esot grūti saskatīt
A. Adamovičs “Latvijas Avīzei” izteica pieļāvumu, ka šai lietai varētu būt politiska pieskaņa. Arī no Saeimas Juridiskā biroja skaidrojuma izriet, ka deputātam nav noteikts, cik ilgu laiku jāpavada īrētajā dzīvoklī. Vasarās daudzi deputāti tajos nakšņojot retāk, bet īres līgumu parasti noslēdz vismaz uz gadu.
Saeimas sekretārs Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”) “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka Saeimas Kārtības rullis nosaka kārtību, kādā deputāti no reģioniem var saņemt kompensācijas par transporta un dzīvojamās telpas īres izdevumiem, bet Saeimas prezidijs nevar pārbaudīt, vai, piemēram, deputāts uzturas īrētajā dzīvoklī un piektdienās dodas pie vēlētājiem.
“Mēs ticam deputātiem,” “Latvijas Avīzei” teica A. Klementjevs, paskaidrojot, ka parlamentāriešiem ir jāiesniedz Saeimā čeki par izlietoto degvielu, dzīvojamās telpas īres līguma kopija un apliecinājums, ka izīrētājs samaksā nodokļus. Nav reglamentēts, cik naktis jāuzturas īrētajā dzīvoklī, kā arī, cik un kuras personas tajā var dzīvot, apstiprināja Saeimas prezidija pārstāvis.
Tas nozīmē, ka tajā var mitināties arī ģimenes locekļi. Paužot savas personīgās domas, A. Klementjevs atzina – lai gan A. Adamovičs esot viņa politiskais konkurents, pārkāpumu šeit saskatīt esot grūti. Vienīgi, ja deputāts biežāk uzturējās pie otra dēla, tad, iespējams, varēja iesniegt Saeimā līgumu par citā adresē īrēto dzīvokli, bet jebkurā gadījumā viņam pienāktos kompensācija.
A. Klementjevs atzina, ka esošo kārtību nav plānots mainīt, jo izmitināt reģionu deputātus viesnīcās būtu daudz dārgāk.
Gaidīs galīgo lēmumu
A. Adamovičs ir Latgales partijas biedrs, kura pārstāvētajai partijai ar “Jauno Vienotību” ir sadarbības līgums. “Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis “Latvijas Avīzei” teica, ka, cik viņam zināms, A. Adamovičs sevi neuzskata par vainīgu un spriedumu pārsūdzēs. “Kad būs galīgais lēmums, tas tiks pildīts,” teica A. Latkovskis, atbildot uz jautājumu par iespējamajām izmaiņām frakcijā, ja A. Adamovičam amats uz laiku jāatstāj.
Ja deputāts spriedumu nepārsūdzētu, tad viņam būtu iespējams pretendēt uz deputāta mandātu 14. Saeimā, kas tiks vēlēta 2022. gada oktobrī. Taču tagad lietas izskatīšana var ievilkties un spriedums, kas var būt arī nelabvēlīgs, stāties spēkā vēlāk. Ja A. Adamoviču neapmierinās arī Rīgas apgabaltiesas lēmums, viņam vēl ir iespēja vērsties Augstākajā tiesā. Likums gan paredz paātrinātu to lietu izskatīšanu, kas saistītas ar amatpersonām.
A. Adamovičs tagad nedomājot par to, ka var nākties izlaist 14. Saeimu, jo svarīgāk esot pierādīt savu taisnību.
Neoficiāli zināms, ka KNAB pēc saņemtajiem iedzīvotāju signāliem interesi par A. Adamoviču sāka izrādīt drīz pēc tam, kad A. Adamovičs bija izteicies par nodomu kandidēt šā gada 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās, kas var būt arī sakritība. Taču Latgales partiju Latgalē ne viens vien politiskais spēks uzskata par nopietnu konkurentu.
Pašvaldību vēlēšanās viņš būtu kandidējis Preiļu novadā, bet šī kriminālprocesa dēļ to nedarīja.