Foto – Baiba Buceniece

Klusie draugi Āfrikas milzu gliemeži 
 1

Draudzīgā Kupču ģimenīte – Marina, Edgars un trīs gadus vecā Amanda – mitinās nelielā privātmājā Dreiliņos. Māju sargā suns, pa pagalmu pastaigājas kaķis, bet ar to vēl nepietiek! Par prieku meitiņai tiek turētas arī zivtiņas un Āfrikas milzu gliemeži. 


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

– Amandai ļoti patīk nevis pūkainie dzīvnieki, bet kukaiņi, zivtiņas, čūskiņas un ķirzakas, – stāsta Marina. Arī tāpēc Marina pieņēmusi paziņas piedāvājumu ņemt savā aprūpē trīs gliemezīšus, tobrīd zirņa lielumā.

Kopš tā brīža pagājis jau gads, miniatūrās radībiņas izaugušas par lieliem, aptuveni 15 cm gariem gliemežiem. Un vēl turpinās nedaudz augt. Mazāko gliemezi Amanda nodēvējusi par Sprīdīti. Nu viņiem ir jau bariņš pēcnācēju. Marina teic – ja gliemežiem ļautu nekontrolēti vairoties, to būtu jau vairāki simti. Ja kāds no lielajiem gliemežiem pēkšņi ir ieracies zemē, zināms – tiek dētas oliņas. Brīdī, kad viesojamies pie Kupčiem, gliemeži atkal ir izdējuši vairākus desmitus olu. Šoreiz no tām diemžēl nāksies atbrīvoties, citādi Kupču mājās gliemežu būs pārāk daudz. Ja oliņas atstātu augsnē, pēc pāris nedēļām no tām izšķiltos mazulīši. Vienā metienā var būt pat 50 – 60 olas. Vislabāk gliemežus turēt terārijā pa vienam, tad tie olas nedēj.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms vedat mājās Āfrikas milzu gliemezi, jāsarūpē akvārijs, terārijs vai plastmasas mājiņa vismaz 10 litru tilpumā. Tajā 2 – 10 cm biezumā (atkarībā no gliemeža izmēra) jāieber zeme. Vislabāk to iegādāties zooveikalā, lai tajā nav nevēlamu baktēriju un kukaiņu.

 

Marina stāsta, ka zooveikalā pirkto kūdru vispirms samērcē, ļauj tai sabriest un tikai pēc tam ber gliemežu mājā. Zemi maina pēc vajadzības, bet ne retāk kā reizi mēnesī. Terārijā ievieto arī trauciņu ar ūdeni, kur gliemežiem padzerties un izpeldēties. Gliemežiem patīk siltums. Vēlams, lai telpā būtu 25 – 30 grādi, bet tie pielāgojas arī nedaudz zemākai temperatūrai. Ja ir par aukstu, gliemezis ielien čaulā un guļ. Lai nodrošinātu pietiekamu mitrumu, vienu līdz divas reizes dienā gliemežu mājas sienas, paša radībiņa un zeme jāapsmidzina ar ūdeni. Īpaši svarīgi tas ir vasarā, kad ārā karsts. Ik pa laikam siltā ūdenī var nomazgāt arī pašu gliemezi. Marina iesaka – rokās gliemezi labāk ņemt ar samitrinātām rokām. Ja tas piesūcies pie terārija sienas, nedrīkst strauji atraut. 


Āfrikas milzu gliemeži ir nakts dzīvnieki, aktīvāki diennakts tumšajā laikā, bet tie mēdz pielāgoties cilvēka dzīves ritmam. Marina stāsta – kad ģimene pārrodas mājās no dienas gaitām, arī gliemeži sāk rosīties.

Šīm radībiņām ļoti garšo svaigi gurķi, salātu lapas (taču ne visas šķirnes), burkāni, liels kārums ir arbūzs un apelsīns, kam nolobīta baltā miziņa. Var dot arī citus augļus un dārzeņus – tomātus, kāpostus, ābolus, banānus, kivi, plūmes utt. Gliemeži ēdot arī krējumu, pienu, olas, spinātus un pētersīļus. Mazie gliemezīši ir ēdelīgāki, lielajiem apetīte ir mazāka. Tomēr ēdamais tiem jāpiedāvā katru dienu un jālūkojas, lai tas vienmēr ir svaigs. Nedrīkst barot ar asu, saldu, ceptu un marinētu. Lai stiprinātu gliemežvāku, gliemežiem regulāri jādod grauzt olu čaumalas vai zooveikalos nopērkamus kalcija stienīšus.

Reklāma
Reklāma

Ļoti populāri Āfrikas milzu gliemeži esot Anglijā, īpaši ģimenēs, kuru bērniem ir alerģija no dzīvnieku spalvām. Gliemeži alerģiju neizraisa. Tie netrokšņo, tiem nav smakas. Ir viegli uzturami. Nekas slikts nenotiek, ja tos uz pāris dienām atstāj vienus.

 

 

 

 

Āfrikas milzu gliemeži:

dabā sastopami Āfrikas un dienvidaustrumu Āzijas mežos

nakts dzīvnieki

optimālā turēšanas temperatūra – 25 – 30 grādi

mitrums – 75 – 90 procenti

dzīvo – 5 – 7 gadus

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.