
Kļūdas var būt “sāpīgas”! Kad un kā pareizi sēt gurķus? 0
Edgars Cirša, agronoms / Latvijas Mediji
Nozīmīgs jautājums – kad sēt sēklas? Te vajadzētu zināt atbildi uz jautājumiem – kad vēlas iegūt ražu, un – kad augiem varēs nodrošināt atbilstošu temperatūru un gaismu?
Jebkurš gurķu audzētājs vēlas iegūt ražu pēc iespējas agrāk. Agras ražas iegūšanai grūtākais ir nodrošināt siltu telpu ar gaismu vienlaikus. Ja ir vēlēšanās pie gurķu ražas tikt jūnija sākumā un ir iespējams nodrošināt visus augšanai nepieciešamos apstākļus, tad gurķus sēj jau aprīļa sākumā.
No sējas brīža gurķiem dēsts izaug viena mēneša laikā. Pēc mēneša stādiem parādīsies ziedpumpuri. No ziedpumpuru parādīšanās līdz augļiem paies vēl viens mēnesis.
Tātad kopā no sējas līdz ražai ir divi mēneši.
Šie divi mēneši ir kā skola, ko nevar ātrāk pabeigt par pārējiem klases biedriem, neatkarīgi no tā, cik liels un smuks ir stāds.
Ja nav iespēja audzēt dēstu, var sēt arī tiešā sējā uz lauka, bet tas nav vēlams, jo pavasarī augsne vēl nav iesilusi un mazajam gurķītim vēl ir ļoti izaicinoši uzdīgšanas apstākļi.
Ja tomēr plāno sēt tiešajā sējā, tad ātrāk par maija vidu to nevajadzētu darīt, jo kādreiz pat maija beigās ir salnas un tikko sadīgušie gurķīši var aiziet bojā. Tomēr, ja gurķus iesēj maija vidū un tie nenosalst, tad pirmo ražu var gaidīt apmēram jūlija vidū.
Gurķu ražošanas ilgums ir atkarīgs no rudens pirmajām salnām, kādreiz tās ir septembra sākumā, citreiz oktobra sākumā. Kopumā, ja gurķus sēj tiešā sējā, tad to ražošanas periods ir ļoti īss, apmēram 2 mēneši.
Kā pareizi sēt
Sēklas podiņā jāsēj guļus. Nav vēlams sēklas spraust stāvus, jo nekad nevar zināt, no kuras puses sēklai nāks ārā dīgļsakne.
Pēc iesēšanas sēklas apber ar substrātu. Substrātu ber virsū 2–3 sēklu biezumā, piemēram, gurķu sēkla ir apmēram 2 mm bieza, tad virsū uzkaisa 4–6 mm biezu augsnes slāni. Pēc sēklu apbēršanas ar substrātu podiņu aplaista ar pulverizatoru vai smalku sietiņu, lai augsni pieskalotu pie sēklām. Podiņam pēc iesēšanas drīkst pa virsu uzlikt stiklu vai pārsegt ar plēvi, lai saglabātu mitrumu un tas neiekalstu. Stikls vai plēve pēc sadīgšanas uzreiz jānoņem, jo var veicināt augu stīdzēšanu un dažādas puves.
Svarīgi!
Sējot gurķus, vienmēr nepieciešams sēt par 10% vairāk sēklu, nekā nepieciešams stādu, jo pastāv iespēja, ka kāda sēkliņa neuzdīgs vai uzdīgs vājš, kroplīgs stādiņš, vai sagaidāmas kādas citas novirzes no normas.