Tramps atstāj Balto namu
Tramps atstāj Balto namu
Foto: EPA/ SCANPIX

Kļūdas, ko pasaule vairs nevarēs izlabot. Kāds būs Trampa mantojums mūsu bērniem 0

Prezidents Donalds Tramps mērķtiecīgi izjauc pasaules ekonomisko kārtību – ar tirdzniecības kariem, līgumu laušanu un globālo aliansu vājināšanu. Lai arī Trampa pilnvaru laiks ir ierobežots, daudzas izmaiņas var izrādīties ilgstošas, raksta The New York times.

Reklāma
Reklāma
Zinātnieki atklājuši, kas izraisa specifisko, tā dēvēto “vecuma smaku”: 7 ieteikumi, kā no tās atbrīvoties
Kokteilis
8 latviešiem pilnīgi normāli ieradumi, kas ārzemniekiem šķiet dīvaini. Tēja un medus ārstē visas kaites! 29
Krievija pārgājusi uz nāvējošāku kara taktiku. Tas rada reālu draudu NATO 74
Lasīt citas ziņas

Uzticības zaudējums ASV — kas tika veidots gadu desmitiem — var būt neatgriezenisks. Kā norāda Oksfordas universitātes profesors Ians Goldins, pat pēc Trampa aiziešanas saglabāsies “Make America Great Again” kustības sekas un pasaulē paliks bažas par jauna Trampa parādīšanos.

Tā rezultātā sabiedrotie, piemēram, Eiropas Savienība, Dienvidamerika un Kanāda, veido jaunas tirdzniecības zonas un drošības alianses bez ASV līdzdalības. ASV vairs nevarēs tik vienkārši atjaunot iepriekšējo ekonomisko ietekmi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tramps arī stiprina Ķīnas pozīcijas. Izmantojot ASV aiziešanu no starptautiskajām institūcijām, Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins pozicionē valsti kā globālās tirdzniecības jauno līderi, īpaši jaunattīstības valstīs.

Afrika ir piemērs: kamēr ASV samazina palīdzību un diplomātisko klātbūtni, Ķīna investē infrastruktūrā un resursos, nostiprinot savu ietekmi.

Trampa uzbrukums sabiedrotajiem var arī vājināt mēģinājumus apturēt Ķīnas piekļuvi augstajām tehnoloģijām. Vienlaikus viņa politika var iedragāt ASV spēju piesaistīt ārvalstu talantus un pētījumu finansējumu, apdraudot valsts zinātnisko un tehnoloģisko pārākumu.

ASV valdības iestāžu iznīcināšana — t.sk. izpētes un datu vākšanas struktūru graušana — rada risku, ka nākotnē šīs sistēmas būs ļoti grūti vai pat neiespējami atjaunot.

Kaut arī vēsturē notikumi, piemēram, “Nixona šoks” 1971. gadā, radīja satricinājumus, globālā kārtība spēja noturēties. Taču šoreiz, pēc daudzu vērtējuma, sistēmas satricinājums ir dziļāks.

Galvenais jautājums: vai amerikāņi vēlas šo sistēmu saglabāt vai ir gatavi tās izjaukšanai?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.