Kļūda satracina ABLV klientus 0
Kad Latviju sasniedza ziņa, ka Eiropas Centrālā banka par 0,25 procentpunktiem samazinājusi bāzes procentu likmi un ka britu “Barclays” banka manipulējusi ar LIBOR* par labu savam izdevīgumam, Latvijas kredītņēmēji pamatoti gaidīja kredītu procentu likmju samazinājumu. Sagaidīja. Izņemot ABVL bankas klientus.
Tā vietā saņēma paziņojumu no ABLV, kurā pavēstīts, ka viņiem palielinās kredītu mēneša maksājumi.
Klientiem izsūtītajās vēstulēs bankas hipotekārās kreditēšanas pārvaldes vadītājs Zigmārs Bērziņš, atvainodamies klientiem par sagādātajām neērtībām, to izskaidro ar tehnisku kļūdu bankas informācijas sistēmā. Noteiktajā termiņā mainoties kredītlikmēm, tā gan esot nodrošinājusi kredīta procentu maksājumu daļas pārkārtošanu, bet “aizmirsusi” pārkārtot kredīta pamatsummas maksājumus. Kā teikts izsūtītajās vēstulēs, tādējādi sešu vienādu kredīta ikmēneša maksājumu vietā turpmāk jārēķinās ar neregulāriem, lielākiem ikmēneša kredīta maksājumiem.
Kāds kredītu ņēmējs stāsta, ka juties ļoti nepatīkami, mēneša maksājumam pieaugot par 100 eiro jeb aptuveni par trešdaļu no līdz šim maksātās summas. Kā viņš noskaidrojis, kļūda radusies pirms trim gadiem, bet bankā to atklājuši tikai šomēnes. Iznākumā kredīta neatmaksātā daļa viņam pieaugusi par 3000 eiro. Diemžēl viņš nav vienīgais.
Bankas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Ilmārs Jargans atzīst, ka šādus paziņojumus saņēmuši vairāki desmiti bankas klientu. “Šāda kļūda bankas tēlu, protams, nespodrina. Tāpēc ikvienam klientam piedāvāsim vairākus risinājumus, kā pēc iespējas ērtāk sakārtot viņa maksājumus,” viņš piebilst.
Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vecākā konsultante Ilze Žunde vēsta, ka šogad par ABLV banku centrs pavisam saņēmis 11 rakstiskas sūdzības, bet tās bijušas par cita veida finanšu pakalpojumiem. Par ikmēneša kredīta maksājumu palielinājumu līdz šim centrā gan vēl neviens neesot žēlojies. Tāpat šogad PTAC nav saņēmis sūdzības par līdzīgiem notikumiem citās Latvijas bankās. Tiesa, par šo tēmu saistībā ar ABLV banku PTAC sniedzis vairākiem cilvēkiem konsultācijas klātienē, telefoniski un e-pastā.
Savukārt ABLV bankas pārstāvji lūguši PTAC padomu, kā rīkoties situācijā, kad tehniskās kļūdas dēļ patērētājiem ikmēneša maksājuma summa aprēķināta mazāka, nekā paredzēts kredīta līgumu noteikumos.
Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) atklāj, ka par šo banku no kredītu ņēmējiem saņēmuši līdzīgas sūdzības. Latvijas Komercbanku asociācijā atzīst, ka par šādu notikumu dzirdot pirmo reizi un neatminot, ka kaut kas tamlīdzīgs līdz šim būtu piedzīvots citās Latvijas komercbankās.
Aizkraukles bankas pārstāvis Ilmārs Jargans apgalvo, ka pašlaik visas kļūdas bankas informācijas sistēmas darbībā esot novērstas un ka kredītu maksājumu grafiki sakārtoti pēc kredītu līgumu noteikumiem. Pēc kļūdas novēršanas daļai bankas klientu ikmēneša kopējais maksājuma apmērs patiešām esot pieaudzis uz kredīta pamatsummas maksājumu daļas pārkārtošanas rēķina. Atbilstoši pārkārtotajam maksājumu grafikam turpmāk pamatsummas dzēšana notikšot ātrāk.
Bankas pārstāvis noliedz publiskā telpā paustās klientu bažas, ka pēc pusgada banka varētu vēl vairāk palielināt kredītu ikmēneša maksājumus. To darīt neesot nekādas vajadzības.
Bankas pārstāvis uzsver, ka kredītu procentu likmes netiek palielinātas. Arī līdz šim kredīta procentu maksājuma daļas apmērs bija aprēķināts pareizi, kā to paredzēja kredīta līguma nosacījumi. Pašlaik procentu maksājumi atbilstoši sešu mēnešu termiņā noteiktajai Euribor/Rigibor** likmei turpina samazināties.
Uzziņa * LIBOR – Britu baņķieru asociācijas noteiktais LIBOR indekss ir pasaulē visplašāk izmantotais īstermiņa procentu likmju indekss.
** EURIBOR – eiro starpbanku kredītu procentu likme. Likme, par kādu eirozonas bankas piedāvā eiro resursus starpbanku tirgū. RIGIBOR – Latvijas starpbanku kredītu procentu likme. Tā atspoguļo kotēšanas sarakstā iekļauto banku noteiktās vidējās latu naudas tirgus procentu likmes, par kādām šīs bankas piedāvā citām bankām latu resursus. |