Andrejs Rastorgujevs dažādos savas karjeras laikos

Kļūda, kas var dārgi maksāt. Latvijas labākajam biatlonistam Rastorgujevam draud diskvalifikācija 11

Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
RAKSTA REDAKTORS
“No kaut kā diemžēl jāatsakās.” “Swedbank” bankomātos vairs nav pieejams viens pakalpojums 58
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā nedēļā Latvijas sporta sabiedrību pāršalca nepatīkama ziņa – pēdējās desmitgades Latvijas labākais biatlonists Andrejs Rastorgujevs uz laiku atstādināts no dalības sacensībās, jo viņš pārkāpis antidopinga noteikumus.

Nē, viņš nav pieķerts aizliegto vielu lietošanā un nekad arī netiks pieķerts, jo tādas nav lietojis. Andrejs pieļāva cita veida kļūdu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Proti, 12 mēnešu jeb gada griezumā alūksnietis trīs reizes nav bijis norādītajā adresē, ja pie viņa ierodas dopinga kontrolieri.

Tas ir pārkāpums, par ko jau vairāki sportisti, slavenākais no viņiem amerikāņu sprinteris Kristians Kolmens (pasaules čempions 100 metros), saņēmuši divu gadu diskvalifikāciju.

Lai labāk izprastu situāciju, nepieciešams skaidrojums. Pasaules antidopinga aģentūra (WADA) pirms aptuveni desmit gadiem ieviesa tā saucamo ADAMS sistēmu, kurā augstākā līmeņa sportistiem ir jānorāda sava atrašanās vieta ikdienā, lai dopinga kontrolieri viņus varētu sastapt arī ārpus sacensībām.

Sākotnēji šī sistēma no sportistu puses tika pieņemta ar skepsi, bet ar laiku tā strādāja un sportisti apzinīgi pildīja savus pienākumus. Arī Andrejam līdz pagājušā gada rudenim ar to nebija problēmu, bet te – gada laikā trīs reizes viņš nebija sastopams tur, kur bija norādījis savu atrašanās vietu.

Kā tas varēja notikt?

Tehnisks misēklis

Rastorgujevs “Latvijas Avīzei” sacīja, ka šā brīža situācijā nevēlas sniegt detalizētāku komentāru, un viņu var saprast.

Jau rudenī bija zināms, ka antidopinga noteikumu pārkāpums ir veikts, biatlonists visu šo laiku, kādas nu iespējas viņam bija, centās pierādīt, ka ir neapzināti kļūdījies, bet sezonas beigās Starptautiskās biatlona savienības (IBU) Integrācijas vienība paziņo, ka Rastorgujevu uz laiku noņem no trases.

Sportists situācijas vērtējumu gan komentējis sociālajā tīklā “Facebook”. “IBU lēmums nenāca kā pilnīgs pārsteigums, tomēr līdz pēdējam brīdim cerēju, ka manī ieklausīsies un izvērtēs visus faktus.

Reklāma
Reklāma

Atzīstu, ka esmu pieļāvis dažas cilvēciskas kļūdas, pat teiktu – tehniskas kļūdas. Vēlos visiem apliecināt, ka neesmu darījis neko aizliegtu. Nekad neesmu lietojis ne aizliegtas vielas, ne aizliegtas metodes.

Esmu atklāti iestājies tikai un vienīgi par tīru un godīgu sportu. Žēl, ka mana ilgstošā un godīgā attieksme netiek vērtēta, vērtējot vienīgi tehniski pieļautu kļūdu. Šobrīd šo visu ir ļoti grūti pieņemt.

Jau no sezonas sākuma cenšos skaidrot faktus un apstākļus, kurus diemžēl neņem vērā, bet esmu pieņēmis lēmumu savas tiesības uz savas taisnības pierādīšanu izmantot līdz galam,” tā raksta Rastorgujevs, kurš atvainojas visiem, kurus pievīlis.

Par tehnisku misēkli saka arī Andreja ilggadējais treneris Intars Berkulis, kurš gan uz gadu bija prom no Andreja trenēšanas, bet sadarbību abi atsāka pagājušajā gadā.

Par Andreju esmu pārliecināts

“Jā, rudenī jau mums bija zināms, ka ir pārkāpums. No savas puses neko daudz nevaru pateikt, tik to, ka Andrejam gadījusies tehniska ķibele, bet pats to nepamanīja. Jā, pēc noteikumiem tas nav attaisnojums, jo antidopinga noteikumi ir tādi, kādi ir, visiem vienādi. Bet tur nav nekāda sakara ar kādu slēpšanos vai apzinātu izvairīšanos. Tā bija tehniska kļūda,” “Latvijas Avīzei” saka Berkulis.

Viņš uzsver, ka Rastorgujevs ir regulāri nodevis dopinga analīzes, jo lielā biatlona apritē bijis vairāk nekā desmit gadu, un allaž viss bijis kārtībā.

“Šis stāsts ir par nepareizu sistēmas aizpildīšanu. Es detaļas nezinu, jo tā ir katra sportista atbildība un privāta lieta. Andrejam ir gadījusies tehniska ķibele. Viņš vienmēr ADAMS sistēmā ir aizpildījis savu atrašanos, bet šoreiz ir bijušas kļūdas. Man kā trenerim ar to nav bijusi saskaršanās, jo tā ir sportistu privāta lieta. Iespējams, ka sistēmā ir kas mainījies tehniski, iespējams, tāpēc kas tāds varēja notikt,” spriež treneris.

“Kas notiks tālāk, to vairāk zinās Andrejs, jo visa informācija tiek nogādāta sportistam, nevis trenerim. Tā ir konfidenciāla informācija, kā IBU arī paziņoja, kamēr notiek lietas izskatīšana, tas attiecas tikai uz sportistu un Biatlona integritātes vienību. Mēs ar Andreju vairākas dienas neesam runājuši, pēdējo reizi, kad viņš bija vēl Čehijā.

Viņam šobrīd ir grūti. Saprotu viņu, jo šī sezona bija ļoti labi izdevusies, nākamā ir olimpiskā sezona, par ko šobrīd vairs nav skaidrības. Par Andreju esmu pārliecināts, ka viņš turpinās cīnīties. Ja sekos sods, būs ļoti žēl, jo mums vēl ilgi nebūs tāda līmeņa sportista,” piebilst Berkulis. Rastorgujevam maijā paliks 33 gadi, kas biatlonā ir pats briedums.

Kas tālāk?

Rastorgujevam divu nedēļu laikā jāsniedz paskaidrojumi Biatlona integritātes vienībai, kas sastāv no četriem cilvēkiem. Vadītāja ir īriete Luīze Reilija, advokāte, tāpat tur darbojas Markuss Hauptmans, Alekss Māršals un Frencs Šteinle.

Latvijas Biatlona federācijas viceprezidents Gundars Upenieks teic, ka šobrīd nav skaidrs, kā lietas izskatīšana notiks.

“Izskatīšanas datums nav noteikts. Iespējams, ka tas varētu notikt attālināti, piemēram, ZOOM platformā, bet es tagad tikai to minu. Manā atmiņā nav daudz gadījumu biatlonā, kad sportisti sodīti par šādiem pārkāpumiem. Cik atceros, bija gadījums ar vienu Krievijas biatlonisti,” saka Upenieks.

Maksimālais sods ir 24 mēneši jeb divu gadu diskvalifikācija. IBU mājas lapā var atrast, ka par šādu pārkāpumu 2019. gada septembrī ir sodīta Krievijas biatloniste Margarita Vasiļjeva.

Rastorgujevs jau šosezon uz savas ādas ir izjutis konsekvences, jo dēļ IBU sāktās izmeklēšanas nav saņēmis Latvijas Olimpiskās vienības finansējumu, kas viņam bija ieplānots 11 500 eiro apmērā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.