Grūtie rīti 0
“Sākumā bija grūti ielauzīties. Jābrauc filmēt, kā ievērot ieteikto? Sataisīju sautējumu, ieliku kārbiņā, bet nācās apēst aukstu turpat mašīnā.
Pirmajā nedēļā šķita: vai tiešām rīts jāsāk ar smūtiju? Sakūlu banānu un kivi ar ūdeni, noliku priekšā glāzi un skatījos uz to – un tas ir viss? Tomēr pieradu. Mani motivēja tas, ka biju apņēmies nomest svaru.
Sākumā arī ūdenī vārītās auzu pārslas bez jebkāda aizdara negāja pie dūšas. Taču tas ir pirmais, ko ēd no rīta, tātad ēstgriba ir. Pirmā karote ar putru garšo jocīgi, bet tad viss aiziet.
Neslēpšu, ka bija visai apgrūtinoši nosvērt katru gatavošanā izmantoto produktu. Pēc skata taču nepateiksi, cik sver ziedkāposts vai burkāns, bet receptē norādīti grami. Vēlāk pieradu, vairs nesvēru.”
Dārzeņu karuselis
Galvenais šajā ēšanas sistēmā – regulāras ēdienreizes trīs reizes dienā un daudz dārzeņu. Ansis saka: “Katru dienu daudz vairāk dārzeņu, nekā jebkad esmu lietojis.”
Pārsvarā viņš gatavojis sautējumus. Sākumā šķitis, ka ieteiktais daudzums ir niecīgs – viens burkāns, selerijas kāts, ziedkāposta gabaliņš, 60 gramu vistas filejas… No tā tikai cālis var paēst! Bet sasautē, pieliec garšvielas, apēd un saproti – jā, ir labi.
Ansis atzīst, ka apguvis vērtīgas receptes, piemēram, kā sautēt lasi tomātu pastā. Agrāk viņš domājis, ka selerijas kāti ir garšīgi tikai svaigā veidā, bet, izrādās, gardi arī sautēti.
Ēdienkarte sastāv no dārzeņiem, augļiem, mazliet zivs, vistas vai tītara gaļas, ir arī pa olai. Graudaugu ļoti maz, makaronu nemaz. Ogļhidrāti tikai no rīta – pilngraudu maizes šķēlīte. Eļļu lieto apcepšanai. Kartupeļi ir, bet niecīgs daudzums, piemēram, sautējumā tikai viens, nevis pamatā kartupeļi un klāt vien daži dārzeņi.
Nav siera un citu piena produktu, vienīgi bezpiedevu jogurts, ko izmanto mērcēs. Protams, nekādu fāstfūdu jeb ātro uzkodu, balto miltu izstrādājumu.
Cukuru nelieto, bet medu drīkst. Saldumu saņem ar augļiem, piemēram, bumbieriem, vīnogām.
Visu gatavo bez sāls. Tas mudina izmantot vairāk garšvielu.
“Garšvielas arī agrāk liku, bet ne tik dažādas. Pēc drauga Gustava ieteikuma sāku lietot dažādus čili, mērces ar tiem. Čili ir baigā atslēga – ēdiens iegūst citu noti. Izmantoju arī cita veida piparus. Sāku lietot daudz kurkumas. Pamainot garšvielas, tas pats sautējums iegūst citādu garšu. Vispār nekad agrāk nebiju tik daudz gatavojis, izmēģinājis tik dažādas receptes. Visu laiku rosies kā mazais pavāriņš. Neslēpšu, daži ēdieni ne visai izdevās, laikam pietrūka meistarības,” smejas Ansis.
Katru dienu starp ēdienreizēm ietverti arī trīs dažādu veidu našķi, uzkodas, piemēram, augļi, rieksti, mandeles, svaigi dārzeņi.
“Ja zini, ar ko našķēsies, esi to sagatavojis, kāja nepaslīdēs, negrābsi visu, kas pagadās. Pačukstēšu, ka reizi nedēļā var pilnīgi mierīgi norauties – uzēst to, pēc kā ilgojies, un nekas traks nenotiks. Ja sagribas melno šokolādi, drīkst. Man tā bija. Ļoti gribējās picu, taču to gan neatļāva.”
Diētas ieteikumos ir izstrādāta pat īpaša maģisko kārumu grāmata, ko var iegādāties par nepilniem sešiem eiro.
Soli pa solim
Vai ieteica arī fiziski izkustēties? Izrādās, tas nebija obligāts priekšnoteikums, bet izvaicāja, ko Ansis dara kustību jomā. Agrāk viņš bija ļoti aktīvs, sportisks. Trenējās sporta klubā Lemon gym, kas ir blakus mājai.
“Taču, kad uzresnēju, vairs negribējās, kļuvu kūtrs. Beigās bija kauns iet uz klubu. Tur mani vienmēr redzēja sportisku, atlētisku, kā iešu ar riepu uz vēdera… Kad sāku Stokholmas diētu, atkal devos sportot. Taču ieteikums bija – tikai vidēju slodzi, neko ekstrēmu. Ilgās aerobās slodzes, kad 50–60 minūtes aktīvi sporto, izraisa milzu ēstgribu. Izmantoju savu tradicionālo tauku nomešanas paņēmienu – staigāšanu pa skrejceliņa trenažieri. Lieku nelielu leņķi, lai var ilgi turēt vienas intensitātes slodzi. Sportoju 40–60 minūtes, mazliet gan iesvīstu, bet neizpumpējos.
Uzskatu, ka transformācijās ar svaru lielākā nozīme ir pārmaiņām ēšanā. Vingrošana ir tāds kā skulptora darbs, ķermeņa formu veidošana. Esmu to pieredzējis – svars nekrītas, ja neko nemainu ēšanā, tikai daudz vingroju.”
Mīnus 17 kilogramu
Ansis uzteic iespēju diētas laikā sazināties ar uztura speciālistu. “Mani konsultēja Viāna Kuļša. Paskatījos viņas attēlus – ļoti sportiska, atlētiska, tādu augumu ikviens varētu vēlēties. Tas iedvesmo.
Ja man gribējās veikt kādas pārmaiņas ēdienreizēs, zvanīju Viānai. Piemēram, teicu, ka gribētu vairāk olbaltumvielu, jo sāku trenēties. Viņa ieteica dzert proteīna kokteili, kamēr ieviesīs pārmaiņas nākamās nedēļas ēdienkartē.
To arī citiem iesaku – neklusēt, ja kaut kas nepatīk. Un noteikti jāpaziņo, ka esi diētu beidzis, lai receptes vairs netiktu sūtītas, nevajadzētu maksāt. Starp citu, lasīju, ka viņi atmaksājot naudu, ja neizdodas notievēt.
Man svars kritās ātri, tas bija viens pūtiens – pirmie desmit kilogrami zuda nepilna mēneša laikā. Nākamajos divos mēnešos svars kritās lēnāk, trešajā stāvēja uz vietas. Pats biju pārsteigts – trīs mēnešos zaudēju 17 kilogramu!
Sieva ēda to pašu, ko es, arī viņa zaudēja astoņus kilogramus. Mūsu meitas gan pārsvarā atturējās, palika pie saviem iecienītajiem ēdieniem.”