Klimata izmaiņas. Varētu būt jauni, traki “rekordi” – sinoptiķi nāk klajā ar prognozi gaidāmajai vasarai 47
Gaidāmā vasara Eiropā būs karstāka nekā parasti, ar lielāku sausuma un karstuma viļņu risku pēc tam, kad jau siltākais nekā parasti maijs turpinās tendenci, kad jau 10 mēnešus pēc kārtas ir bijusi rekordaugsta globālā temperatūra, par to raksta aģentūra Bloomberg.
Jūras virsmas temperatūra Atlantijas okeāna ziemeļdaļā ir sasniegusi augstāko līmeni vismaz 40 gadu laikā, norādot, ka nākamā vasara būs “neparasti karsta”, prognozē Olīvija Birča, Atmospheric G2 meteoroloģe.
Nākamo trīs mēnešu laikā Francijā gaisa temperatūra gaidāma augstāka par vidējo, prognozē Meteo France. Spānija un Itālija ir to valstu vidū, kurās maijā gaidāms siltāks laiks nekā vajadzētu būt. Apvienotā Karaliste piedzīvos to pašu, lai gan, saskaņā ar Met Office, termometru stabiņoiem mēneša beigās tomēr vajadzētu nostāties tuvāk vidējam rādītājam.
Skandināvijā maijā gaidāma nedaudz aukstāka temperatūra nekā parasti.
Gaidāmā vasara var būt tikpat slikta kā 2022. gada vasara, kas bija visu laiku karstākā Apvienotajā Karalistē, kad šajā salā gaisa temperatūra pārsniedza pat 40 grādu.
Ārkārtējos laikapstākļos ir vainojams arī “nesenais globālās sasilšanas paātrinājums”. Bet līdz 2100. gadam dažas valstis zaudēs pusi no saviem jaukajiem laikapstākļiem.
Tikmēr Ziemeļeiropas mitrais pavasaris rada papildu raizes zemniekiem. Kultūraugi lielākajā daļā Eiropas ir guvuši labumu pēc mitrās ziemas, bet Ziemeļeiropā izmirkušie lauki daudzviet aizkavēja kviešu stādīšanu.
Arī galvenie graudu platību reģioni Ukrainā un Krievijā ir pakļauti spiedienam no temperatūras, kas ir augstāka par vidējo, tas mudinājis jau konsultāciju uzņēmumu SovEcon samazināt Krievijas ražas prognozes sezonai.