Klimata izmaiņas. Portugālē sāk kritiski pietrūkt ūdens – valdība ignorē krīzi, jo tūristi un lauksaimnieki ienes peļņu 22
Kontinentālās Eiropas valstī, kas atrodas vistālāk uz rietumiem, pamazām sāk pietrūkt ūdens. Vides aktīvisti norāda, ka tikmēr Portugāles politiķi turpina koncentrēties uz saimnieciskām aktivitātēm, kas patērē īpaši lielu ūdens daudzumu, raksta Deutsche Welle.
Apmēram 30% krāna ūdens Portugālē nonāk zemē neizmantoti, jo piegādes tīkli nav modernizēti. Turklāt aptuveni 80% no valsts ūdens krājuma — pēc ekspertu domām, pārāk daudz — patērē lauksaimniecība, savukārt gandrīz 10% vērtīgā dzeramā ūdens tiek izliets golfa laukumu zālienos, lai iepriecinātu tūristus.
“Ir sausums, un tas pasliktināsies,” DW sacīja Porto universitātes ūdenssaimniecības eksperts Hoakims Pokas Martins.
Fransisko Fereira jau sen ir pieprasījis, lai Portugāle izstrādātu valsts ūdensapgādes plānu, un apsūdzēja valdību par nolaidību pret krīzi. “Mums jau ilgu laiku vajadzēja izstrādāt nacionālo ūdens plānu, lai šo vērtīgo resursu izmantotu ilgtspējīgi. Taču tāda nav. Tāpēc tādās krīzēs kā šī ir tikai diezgan bezjēdzīgas aktivitātes,” teica Lisabonas NOVA universitātes asociētais profesors.
Piemēram, no jauna tiek plānota 600 hektāru liela avokado plantācija plānota Portugāles dienvidu Algarves reģionā. “Avokado ir nepieciešams ārkārtīgi liels ūdens daudzums, kura reģionā jau tā trūkst. Tas ir ekoloģisks noziegums,” DW sacīja bezpeļņas organizācijā Quercus strādājošais aktīvists. Avokado audzēšana ir ļoti ūdens ietilpīga — 1 kilogramam augļu vajag aptuveni 1000 litrus ūdens.
Tomēr Zemkopības ministrija ir entuziastiski atbalstījusi projektu un atļāvusi arvien vairāk stādījumu, jo īpaši valsts dienvidos, kur trūkst ūdens. Tagad tur aug avokado un ogas arvien lielākās saimniecībās — pat aizsargājamās ainavās —, jo no tiem var gūt milzīgu peļņu.
Ūdenssaimniecības eksperts Joaquim Pocas Martins uzskata, ka komercializācijas palielināšana diemžēl ir izdevīga un tā atnes labu naudu, tomēr viņš norādīja, ka būtu labāk, ja augus apūdeņotu ar atsāļotu ūdeni, kas varētu būt dārgāks, taču vienalga ļautu lauksaimniekiem gūt peļņu.
Portugālē milzīgas platības ir apstādītas ar eikalipta monokultūru. “Eikaliptu plantācijas pārstāv ekonomikas nozari aptuveni 5 miljardu eiro vērtībā,” sacīja Pokass Martins, kurš dažus gadus strādāja Portugāles Vides ministrijas sekretāra vietnieka amatā. “Eikalipts ir monokultūra. Mums jākoncentrējas uz daudzveidību un noturību un atbildīgi jāpārvalda ūdens resursi. Pretējā gadījumā mūsu ainavas nepārdzīvos ne nākamos meža ugunsgrēkus, ne nākamo sausumu,” viņš teica.
Portugāles Algarves reģionā, kas ir ļoti populārs tūristu vidū no visas Eiropas,
Gentle 20k stroll on a Thursday in the Algarve 😬 now for a 🍺 pic.twitter.com/nQXq67CU1V
— George RuTTer (@JungleGeorge46) May 25, 2023
Taču tūrismam nepieciešams milzīgs ūdens daudzums, 2019. gadā pirms Covid-19 pandēmijas Algarvi apmeklēja rekordliels tūristu skaits. Tā kā 2023. gada brīvdienu sezona tikko sākas, agrās rezervācijas liecina, ka šogad Portugālē varētu ierasties vēl vairāk tūristu.
Tūrisms ir galvenais naudas ienesēj, kas nozīmē, ka ūdens resursi noteikti cietīs vēl vairāk, sacīja Ferreira. “Masu tūrisms nozīmē ārkārtīgi lielu ūdens patēriņu tādos reģionos kā Algarve.”
Vismaz tūristu labā tiek darīts viss, lai lietas turpinātu darboties, bet ne vietējiem.
Algarve pic.twitter.com/lVja8d1cqe
— Maria (@Anapereira42322) May 25, 2023