Klimata izmaiņas. Kaut kas nepieredzēts – atsevišķu augu lapas tropu mežos ir pārtraukušas fotosintēzi 83
Zinātnieki nesen atklājuši fenomenu, kas notiek tropu mežos. Tas raisa lielas bažas, ja globālā sasilšana turpināsies nepārtraukti. Saskaņā ar pētījumu, kas trešdien publicēts žurnālā Nature, klimata pārmaiņu dēļ dažu augu lapām tropu mežos ir pārtraukusi fotosintēze – process, kurā augi un citi organismi izmanto saules gaismu, lai sintezētu oglekļa dioksīdu un ūdeni, raksta ABC.com.
“Kad lapas sasniedz noteiktu temperatūru, to fotosintēzes iekārta sabojājas,” sacīja Gregorijs Goldsmits, bioloģijas profesors Čepmenas universitātē Orindā, Kalifornijā. Šis pētījums patiešām ir pirmais, kas nosaka šo tropisko mežu lapotņu spēju robežas.
Analīze liecina, ka tropu meži var tuvoties maksimālajam temperatūras slieksnim, lai fotosintēze vēl spētu darbotos, atklājuši pētnieki.
Pētnieki izmantoja augstas izšķirtspējas mērījumus no Starptautiskās kosmosa stacijas laika posmā no 2018. līdz 2020. gadam. Viņi arī novietoja sensorus uz koku lapotnēm tādās vietās kā Brazīlija, Puertoriko un Austrālija, lai novērtētu tropu mežu lapotņu maksimālo temperatūru.
Dati liecina, ka lapotnēs gaisa temperatūra vidēji sasniedza aptuveni 34 grādus pēc Celsija, dažviet pat pārsniedza 40 grādus. Pētnieki tagad “tikai sāk redzēt”, ka šī temperatūra iedegas mežos. Kritiskā temperatūra, pēc kuras tropu kokos fotosintēze sāk apstāties, ir aptuveni 46,7 grādi pēc Celsija.
Modelēšana liecina, ka tropu meži var izturēt līdz pat 39 grādiem pēc Celsija, salīdzinot ar pašreizējo gaisa temperatūru, pirms tiek sasniegts potenciālais lūzuma punkts – vissliktākais scenārijs klimata prognozēm.
Saskaņā ar pētījumu to lapu procentuālais daudzums, kas sāka dīgt, bija neliels — tikai aptuveni 0,01% no visām lapām pētītajos mežos. Taču sasilšanas eksperimenti paredz, ka turpmākajos sasilšanas apstākļos šī vērtība pieaugs līdz 1,4%.
Tropu meži, kas pazīstami kā pasaules oglekļa piesaistītāji, kalpo kā kritiski svarīga oglekļa krātuve, jo tie uztver un iznīcina oglekļa dioksīdu no atmosfēras. Turklāt tajos ir lielākā daļa pasaules sugu, tāpēc ir svarīgi saprast nākotnes temperatūru un tropiskos mežu.
Pētījuma autori atklāja, ka ir nepieciešami vērienīgi klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi un samazināta mežu izciršana, lai palīdzētu mežiem palikt zem termiski kritiskajiem sliekšņiem.