Cīņa pret uguni ar uguni 0
Kontrolēta vai “noteikta” meža veģetācijas dedzināšana, visbiežāk gada vēsākajos mēnešos, palīdz samazināt savvaļas ugunsgrēku risku vasarā, pie reizes gan arī samazinot kurināmā daudzumu.
Valstīs, kurās ir tendence uz ugunsgrēkiem, piemēram, ASV, Austrālijā, Portugālē, Spānijā, Kanādā, Francijā un Dienvidāfrikā, tā ir pārbaudīta ugunsgrēku pārvaldības stratēģija gadu desmitiem, šīs pretdegšanas stratēģijas “ir ļoti efektīvas, lai samazinātu ugunsgrēka intensitāti un smagumu, bet nu tās jāveic “ļoti lielā telpiskā mērogā, lai tās būtu efektīvas””.
Tā kā Eiropā un jo īpaši valstīs ap Vidusjūru, piemēram, Grieķijā, vasarā notiek smagākie meža ugunsgrēki, “apdraudējuma samazināšana” prasīs noteikto dedzināšanu 1,5 miljonu hektāru platībā.
Tomēr viena problēma ar noteikto dedzināšanu tagad ir tā, ka klimata pārmaiņas ir sākušas palielināt riskus.
Pēc tam, kad kontrolēta dedzināšana Ņūmeksikā 2022. gada maijā kļuva par vienu no vissmagākajiem meža ugunsgrēkiem štata vēsturē, ASV Meža dienests paziņoja par plānoto dedzināšanas darbību pauzi nacionālajos mežos visā valstī.
Pirmo valstu iedzīvotāji Amerikas Savienotajās Valstīs un Austrālijā tūkstošiem gadu pirms eiropiešu iebrukuma izmantoja kontrolētu dedzināšanu, lai samazinātu uzliesmojošu veģetāciju, lai samazinātu ugunsgrēku draudus, izveidojot zālainu, parkam līdzīgu mežainu reljefu, kas arī saglabāja bioloģisko daudzveidību.
Droni uguns frontes līnijā
Lai gan profilakse ir labākais līdzeklis, tehnoloģijas ir kļuvušas arvien svarīgāka, mēģinot cīnīties ar milzīgām liesmām. Satelīti, ko pārvalda, piemēram, NASA, jau palīdz ugunsdzēsējiem sekot līdzi ugunsgrēku kustībai uz planētas. Tomēr pavisam nesen droni ir kļuvuši par lokālāku augsto tehnoloģiju ugunsdzēšanas sīkrīku, vēsta portāls DW.
Projekts Somijā, kur 75% zemes ir klāta ar mežu, atvieglo jaunu meža ugunsgrēku izsekošanu ar dronu palīdzību – viņi izstrādājuši jaunu uz mākslīgo intelektu balstītu dronu tehnoloģiju, lai ātri atklātu meža ugunsgrēkus; droni palīdz nodrošināt reāllaika informāciju par to, kā virzās uguns fronte un cik augstas un karstas ir liesmas.
Tā kā droni nodrošina attālinātus datus reāllaikā, tie ir aprīkoti arī ar sensoriem, kas var redzēt cauri dūmiem, lai noteiktu precīzu ugunsgrēka mērogu. Vienīgā problēma ir nepieciešamība pēc spēcīga mobilā interneta savienojuma attālos apgabalos.