Klimata izmaiņas. Arī bagātiem jāraud pa īstam, uguns paņem visu – viss deg karstāk, ilgāk, ātrāk un stiprāk 0
Kamēr Losandželosā plosās masīvi savvaļas ugunsgrēki, vācu medijs Deutsche Welle aplūko, kā stratēģiskā dedzināšana un adaptīvā stādīšana var palīdzēt aizsargāt planētas mežus. Ugunsgrēki mežos bijušo simtiem miljonu gadu, bet tagad vēl nepieredzēti mežu ugunsgrēki deg karstāki un ilgāk, daļēji klimata pārmaiņu dēļ.
Samazinoties nokrišņu daudzumam un ilgākam sausumam, meži ir tik sausi, ka pat zibens var izraisīt ugunsgrēku, kas pārvēršas peklē, pirms ugunsdzēsēji var ierobežot postījumus.
Turklāt 2024. gads nu jau ir apstiprināts kā karstākais pasaules vēsturē.
Literally praying for this man & his dog trapped in the LA Fires right now. 🙏 pic.twitter.com/dsqvaeyrBt
— Concerned Citizen (@BGatesIsaPyscho) January 8, 2025
2025. gada pirmajās dienās Losandželosas apkārtni sāka plosīt ugunsgrēki; pagājušā gada jūlijā tika izpostīta Džasperas pilsēta Kanādā Albertas provincē. Ugunsgrēks iznīcināja trešdaļu pilsētas ēku un tika bojāts arī blakus esošais Džasperas nacionālais parks, kas ir daļa no UNESCO Pasaules mantojuma saraksta.
“Jebkurš ugunsdzēsējs jums pateiks, ka jūs varat izdarīt gandrīz neko, ja jums nāk virsū šāda uguns siena. Neviens nebija paredzējis, ka ugunsgrēks nāks tik ātri, tik liels.”
Klimata pārmaiņu izraisītie ugunsgrēki 2023. gadā izpostīja arī Kanādu. Aptuveni 18,4 miljoni hektāru tika izdedzināti, izraisot milzīgus dūmu mākoņus pār daudzām vietām ASV. 2023. gada vasarā lieli ugunsgrēki izcēlās arī Itālijā, Grieķijā un Spānijā.
Otrā pasaules malā Austrālijas Melnās vasaras milzu ugunsgrēki 2019.–2020. gadā bija tik lieli, ka izdega gandrīz 60 miljoni hektāru, ka aizdegās pat arī ugunsizturīgie mitrie meži.
Tā kā mēs turpinām sildīt planētu, dedzinot fosilo kurināmo, šie ugunsgrēki saasinās, apdraudot vairāk cilvēku un savvaļas dzīvnieku.”Klimata pārmaiņas pārsniedz mūsu ekoloģisko un sociālo sistēmu spēju pielāgoties, un ugunsgrēku pārvaldība tagad ir “krustcelēs,” pētniekus citē izdevums.
Šeit ir trīs galvenās jomas, kurās ugunsdrošības vadībai būtu jāmēģina pielāgoties jaunajai klimata realitātei.