Kā uzsver Lielbritānijas izmēģinājumu pasākumu programmas plānotāji, nav šaubu, ka šāda apjoma pasākumus var atļauties tikai tās valstis, kuru lielākā iedzīvotāju daļa ir vakcinēti pret Covid-19.
Kā uzsver Lielbritānijas izmēģinājumu pasākumu programmas plānotāji, nav šaubu, ka šāda apjoma pasākumus var atļauties tikai tās valstis, kuru lielākā iedzīvotāju daļa ir vakcinēti pret Covid-19.
Foto: Jason Cairnduff/REUTERS/SCANPIX/LETA

Kliegšana, apkampšanās un dziedāšana! Kamēr pasaulē pandēmija, Liverpūlē koncertā tiekas 5000 mākslas baudītāji 0

Diāna Jance, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pienācis laiks, kad ikviens lielāks klātienes kultūras vai sporta pasākums izraisa teju vai visas pasaules ievērību. 2. maijā Lielbritānijas pilsētā Liverpūlē notika klātienes mūzikas koncerts ar pieciem tūkstošiem apmeklētāju.

Skatoties ziņu kanālos un sociālajos medijos izplatītajos videoierakstos, liekas, tik laimīgas organizatoru un skatītāju sejas nav redzētas sen – vismaz ne kopš 2020. gada sākuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nav ne masku, ne distances, ir kopīga ballītes atmo­sfēra, kliegšana, apkampšanās un dziedāšana. Aculiecinieki filmētajās intervijās izskatās laimīgi, saviļņoti, daudzi pat asarām acīs neslēpj prieku par kopīgi piedzīvoto mirkli.

Britu kultūras ministre Karolīna Dineneidža pirms koncerta uzsvērusi, ka Liverpūles koncerts ir ļoti nozīmīgs, turklāt ne tikai faniem, kuri pēc vairāk nekā gada bauda īsta mūzikas festivāla gaisotni, šīs bijušas svinības zinātnes vārdā. Un, protams, “nekas tā nespēj iedvesmot fanus kā kopīga pieredze klātienes festivālā”.

Aprīļa vidū Lielbritānijas valdība kopā ar Valsts veselības aprūpes dienestu, Liverpūles universitāti un vēl vairākām organizācijām nāca klajā ar īpašu izmēģinājumu pasākumu programmu, kurā plānoja atļaut rīkot iespējami dažādotus, stingri kontrolētus, tomēr samērā brīvus pasākumus, monitorējot to norisi un vēlāk apkopojot rezultātus. Eksperimenta mērķis ir pārbaudīt, kā vīruss izplatās cilvēku pūlī, ilgtermiņa mērķis ir līdzīgu koncertu rīkošana Lielbritānijā līdz pat šī gada beigām.

Lai vērotu koncertu klātienē, noteikumi ir stingri – jāuzrāda pēdējo 24 stundu laikā veikts negatīvs Covid tests, apmeklētāji var būt tikai no tuvākā reģiona un piecas dienas pēc koncerta jāveic atkārtots Covid tests. Pašlaik tiek uzsvērts, ka izmēģinājuma koncertu dalībniekiem tiek pieprasīts uzrādīt negatīvu testu, nevis vakcinācijas pases, taču Lielbritānijas valdības pasākumu izmēģinājumu programmā jau tagad tiek pieļauts, ka ar laiku Covid testa rezultātus varētu aizstāt arī vakcinācijas pases.

Pārbaudīts un mērīts tiek viss – gan ventilācijas iekārtas, dalībnieku mājsaimniecību lielums, tālāko viesu apmešanās vietas, patērētais alkohola daudzums, skatītāju uzvedība un pat gaviļu minūšu skaits pēc katras uzstāšanās. Organizatori un Lielbritānijas veselības dienesta pārstāvji uzsver, ka šobrīd valstī inficēšanās risks ir ļoti zems – tas iespējams tikai vienam no 1000 iedzīvotājiem, līdz ar to tiek uzskatīts, ka starp 5000 koncerta apmeklētājiem varētu būt bijuši iespējami tikai viens vai divi vīrusa pārnēsātāji.

Reklāma
Reklāma

Interesanti, ka dalībniekiem ir jānēsā maskas līdz pat norises vietai, tāpat jādezinficē rokas, gan ienākot, gan iz­ejot no telpas, Liverpūles koncerta gadījumā – no koncerta telts. Visi līdzšinējie maija sākumā notikušo koncertu epidemioloģiskie, psiholoģiskie un sociālie vērojumi, iegūtie rezultāti tiks apkopoti līdz 21. maijam. Tomēr 30. aprīlī Liverpūlē jau notika pirmais pasākums naktsklubā ar trim tūkstošiem apmeklētāju.

Līdzīga veida pārbaudes pasākumi pavasarī ir bijuši un notiks arī citās valstīs. Marta beigās Barselonā Spānijā notika viens no pašiem pirmajiem iekštelpu koncertiem Eiropā, kurā piedalījās apmēram 5000 apmeklētāju. Arī Barselonā apmeklētājiem iepriekš bija jāveic Covid tests, pie tam visu koncerta laiku bija obligāta medicīniskā maska. Starp apmeklētājiem organizatori nebija noteikuši īpašu drošības distanci, tomēr jāatzīmē, ka norises vieta parastos apstākļos spētu uzņemt aptuveni trīs reizes lielāku skatītāju skaitu.

Pēc pētnieku domām, rezultāti bija iepriecinoši, jo pēc divām nedēļām koncerta dalībnieku vidū vīrusa sastopamība bija uz pusi mazāka nekā vidēji tāda paša vecuma un reģiona iedzīvotājiem.

Starp 5000 testiem tika atklāti tikai seši pozitīvi gadījumi, turklāt epidemioloģiskajā izpētē tika secināts, ka četros no šiem sešiem gadījumiem vīrusa infekcija bija iegūta citviet.

Arī Nīderlandē ir notikuši vairāki izmēģinājuma koncerti. Maija beigās būs pienācis laiks lielākam pārbaudījumam, jo Eirovīzijas dziesmu konkursa koncerti Roterdamā tiks rīkoti pēc tāda paša principa kā izmēģinājuma pasākumi Liverpūlē. Kopumā Eirovīzijas konkursā ar auditorijas klātbūtni, ieskaitot mēģinājumus, plānoti deviņi koncerti. Organizatori paredzējuši, ka katru no tiem varēs apmeklēt 3500 klausītāju, kuriem pie ieejas būs jāuzrāda negatīvs Covid testa rezultāts.

Kā uzsver Lielbritānijas izmēģinājumu pasākumu programmas plānotāji, nav šaubu, ka šāda apjoma pasākumus var atļauties tikai tās valstis, kuru lielākā iedzīvotāju daļa ir vakcinēti pret Covid-19 vai arī tas nav izplatīts. Līdzīgi izmēģinājuma pasākumi ir notikuši arī citur pasaulē. Aprīļa beigās Melburnā Austrālijā notika pirmās klātienes futbola spēles, kuras vēroja 78 tūkstoši skatītāju. Kā ziņoja ziņu aģentūra “Reuters”, tas bija pēdējā gada vislielākais sporta pasākums pasaulē

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.