Foto-Shutterstock

Svarīgi 0


Ja bērnam ar laringītisku klepu un apgrūtinātu ieelpu pašsajūta pasliktinās, jāizvērtē, vai nevajadzētu doties uz slimnīcu.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Līdz pusgada, gada vecumam un neiznēsātiem bērniem noteikti nedrīkst veikt krūšu sildīšanu ar (speciālām) karstām kompresēm, piparu plāksteriem u. c. līdzekļiem. Drošāk pat to neveikt līdz trīs gadu vecumam, uzsver pediatre Vizma Meikšāne.

Ja ir paaugstināta temperatūra vai bronhu obstrukcija (vidējie un sīkie bronhi ir iekaisuši, pildīti ar gļotām; tas rada bronhu nosprostojumu jeb obstrukciju, klepu, aizdusu), krūtis klepus gadījumā nedrīkst sildīt nevienā vecumā. Sildot var veicināt plaušu karsoņa veidošanos – ja bronhi nosprostojušies, gļotām nav, kur virzīties, un tās nonāk starpbronhu tel-pā. (Ja klepus ir mitrs, parasti obstrukcijas nav.)

Kā palīdzēt klepus gadījumā

CITI ŠOBRĪD LASA

✔ Ja mazulim nav paaugstināta temperatūra vai obstruktīvs bronhīts jeb sašaurināti bronhi (to var konstatēt ārsts, izmantojot fonendoskopu), no pusgada vecuma viņam uz krūtīm un pēdām var ziest sildošas smērītes, kuru sastāvā ir ēteriskās eļļas, taču bez kampara un terpentīna.

✔ Ja sildīšana pieļaujama, var izmantot zeķē ietītu sasildītu sāli vai linsēklas. Labi noder vārītu kartupeļu kompreses – tos saspaida, noteikti pārbauda, vai nav par karstu, tad uzklāj uz dvieļa vai auduma, kas nolikts uz bērna muguras, pārklāj ar dvieli.

✔ Var izmantot arī biezpiena kompreses, tām jābūt istabas temperatūrā.

✔ Pēc dažādu speciālistu ieteikumiem 3–5 gadu vecumā (kad bērns spēj mierīgi nogulēt)var uzmanīgi sākt lietot sinepju plāksterus. Tiklīdz āda kļūst sārta, plāksteri ņem nost un muguru pārklāj ar dvieli.

✔ Var ēst medu ar ķiploku. Parasti medu neiesaka lietot pirms gada vecuma, taču homeopāts Edgars Mednis uzskata, ka 9–10 mēnešus vecam bērnam to uzmanīgi, nelielā daudzumā varētu mēģināt dot. Pediatre Vizma Meikšāne pirms medus došanas iesaka to nedaudz uzsmērēt uz ādas, vērojot, vai tajā nerodas izmaiņas. Viņasprāt, medu bērnam varētu sākt dot ap gada vecumu.

✔ Melnajā rutkā izgrebj iedobi, ieliek pikuci medus un sasūkušos rutka sulas un medus šķidrumu dod bērnam pa tējkarotei vairākkārt dienā.

✔ Palīdz priežu čiekuru sīrups, ko var iegādāties aptiekā vai pagatavot jau vasarā. Lieto pa tējkarotei ~ 3 reizes dienā.

✔ Var lietot klepus sīrupu – homeopātisko, ar ceļmallapām, Islandes ķērpi vai citu. Medikamenta lietošanas instrukcijā jāizlasa, kas ir tā sastāvā – vai tas nesatur kādu vielu, kas bērnam izraisījusi alerģisku reakciju. Ja sīrups 2–3 dienu laikā nepalīdz, ilgāk to lietot nevajag.

Reklāma
Reklāma

✔ Klepus mīkstināšanai var dzert siltu pienu, kam pievienots nedaudz ķiploka, sviesta un ķimeņu. Tas vairo gļotas. Kad klepus kļuvis mīkstāks, līdzekļus, kas veicina krēpu vei-došanos, vairs nevajag lietot, lai nerastos krēpu pārprodukcija.

✔ Kā vienmēr slimošanas laikā, nepieciešams daudz dzert. Krēpas šķidrināsies un vieglāk izdalīsies. Ieteicama māllēpju, gaiļpiesīšu, pelašķu tēja. Vienu ēdamkaroti drogu ieber krūzē, pārlej ar verdošu ūdeni un ļauj 15 minūtes ievilkties; tad nokāš un dzer. Maziem bērniem tēju gatavo, ņemot uz pusi mazāk sausās vielas.

✔ Var mitrināt gaisu, uz radiatoriem liekot mitras drēbes vai dvieļus vai izmantojot speciālu mitrinātāju. Gaisa mitrināšana palīdz mīkstināt klepu, iekaisušajām gļotādām neizžūt, tā ātrāk veicinot dzīšanu. Pietiekams gaisa mitrums palīdz uzturētu gļotādu mitru un vecina normālu gļotu izdalīšanos, kam ir profilaktiska nozīme, jo vesela gļotāda ar nelielu gļotu slānīti aiztur vīrusu iekļuvi organismā.

✔ Ja klepus ir ļoti mokošs, tā nomierināšanai jāiedzer pāris malku siltas tējas vai piena. Klepu nomācošus līdzekļus var lietot tikai pēc ārsta ieteikuma!

✔ Svarīgi bērnam ļaut kārtīgi izveseļoties un tikai tad vest uz bērnudārzu vai skolu. Citādi, atsākot ierasto dzīves ritmu, saslims atkal.

✔ Ieteicams guļvietas galvgali pacelt nedaudz augstāk – ja krēpu ir daudz, tās mazāk traucēs naktī.

Raksts no tematiskā izdevuma “Bērns – vesels un drošībā”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.