Foto – LVM

Klāt mežu stādīšanas laiks. Kā izvēlēties stādu veidu? 0

Pirms gada izcirtu hektāru meža. Gribētu to atjaunot. Kur ņemt stādus? Vai tagad priežu vietā tur varētu stādīt egles? Ar ko atšķiras ietvarstādi un kailsakņu stādi? Vai ietvarstādu stādīšanai vajag kādu īpašu ierīci? JĀNIS PIŅĶOS

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – velotrenažieris, Lauva – balets. Kuras fiziskās aktivitātes tev sagādās prieku pēc zodiaka zīmes? 1
VIDEO. Alojā pazuduši medību suņi tiek atrasti kopā ar… lāci: “Nodomājām, ka nevar būt lācis, gan jau lielāks kuilis” 4
Kokteilis
Igauņu ragana Merilina Kerro: Šis Čūskas gads būs visu laiku grūtākais gads, pat bīstams militārā nozīmē
Lasīt citas ziņas

Izcirstais mežs piecus gadus pēc nociršanas obligāti jāatjauno. Labāk, ja to dara laikus, kamēr izcirtums nav aizaudzis ar atvasēm. Meža apsaimniekošanas plāns paredz, kāds meža augšanas apstākļu tips bijis nocirstā meža vietā. Līdz ar to, vai stādīt priedi vai egli, noteiks konkrētie augsnes un mitruma apstākļi cirsmā. Konsultāciju sniegs Valsts meža dienesta mežzinis.

Likums nosaka minimālo stādu skaitu, lai mežaudzi atzītu par atjaunotu. Priedēm tas ir 3000 stādu hektārā, eglēm – 2000. Privātā meža īpašniekam lētāk atjaunot cirsmu ar eglēm. Nepieciešams mazāk stādu, nevajag sagatavot augsni, arī stādu kopšana neprasa tik lielas pūles kā priedēm, jo egle ir ēncietīga koku suga. Pēc iestādīšanas jāappļauj jaunie stādījumi, lai neaizaug ar konkurējošiem augiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Pavasaris ir labākais laiks meža stādīšanai, – iesaka SIA “Rīgas meži” meža atjaunošanas galvenā speciāliste Anda Vilciņa. Ietvarstādi, salīdzinot ar kailsakņu stādiem, ir dzīvotspējīgāki. Tos audzē speciālās plastmasas kasetēs. Stādot mežā, netiek traumēts sakņu kamols un spurgaliņas, tāpēc augi necieš no pārstādīšanas šoka un uzreiz spēj iesakņoties. Stādi pirmajā augšanas gadā tiek apgādāti ar starta komplektu – daļu no nepieciešamajām barības vielām. Uz sakņu kamola izveidojusies mikoriza (simbioze starp augstāko augu saknēm un sēnēm) nodrošina meža videi raksturīgo mikrofloru. Stādi ir apstrādāti ar insekticīdiem, kas tos 1,5 mēnešus pasargā no smecernieka bojājumiem. Par kailsakņu stādiem ir lielāka rūpe, jāraugās, lai tie neizkalstu, ja uzreiz netiek iestādīti.

Lai racionāli un ātri atjaunotu mežu ar ietvarstādiem, izmanto īpašu ierīci – stādāmo stobru, ko kokaudzētavā var arī īrēt.

Priežu un egļu stādi “Norupes” kokaudzētavā ir brīvi nopērkami, to apjoms meža atjaunošanai ir pietiekams gan SIA “Rīgas meži” vajadzībām, gan pārdošanai. Ja meža atjaunošanai nepieciešami bērza vai melnalkšņa stādi, ar kokaudzētavu jāslēdz līgums par stādāmā materiāla izaudzēšanu. Pasūtot tagad, stādus varēs saņemt jau augusta beigās. Septembris, oktobris arī ir piemērots laiks meža atjaunošanai, izmantojot ietvarstādus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.