Klaišis par likumdošanas absurdu: “Tu nevari nomainīt uzvārdu, kamēr nav dzēsta sodāmība – tas ir iemesls daudzām fiktīvām laulībām” 14
TV24 raidījumā “Preses klubs”, diskutējot par Latvijas likumdošanas jautājumiem, “OPEN” radošo centru vadītājs Edijs Klaišis pauda viedokli, ka sabiedrība daudz ko politiķiem, tostarp ministriem “pārmet nepelnīti”.
“Ministri nevar daudzas lietas zināt, jo viņi ar tām ikdienā nesaskaras. Ja tu neaizej un nepasaki, viņi to nevar zināt! Ļoti labs piemērs ir absurds likumā par vārda un uzvārda maiņu,” sacīja Klaišis. To nav zinājuši daudzi politiķi un pat advokāti.
“Mums ir ļoti daudzi jaunieši no ieslodzījuma vietām, kas ir atbrīvojušies. Viņi grib uzsākt jaunu dzīvi – tas nozīmē visu saišu pārraušanu ar pagātni. Viena no saitēm ir kas? Uzvārds. Bet ir viena interesanta lieta. Tu nevari nomainīt uzvārdu, kamēr tev nav dzēsta sodāmība, bet tajā pašā laikā tu vari nomainīt uzvārdu apprecoties. Un tas patiesībā ir iemesls ļoti daudzām fiktīvām laulībām,” zināja teikt “OPEN” radošo centru vadītājs Klaišis.
Un tad, kad Klaišis ar domubiedriem esot aizgājuši un pateikuši attiecīgās nozares ministram par šādām problēmām ar uzvārda maiņu jauniešiem pēc iznākšanas no ieslodzījuma vietām, atklājies, kāpēc tāda likuma norma ir saglabājusies. “Tas ir saglabājies no padomju laikiem, kad persona primāri tika identificēta pēc vārda, uzvārda un pēc tēva vārda. Šobrīd identificē pēc personas koda! Un tās ir tās lietas, par kurām ir jāstāsta un jārunā,” mudināja Klaišis TV24 raidījumā “Preses klubs”.
Tāpat politiķi, pieņemot jaunus likumus, nebija aizdomājušies par elektronisko cigarešu aizliegumu blakus lietām, turpināja sacīt Klaišis. Viņš raidījumā pastāstīja par šīm blakus lietām, kas būs vēl ievērojami aktuālākas drīzumā.
“Jau šobrīd nelegālajā tirgū kā dīleri ļoti bieži darbojas nepilngadīgie. Starp viņiem jau šobrīd notiek razborkas kā 90.gados starp bandītiem par teritoriju sadali! No 2025.gada 1.janvāra šis tirgus kļūs vēl lielāks. Vēl vairāk nepilngadīgie iesaistīti, vēl vairāk razborkas. Man ir jautājums – ko mēs vainosim tad? Policiju, jo policija netiks ar viņiem galā, bet tie ir nepilngadīgie – policija ar viņiem neko nevar izdarīt. Vai mums ir padomā, ko ar viņiem darīt? Nē, mums nav!” secināja Klaišis, vēršot sabiedrības uzmanību tiem aktuālajiem likumdošanas jautājumiem, kas skar jauniešus.