Vairs nebūs onkoloģijas ķirurgu. Vai pacients zaudēs!? 0
Ministru kabinets, pieņemot Veselības ministrijas (VM) iesniegtos noteikumus, akceptējis, ka no 2017. gada 31. decembra beidz pastāvēt medicīnas specialitāte – onkoloģijas ķirurgs. Pastāv jautājums, vai plaša profila ķirurgi spēs veikt sarežģītas onkoloģiskās operācijas, kuras līdz šim nodrošināja šajā jomā specializējušies ķirurgi.
VM saņēmusi Ārstu biedrības vēstules, kurās vērsta uzmanība uz to, ka onkoloģisko pacientu ārstēšanai trūkst speciālistu un kurā paustas bažas, ka līdz ar to ir apdraudēta onkoloģisko pacientu prioritārā aprūpe un ka ir nepieciešams onkoloģijas ķirurgu sertifikātu pagarināt vēl uz gadu. Pēc tam kad pacientam ir diagnosticēts audzējs, nereti ir nepieciešama operācija, kuru visbiežāk veic Latvijas Onkoloģijas centrā onkoloģijas ķirurgi. Taču šāda šaura specializācija Eiropas valstīs nepastāv, onkoloģiskās operācijas ir ķirurgu kompetencē, bet mūsu valstī šī specialitāte ir saglabājusies vēl no padomju laikiem.
Pareizais virziens
Ārstu biedrības sertifikācijas padomes priekšsēdētājs Gustavs Latkovskis uzskata, ka tas ir pareizais virziens un kopā ar ķirurgu asociāciju esot panākta vienošanās, ka nevar strikti norobežot onkoloģiskās operācijas kā tikai un vienīgi onkoloģisko ķirurgu kompetenci.
“Ar onkoloģisko ķirurģiju drīkst nodarboties arī tie ārsti, kuriem ir ķirurga sertifikāts. Bet jādomā arī par to, kā nodrošināt noteiktas onkoķirurģiskās operācijas, kuras veic ķirurgi ar lielu pieredzi un specifiskām zināšanām onkoloģisko pacientu aprūpē. Diskusija par šo jautājumu turpinās, un mēs šobrīd nevaram runāt par jau gataviem risinājumiem. Mums ir jāpanāk, lai pacients, kuram jāoperē audzējs, saņemtu kvalitatīvu aprūpi.
Līdz 2017. gada 31. decembrim Ārstu biedrībai sadarbībā ar onkologu asociāciju un ķirurgu asociāciju jāatrod veids, kā tie kolēģi, kuriem patlaban ir onkologa ķirurga sertifikāts, bet nav ķirurga sertifikāta, varētu kļūt par ķirurgiem. Bet par ķirurgiem, kuriem ir arī specifiskas zināšanas onkoloģijā. Te nekādā gadījumā nav runa par to, ka tiek likvidēta onkoloģiskā ķirurģija. Svarīgākais, pie kā mums jāstrādā, lai ķirurgs spētu operēt jebkuru onkoloģisku pacientu,” skaidroja G. Latkovskis.