Ķirurģija, kas neatstāj pēdas… Uzzinām vairāk par endoskopiju 0
Mūsdienās svarīgi ir ne tikai tas, lai operācija labi izdotos un novērstu problēmas cēloni, bet arī neatstātu pamanāmas rētas. Šim nolūkam var palīdzēt endoskopija, ko gan Latvijā, gan pasaulē kopumā uzskata par zelta standartu operāciju gadījumā.
“Atšķirībā no tradicionālās operācijas, kuras laikā tiek izdarīts samērā liels grieziens un ķirurgs atklāti redz, kas tiek operēts, endoskopiskajā ķirurģijā pietiek ar ļoti maziem griezieniem. Varētu pat teikt – ar dūrieniem, caur kuriem tiek ievadīta speciāla aparatūra ar kameru, kas projicē attēlu uz monitora,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurģijas galvenais speciālists, docents Haralds Plaudis un paskaidro, ka, veroties ekrānā, ārsts veic nepieciešamās manipulācijas pacienta ķermeņa iekšpusē.
Pie endoskopiskās ķirurģijas pieder laparoskopija, kad vēdera sienā izdara nelielus griezienus, vēdera dobumu piepilda ar oglekļa dioksīdu un tad ar speciāliem instrumentiem izpilda vajadzīgās ķirurģiskās manipulācijas. Endoskopiskajai ķirurģijai pieskaitāmas arī operācijas, kas tiek veiktas, izmantojot endoskopus. Tas notiek līdzīgi, kā ar lokanām optiskajām ierīcēm izmeklē gremošanas traktu. Šo operāciju laikā ar speciāliem instrumentiem veic dažādas manipulācijas žultsvados, resnajā zarnā vai vēdera dobumā. “Vēdera dobumā endoskopiski var operēt visus orgānus,” piebilst Haralds Plaudis.
Endoskopiski vēl iespējams operēt krūšukurvja orgānus, urīnceļus (urīnpūsli, nieru bļodiņas, urīnvadus). Šis variants izmantojams traumatoloģijā, ja, teiksim, ir problēmas ar locītavām un vajadzīga artroskopiska operācija. Endoskopus lieto ginekoloģiskajās operācijās, ja, piemēram, jāizdara histerorezektoskopija – ķirurģiski jālikvidē patoloģiski procesi dzemdes dobumā. Tāpat endoskopiskā ķirurģija tiek izmntota, ārstējot deguna blakusdobumus.
Samērā jauns endoskopiskās ķirurģijas virziens ir SILS (saīsinājums no angļu valodas vārdiem single incision laparoscopic surgery – viena grieziena laparoskopiskā operācija), kad caur vienu griezienu, parasti nabas rajonā, tiek ievadīta speciāla endoskopiskā aparatūra un tādējādi izpildītas abdominālas operācijas.
Pavisam jauns un moderns ir operāciju veids, ko starptautiski apzīmē kā NOTES (saīsinājums no angļu valodas vārdiem natural orifice transluminal endoscopic surgery – translumināla endoskopiskā ķirurģija caur dabiskajām atverēm). Tad pacientam neveic griezienu vēdera priekšējā sienā, bet ar specifiskiem endoskopiem vēdera dobumā nokļūst vai nu caur maksti, vai taisno zarnu un operē tādējādi.