Foto – Shutterstock

Ķirurģe, kura strādā 30 gadus, artrozes pacientu skaita pieaugumu salīdzina ar epidēmiju 1

AS „Veselības centru apvienība” poliklīnikas „Aura” ķirurģe Larisa Sviridova artrozes pacientu skaita pieaugumu viņas ārstes prakses – vairāk nekā 30 gadu laikā salīdzina ar epidēmiju, ar kuru sirgst ne tikai cilvēki gados. Locītavu pārslodze, traumas, iekaisumi, liekais svars, iedzimtība un hormonālās izmaiņas ir galvenie cēloņi šai slimībai. Diemžēl smagākajos gadījumos, kad gadiem jāgaida rindā uz valsts apmaksātu endoprotezēšanu, ir nepieciešami risinājumi pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Lai gan artrīts var būt iedzimts, tomēr liekais svars, iekaisumi un nepareizi sadziedētas traumas ir biežs cēlonis slimībai, kuru AS „Veselības centru apvienība” poliklīnikas „Aura” ķirurģe Larisa Sviridova sauc par epidēmiju, kurai pēdējo trīsdesmit gadu laikā ir bijusi tendence trīskāršoties. Sāpes locītavās, kas sākotnēji manāmas kustoties, bet, slimībai izplatoties, arī atpūtas laikā, ir signāli, kurus nedrīkst ignorēt. Reizumis kustību traucējumi sākotnēji neparādās, jo blakus esošās locītavas darbojas kā kompensējošais mehānisms.

Izmaiņas locītavu virsmā jeb artroze var rasties, nepareizi saaugot kauliem, pēc locītavu traumām, ilgstošas locītavu atvēsināšanas vai pārslodzes. Artrozei ir raksturīga locītavas skrimšļa noārdīšanās, bet zem tās veidojas izaugumi – osteofīti jeb radziņi, kas ir veids, kā locītava palielina virsmu. Izmaiņas skrimšļos kļūst par sāpju cēloni, veicot kustības. Dzīves laikā, palielinoties statiskais slodzei, locītavas skrimslis dilst, un tā virsma tiek traumēta.

CITI ŠOBRĪD LASA

„Skrimšļos nav asinsvadu, bet tie barojas ar šķidrumu, kas cirkulē tiem apkārt. Iestājoties sausumam, turpinot veikt kustības, palielinās skrimšļu nodilums, un pēcāk – locītavas bojājums”, skaidro ķirurģe Larisa Sviridova. Līdzīgi kā ikviens mehānisms, kas nav saeļļots, tas čīkst. Šāda situācija ir iespējama, piemēram, pēc traumas, kad locītava ilgāku laiku nav kustināta. Uzsākot atjaunot muskuļu kustību apjomu, ir nepieciešams to darīt pārdomāti, konsultējoties ar ārstu, kas, iespējams, nozīmēs fizikālo terapiju un fizioterapiju.

Var gadīties, ka, locītavai esot miera stāvoklī, ir izveidojušies saaugumi, kas, atsākot fizisko slodzi, rada sāpes. Šādā gadījumā ķirurģe iesaka veikt triecienviļņu terapiju, kurai ir 90% efektivitāte. Šīs terapijas laikā sāļi tiek sašķelti putekļos un tiek iznīcināts viens no galvenajiem pacienta sāpju cēloņiem. Terapija būs noderīga arī sāpju noņemšanai un asinsrites uzlabošanai ap traumēto vietu. Pirms to uzsākt, ir jāveic rentgena uzņēmums, lai ārsts varētu novērtēt situāciju locītavā.

Ārstes Sviridovas prakse liecina, ka visbiežāk triecienviļņu terapija tiek izmantota papēžu piešu šķelšanai, kā arī saaugumiem plecos vai elkonī. Tā kā papēžu kaula uzkaļķojumi veidojas 7–10 gadu laikā, cilvēks nepamana, ka pienāk brīdis, kad bez sāpēm vairs nav iespējams uzspiest ar visu svaru uz papēža. Šādu situāciju var izprovocēt kāds saites iekaisums vai pēkšņa pārslodze. Cēlonis var būt arī nepareizu apavu nēsāšana. Ārste uzskata, ka, no medicīniskā viedokļa, vislabāk būtu valkāt apavus ar 3–5 centimetru papēdi vai ortopēdiskās zoles. Tās ir īpaši nepieciešamas cilvēkiem ar lieko svaru, kas rada papildu slodzi mugurkaulam, locītavām un papēdim. Ortopēdiskās zoles palīdzēs mazināt sāpes ikdienā staigājot arī cilvēkiem ar plakano pēdu.

Otrs visvairāk ārstētais ir plecu locītavu iekaisums, kas visbiežāk tiek iegūts, saaukstējoties kondicioniera rezultātā vai no atvērta loga vēja radītas plūsmas automašīnā. Ar šādām problēmām pacients var doties kā pie neirologa, tā pie ķirurga, kas ieteiks piemērotāko ārstēšanas risinājumu. Viens no iespējamajiem risinājumiem ir augstas intensitātes lāzers, kas raida starus 10 centimetru dziļumā, veicot mikrocirkulāciju un limfas cirkulāciju problemātiskajā vietā. Lāzers iedarbojas arī uz nervu galiem un bloķē sāpju izplatīšanos. Šī metode veic atsāpināšanu un biostimulēšanu šūnu līmenī diska trūces, muskuļu spazmu, osteohondrozes, Ahileja papēža problēmu un ceļa locītavas artrīta gadījumos.

Reklāma
Reklāma

Ķirurģe Larisa Sviridova triecienviļņu terapiju un augstas intensitātes lāzera procedūras uzskata par iespēju dzīves kvalitātes uzlabošanai tiem pacientiem, kas gaida piecus gadus rindā uz pilnībā vai gadu uz daļēji valsts apmaksātiem endoprotezēšanas pakalpojumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.