Bēgļi no Sīrijas Kipras bēgļu nometnēs
Bēgļi no Sīrijas Kipras bēgļu nometnēs
Foto. Scanpix/ REUTERS/Yiannis Kourtoglou

Kipra vēlas Sīrijas atzīšanu par drošu, lai turp varētu atgriezt bēgļus 6

Kipra vēlas, lai daļa Sīrijas tiktu atzīta par pietiekami drošu, lai turp varētu atgriezt bēgļus, kas ieradušies no šīs pilsoņkara plosītās valsts. “Ir pienācis laiks kopīgi sākt diskusiju par Sīrijas stāvokļa pārvērtēšanu,” otrdien žurnālistiem sacīja Kipras iekšlietu ministrs Konstantīns Joannu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ņemot vērā ģeogrāfisko tuvumu, Kipra uzņem nesamērīgi lielu skaitu nelegālo migrantu no Sīrijas, norādīja ministrs.

Pagājušajā gadā gandrīz visi pa jūru Kiprā ieceļojušie migranti bija no Sīrijas. Kipra pagājušajā gadā izskatīja aptuveni 10 600 patvēruma lūgumu, kas ir mazāk nekā 2022.gadā, kad tika izskatīti aptuveni 21 500 patvēruma lūgumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kipra arī repatriēja proporcionāli vairāk migrantu nekā citas Eiropas Savienības (ES) valstis. Pagājušajā gadā tika nosūtīti atpakaļ aptuveni 11 000 cilvēku, kas ir vismaz divreiz vairāk nekā 2022.gadā. Lielākā daļa bija brīvprātīga atgriešanās.

“Fakts, ka 2023.gadā mums bija 116% atgriešanās ierašanās rādītājs, ir ievērojams, īpaši ņemot vērā situāciju pārējā Eiropā,” sacīja Joannu.

Šī nav pirmā reize, kad viņš ierosina Sīriju noteikt par drošu atgriešanās vietu bēgļiem. Ministrs ar šādu ierosinājumu nāca klajā arī intervijā ziņu aģentūrai “Reuters” pagājušā gada decembrī. Viņš sacīja, ka divās Sīrijas provincēs – Damaskā un Tartusā – nav reāla masveida vardarbības riska. Viņš atsaucās uz Eiropas Savienības Patvēruma aģentūras (EUAA) ziņojumu.

Tomēr Maltā bāzētā aģentūra arī norādīja, ka cilvēki, kas tiek atgriezti Damaskā, joprojām ir pakļauti vajāšanas riskam. Aģentūra arī norādīja, ka nosūtīt cilvēkus uz Damasku var tikai izņēmuma gadījumos.

Joannu šo ideju ierosināja arī septembrī pēc tam, kad ANO augstais cilvēktiesību komisārs Folkers Tirks brīdināja par situācijas pasliktināšanos Sīrijā saistībā ar kaujām valsts ziemeļaustrumos.

Saskaņā ar ANO bēgļu aģentūras (UNHCR) datiem Sīrijā joprojām ir lielākā pārvietoto personu krīze pasaulē. Reģionā bijuši spiesti pārvietoties vairāk nekā 12 miljoni sīriešu, un ANO aģentūra prognozē, ka nākamajos 12 mēnešos vēl vairāk nekā 750 000 sīriešu bēgļu nāksies pārvietoties.

Reklāma
Reklāma

Eiropas Savienības (ES) iekšlietu komisāre Ilva Jūhansone, kas ieradusies Kiprā, Sīrijas jautājumam nepievērsās, bet nāca klajā ar citiem brīdinājumiem. Viņa karu starp Izraēlu un palestīniešu teroristu grupējumu “Hamās” raksturoja kā draudu, norādot, ka ir jācenšas novērst jaunus migrācijas ceļus “no Libānas vai varbūt Sīrijas uz Kipru”.

Kipra pagājušajā gadā saņēma vairāk nekā 23 miljonus eiro no ES ārkārtējā finansējuma imigrācijas jomā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.