Kiprā sāk izmeklēt krīzes cēloņus; atkāpjas finanšu ministrs 0
Kipras varas iestādes otrdien sāka tiesisku izmeklēšanu par to, kā valsts nonāca līdz bankrota slieksnim, pirms martā tika panākta vienošanās par starptautiska aizdevuma piešķiršanu Kiprai.
Savukārt Kipras finanšu ministrs Mihails Sarris otrdien demisionēja, kā amata atstāšanas iemeslu minot to, ka viņš agrāk bijis tagad likvidējamās komercbankas “Laiki Trapeza” (” Popular Bank of Cyprus”) padomes priekšsēdētājs. Prezidents Niks Anastasiadis finanšu ministra demisiju pieņēmis, informēja prezidenta preses dienests.
Laikraksts “Phileleftheros” ziņoja, ka Sarra vietā finanšu ministrs būs pašreizējais darba ministrs Haris Georgiadis, savukārt par darba ministri kļūs Tirdzniecības ministrijas ierēdne Zeta Emilianidu.
Problēmas bankā “Laiki Trapeza” ir viens no galvenajiem Kipras finanšu krīzes cēloņiem. Banka tiks likvidēta, sadalot to “labajā” un “sliktajā” bankā.
Kipras prezidents Niks Anastasiadis otrdien arī aicināja komisiju, kuras sastāvā ir trīs tiesneši Georgs Pikis, Panajotis Kallis un Janakis Konstantinidis, veikt izmeklēšanu arī pret viņu pašu un viņa ģimenes locekļiem, un nosauca šo izmeklēšanu par “prioritāru jautājumu”.
Tiek uzskatīts, ka prezidents šādi grib atspēkot nepamatotus apgalvojumus par to, ka viņa ģimenes locekļi izmantojuši privileģētā veidā iegūtu informāciju, lai pārskaitītu naudu uz citām valstīm pirms noguldījumu bloķēšanas Kipras bankās.
Arī citi vadoši Kipras politiķi un uzņēmēji ir apsūdzēti savu noguldījumu pasargāšanā, izmantojot savu privileģēto stāvokli.
Anastasiadis sacīja, ka nevienam nevar būt imunitātes pret šo izmeklēšanu, pat ne viņa ģimenes locekļiem un tieslietu firmai, kurā viņš vēl nesen bija partneris.
“Ekonomikas un mūsu tautas pašreizējās grūtības neapšaubāmi ir rezultāts gan ārēju, gan iekšēju faktoru sinerģijai,” sacīja Anastasiadis izmeklēšanas komisijas iecelšanas ceremonijā.
“Vairākas darbības vai nolaidība no to cilvēku puses, kuri bija pilnvaroti pārvaldīt ekonomiku vai banku sistēmu, noveda valsti līdz bankrota slieksnim, vienas no tās lielākajām bankām likvidācijai un miljardiem [eiro] lieliem zaudējumiem, kas skāruši noguldījumus,” piebilda prezidents.
Milzu zaudējumi, kurus cietuši divu lielāko Kipras banku lielie noguldītāji saskaņā ar starptautiskā aizdevuma nosacījumiem, ir izraisījuši plašu nepatiku pret tiem, kas var būt izmantojuši savu stāvokli, lai izvairītos no šādiem zaudējumiem.
Amatpersonas pieļauj iespēju, ka Kipras lielākās komercbankas “Trapeza Kiprou” (“Bank of Cyprus”) lielie noguldītāji var zaudēt pat līdz pat 60% savas naudas. Kipras otrā lielākā banka “Laiki Trapeza” (“Popular Bank of Cyprus”) tiks likvidēta, un tās lielajiem noguldītājiem var nākties gaidīt vairākus gadus uz iespēju atgūt daļu no saviem noguldījumiem.
Komisijai trīs mēnešu laikā ir jāziņo par izmeklēšanas rezultātiem. Tā arī veiks izmeklēšanu saistībā ar Grieķijas mediju publicētu Kipras politiķu sarakstu, kuru ņemti kredīti it kā esot norakstīti finanšu krīzes laikā.
Kipras bankas ceturtdien atsāka darbu pēc 12 dienu pārtraukuma, bet ir noteikti ierobežojumi tajās veicamām transakcijām. No 16. līdz 27.martam bankas bija slēgtas, lai novērstu noguldījumu aizplūšanu no tām.