Foto – Baiba Vahere

Baltie, lillā un strīpainie 3

Līdz šim Inese un Sintija ražošanai nepieciešamos ķiplokus izaudzējušas pašas 1,6 hekt­āru laukā. – Par labākajiem esam atzinušas ziemas ķiplokus, Latvijā sen audzētās šķirnes, kam nosaukumus nemaz nezinām. Tāpēc saucam par lillā, baltajiem un strīpainajiem ķiplokiem. – Tā kā pieprasījums pēc ķiploku produktiem aug, saimnieces jau sākušas sarunas ar vietējiem zemniekiem par ķiploku iepirkšanu.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

– Pagaidām “Latvijas ķiploka” produktus var nopirkt arī “Rimi” esošajā stendā “Klēts”, bet interesi izrādījuši vēl citi lielveikali. Patlaban notiek sarunas par eksporta iespējām, taču, lai to visu realizētu, noteikti jāpalielina ražošanas apjoms. Pašu spēkiem visu paveikt nespēsim.

Ķiploki ir diezgan cimperlīgi – tie regulāri jāapčubina, augsne jāirdina. Nesaņemot vajadzīgo mitrumu, augi izkalst, bet pārlieku lielā mitrumā ātri klāt puve.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Neesam oficiāli reģistrēta bioloģiskā saimniecība, bet atbalstām videi draudzīgu saimniekošanu. Mūsu ķiploki auguši augsnē, kas mēslota ar kūtsmēsliem un vircu. Tas, protams, patīk arī nezālēm, tāpēc ļoti daudz laika aizņem ravēšana, – atzīst saimnieces.

Par sadarbības partneriem viņas izvēlēsies cilvēkus ar līdzīgu dzīves filozofiju. – Nekad savus produktus neražosim no Ķīnas ievestiem ķip­lokiem. Arī ražotnē krāsvielas un cilvēka veselībai kaitīgos konservantus nelietojam.

Tūlīt Inesei un Sintijai sāksies karstākais darba laiks – ķiploku vākšana un jaunās produkcijas pārstrāde.

Ķiploki jāvāc sausā un saulainā laikā, tāpēc šim darbam parasti izvēlas brīdi, kad vismaz trīs dienas nav gaidāms lietus. Izraktos ķiplokus nopurina, liek uz speciāli sagatavota dēļa, trīs dienas žāvē, pēc tam notīra smiltis, nedaudz apgriež lakstus un ražu sašķiro trīs daļās – pārdošanai, stādīšanai un pārstrādei. – Pirms ķiploki nav kārtīgi izžuvuši, tiem nekādā gadījumā nedrīkst nogriezt bārdiņu un visu lakstu, jo žāvējot tie abi ir būtiski. Uzreiz pēc novākšanas perfekti notīrīti ķiploki ātrāk bojājas, – pieredzē dalās Inese.

Viņu uzņēmumā ķiploku vākšanai par godu tiek rīkota talka, kas beidzas ar tradicionālās, uz ugunskura vārītās zupas ēšanu. Ķiplokus parasti vāra kopā ar dažādiem dārzeņiem, var pievienot arī ķiploku grauzdiņus. Ja vēlas stiprāku zupu, pieber pulveri vai granulas, jo vārīti ķiploki parasti ir maigāki.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.