Foto: Freepik

Ķiploks tuvplānā! 0

Ķiploks ir ļoti sens kultūraugs, kas pieminēts jau seno šumeru māla plāksnītēs. Tas tiek uzskatīts par maģisku augu un ir izmantots arī kā ļaunuma atvairītājs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Leģendas stāsta, ka Senajā Ēģiptē tas ticis iekļauts vergu ikdienas ēdienkartē , lai atvairītu slimības un nodrošinātu spēku piramīdu celšanai.

Kāds labums no ķiploka?

Ķiploks satur daudz veselībai derīgu vielu- kāliju, kalciju, fosforu, B grupas vitamīnus, selēnu, jodu un ēteriskās eļļas. Ķiploks ir samērā bagāts kalorijām- 100 gramos ir 149 kilokalorijas, taču tas noteikti nekaitēs figūrai, jo lielos daudzumos to būs neiespējami patērēt, taču, ja tiek ievērota diēta, jāņem vērā, ka ķiploks veicina apetīti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķiploks pozitīvi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, jo samazina asinsspiedienu un holesterīna līmeni asinīs, kā arī labvēlīgi ietekmē imūnsistēmu.

Pārlieku liela ķiploku lietošana uzturā var radīt arī nevēlamas blaknes, to noteikti nevajadzētu lietot tukšā dūšā, lai neveicinātu dedzināšanas sajūtas rašanos kuņģī. Jāuzmanās tiem , kam ir nosliece uz alerģiju, jo ķiploka lietošana var saasināt alerģiskas reakcijas.

Kur glabāt ķiploku?

Ķiploks ledusskapī glabāsies ne ilgāk par mēnesi, vēlāk sāks bojāties. Ilgākai glabāšanai noderēs tumšas un vēsas telpas. Ja, gatavojot ēdienu, pāri palikušas neizmantotas attīrītas ķiploka daiviņas, tās uz pāris dienām liek slēgtā traukā ledusskapī , citādi , glabājot atvērtā veidā, ķiploka smarža būs jūtama visā ledusskapī.

Arī pēc mielošanās ar svaigu ķiploku salātiem, var saglabāties nepatīkama elpa. Šādā situācijā palīdzēs glāze piena vai ābols.

Kur stādīt ķiplokus?

Ķiplokus vislabāk stādīt tajā vietā, kur iepriekšējā gadā auguši tomāti, gurķi, kāposti vai pupiņas. Nevajadzētu izvēlēties vietu, kur auguši sīpoli vai citi sīpolveida augi, jo tiem ir kopīga slimības.

Arī zemeņu vietu nav ieteicams izvēlēties, jo tiem ir kopīgs kaitnieks- nematode. Vietu, kur iepriekšējā gadā stādīti ķiploki, noteikti atkārtoti nevajadzētu izvēlēties.

Kā sagatavot augsni?

Ķiplokiem patīk bagātīgi mēslota , trūdvielām bagāta augsne. Pirms stādīšanas ķiploku daiviņas var apstrādāt ar kādu mūsdienu fungicīdu, lai atvairītu slimības un kaitēkļus. Stādīšanai nederēs no Ķīnas ievestie ķiploki.

Reklāma
Reklāma

Kad un kā stādīt ķiplokus?

Ziemas ķiplokus stāda vēlā rudenī, precīzs laiks atkarīgs no augsnes struktūras un temperatūras. Tie ir aukstumizturīgi dārzeņi, taču, ņemot vērā nepastāvīgos laika apstākļus, labāk ķiplokus stādīt dažādā dziļumā- vienu rindu – 4 cm, otru- 8 cm.

Attālums starp rindām- aptuveni 25cm, bet rindā starp ķiplokiem 10-15 cm. Vasaras ķiplokus stāda agri-marta vidū līdz aprīļa vidum, citādi ķiploki nepaspēs nobriest. Pavasarī ķiploki jāstāda sekli, pa virsu uzrušina tikai aptuveni 3cm biezu augsnes kārtiņu. Ķiplokus stāda vienādā dziļumā – aptuveni 5 -6 cm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.