Publicitātes foto

Kinoteātrī “Kino Bize”norisināsies Rīgas Pasaules filmu festivāls 0

Ceturtdien, 25. aprīlī kinoteātrī “Kino Bize” sāksies sestais Rīgas Pasaules filmu festivāls, kurā tiks izrādītas 27 dokumentālas un antropoloģiskas filmas, foto un video pašportreti, kā arī notiks dokumentālajam kino veltītas lekcijas. Pēc filmu seansiem skatītāji aicināti piedalīties sarunās ar filmu režisoriem un varoņiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Rīgas Pasaules filmu festivāla programmai atlasīti pēdējo gadu dokumentālā kino darbi un vizuālo antropologu veidotas filmas, kurās viens no pamatelementiem ir filmas veidotāju klātbūtne. Filmu veidotāji šajās filmās jo īpaši pievērsušies ģimenes un radniecības tēmām, dažādām ķermeniskām pieredzēm – seksualitātei, dzīvei ar slimību un cerībām uz dziedināšanu, saskarsmei starp cilvēkiem un citiem dzīvniekiem, kā arī pētnieku attiecībām ar savu pētījumu dalībniekiem.

“Šo filmu režisori nav nošķirti no pasaules, ko viņi filmē. Viņi mēģina vizualizēt iekšējus procesus un reizē saprast gan savas filmas, gan paši sevi,” stāsta viens no festivāla kuratoriem, vizuālais antropologs Karlo Kubero (Igaunija). Līdztekus filmu veidotāju personīgajai pieredzei filmās atklājas arī plašākas kultūras un sociālās parādības, kuras emocionāli var atpazīt arī skatītāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Festivāla pirmajā dienā, 25. aprīlī plkst. 17.30 “Kino Bize” notiks vizuālās antropoloģes Andželas Toresanas (Mančestras Universitāte) lekcija par autobiogrāfiju dokumentālajā kino, un vēlāk plkst. 20.00 festivāla atklāšanas seansā tiks izrādīta pazīstamā eksperimentālā kino režisora Jona Meka veidotā viena kadra filma “Pastaiga” (A Walk, 1990). Filma veidota, Mekam lietainā decembra dienā pastaigājoties pa Ņujorku un daloties nejaušās domās un stāstos par šo pilsētu un savu piederību. Pirms filmas ar Meka darbiem iepazīstinās kino zinātnieks Viktors Freibergs.

Festivāla ietvaros jau notikusi arī praktiska radoša pašportretu darbnīca “Es skatos uz sevi” vizuālās mākslinieces Viktorijas Ekstas vadībā. Piektdien, 26. aprīlī plkst. 15.30 “Kino Bize” tiks prezentēti tās divpadsmit dalībnieku veidotie darbi foto un video formātā.

Festivālā skatītājiem pēc filmu seansiem būs iespēja piedalīties jautājumu un atbilžu sesijās ar filmu veidotājiem. Šogad Rīgā uz festivālu ieradīsies divpadsmit vizuālie antropologi, režisori un filmu galvenie varoņi no Norvēģijas, Lielbritānijas, Igaunijas, Krievijas, Beļģijas, Ukrainas un Itālijas, savukārt vairums pārējo filmu autoru festivāla sarunām pievienosies video tiešsaistē. Sarunas vadīs sociālantropologi Parīds Buletins, Agita Lūse, Matīss Šteinerts, Andris Šuvajevs, folkloras pētnieks Aigars Lielbārdis, māksliniece Laura Šmideberga, kā arī festivāla filmu programmas veidotāji Karlo Kubero un Daniels Alens.

Svētdien festivāla noslēdzošajā seansā tiks izrādīta krievu režisores Jūlijas Mironovas filma “Tauta” par nelielu tautu Ziemeļudmurtijā, besermjaniem – humoristisks stāsts par ne tik humoristisku etniskās identitātes jautājumu globalizētā pasaulē. Kinoteātrī viesosies arī filmas galvenā varone, dziedātāja un etnomuzikoloģe Marija Korepanova, kura mini-koncertā pēc seansa iepazīstinās skatītājus ar krežu – unikālu besermjanu dziedāšanas tradīciju.

Reklāma
Reklāma

Kinoteātra “Kino Bize” rīkotais Rīgas Pasaules filmu festivāls pirmo reizi norisinājās 2013. gadā. Ik gadu festivāls pievēršas dokumentālā kino un vizuālās antropoloģijas attiecībām, piedāvājot skatītājiem tematisku filmu un pasākumu programmu, kurā pētīts kāds dokumentālā kino žanrs, metode vai pretruna un parādīta cilvēciskās pasaules dažādība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.