Produkti, kurus ķīniešu medicīnas doktori neiesaka jebkurā vecumā: 0
Cukurs
Šajā jautājumā Rietumu ārsti ar viņiem solidarizējas. Cukurs ir bīstams dopings nervu sistēmai un kaitējums gremošanas sistēmai: cukurs veicina rūgšanas procesus zarnās, palēnina vielmaiņu un, kā saka ķīniešu medicīnas ārsti – “dzēš” gremošanas „uguni”.
Augļi
Nav ieteicami tā paša iemesla dēļ kā cukurs – izraisītie fermentācijas procesi nav noderīgi gremošanas traktam. Protams, pilnīga dzīve bez augļiem ir grūti iedomājama: apelsīns vai aprikozes var būt gardums, bet ne diētas pamats. Ideālā gadījumā augļi jāpatērē termiski apstrādāti (cepti āboli un bumbieri, aprikozes kompotā) – tad tiem būs vieglāk uzsūkties.
Piena produkti
Rietumos tiek uzskatīts, ka tie satur kalciju, tāpēc mums nepieciešami. Austrumu ārsti iebilst: kalcijs, protams, svarīgs, bet piena produkti palēnina gremošanu un veicina svara pieaugumu. Kalciju var iegūt no augu pārtikas produktiem (brokoļi, zaļumi, sezama un saulespuķu sēklām, riekstiem) un piena patēriņu vēlams samazināt līdz minimumam. Piens un biezpiens atļauti tikai tiem, kam “gremošanas uguns” ir tik spēcīga, ka nepastāv apdraudējums; cilvēkiem ar labu apetīti, kas visu savu dzīvi ēd, ko vien vēlas, bet lieko svaru neiegūst.
Neapstrādāti dārzeņi
Arī atļauti cilvēkiem ar labu gremošanas sistēmu; Tiem, kam vielmaiņa nav tik intensīva, ieteicams ēst termiski apstrādātus dārzeņus. Šī ir neparasta ideja, kas var izraisīt daudzus iebildumus: “Un kā tad ar vitamīniem?” Pat 10 minūšu tvaicēšana padarīs dārzeņus daudz labāk sagremojamus, vienlaikus pilnībā saglabājot uzturvielas.
Šie ir vispārējie noteikumi, uz ko balstās ķīniešu dietoloģija. Tomēr katram cilvēkam uztura stils tiek piemeklēts individuāli. Ideāls risinājums – izveidot organismu tādu, ka tas pats var izvēlēties produktus, kas nepieciešami šodien, lai saglabātu veselību.
Avots: psychologies.ru