Ķīnieši lidos ar “Airbus” lidmašīnām 0
ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijai vēl gatavojot jaunu tirdzniecības līgumu ar Ķīnu, lai mazinātu Vašingtonas milzīgo iztrūkumu tirdzniecībā ar Pekinu, Francijas prezidents Emanuels Makrons parādījis, kā šīs lietas darāmas, noslēdzot 30 miljardu eiro vērtu līgumu par 300 “Airbus” lidmašīnu pārdošanu Ķīnai.
Līgums tika noslēgts Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina valsts vizītes laikā Francijā. Apjomīgais darījums par 300 “Airbus” lidmašīnu pārdošanu Ķīnai netieši izgaismo ASV lidmašīnu būves milža “Boeing” likstas.
Vairāki simti tā ražoto lidaparātu “Boeing 737 MAX” kopš marta vidus neveic lidojumus, jo pēc divām katastrofām pusgada laikā apšaubīta šī plaši lietotā lidmašīnu modeļa drošība. Šobrīd firmas “Boeing” darbiniekiem vairāk jādomā par šī lidaparāta modeļa vadības kontroles nodrošinājumu, nevis noieta tirgus paplašināšanu.
Papildu kontroles iekārtu izgatavošana un kompensācijas desmitiem valstu lidsabiedrībām par šī modeļa lidmašīnu piespiedu dīkstāvi varētu izmaksāt firmai “Boeing” miljardiem dolāru. Prezidents Tramps atzinis, ka jaunā ASV un Ķīnas tirdzniecības līguma gatavošana nevedas, un muitas tarifi Ķīnas precēm varētu tikt saglabāti vēl “ievērojamu laikposmu” pat tad, ja tiktu panākta vienošanās starp Vašingtonu un Pekinu, atzīmē izdevums “Politico”.
“Brīdī, kad Eiropas Savienībai ir jāveic svarīgas izvēles, mēs gribam, lai (Zīda ceļš) būtu divvirzienu iela,” pēc divpusējas tikšanās ar Ķīnas prezidentu Sji teica Francijas prezidents Makrons. Viņš uzsvēra Francijas un Ķīnas atbildību par sadarbības līdzsvara veidošanu starp abām valstīm uz abu pušu kopīgi noteiktiem pamatiem. Makrons atzīmēja, ka tirdzniecībā ar Ķīnu Eiropas Savienībai 2017. gadā bija 177 miljardu eiro iztrūkums. Vakar Parīzē Makrona un Sji sarunām pievienojās Vācijas kanclere Angela Merkele un Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers.
Francijas un Vācijas līderi un EK prezidents Žans Klods Junkers, tiekoties ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, paziņoja, ka vēlas godīgākas tirdzniecības attiecības ar Ķīnu. ES neapmierina Ķīnas ekonomikas lēnā atvēršanās, lai gan ES gadiem ilgi devusi Ķīnai plašu piekļuvi savam tirgum. Francijas prezidents marta beigās ES dalībvalstu līderu samitā Briselē uzsvēra, ka “Eiropai vajadzīga vienota pieeja attiecībās ar Ķīnu”. Parīzes ieskatā Ķīnas firmām ir jāslēdz pieeja ES 2,4 triljonu eiro publisko iepirkumu tirgum, kamēr Pekina liedz ES firmām piedalīties Ķīnas projektos. Sarunās ar Ķīnas prezidentu Makrons pievērsās arī cilvēktiesību stāvoklim Ķīnā.
Sarunās Parīzē Ķīnas prezidents Sji uzsvēra, ka “vienota un plaukstoša Eiropa atbilst mūsu redzējumam par daudzpolāru pasauli”. Pērn apritēja desmit gadi, kopš Ķīnas pilsētā Tjaņdzinā tiek ražotas “Airbus” lidmašīnas. Šajā laikā uzbūvēti gandrīz četri simti lidmašīnu “Airbus A320”. Nesen tur sākta arī lidmašīnu “Airbus A330” būve. Tjaņdzina ir viena no četrām pilsētām pasaulē, kur tiek būvēti “Airbus” laineri līdz ar Tulūzu Francijā, Hamburgu Vācijā un Mobailu ASV. Bez apjomīgā lidmašīnu pirkuma Ķīna piekrita Francijas putnu gaļas eksportam. Francijas un Ķīnas enerģētikas firmas parakstīja miljardu eiro vērtu vienošanos par vēja spēkstaciju veidošanu Ķīnas piekrastē. Vienošanās par sadarbību noslēgta arī kuģu būves nozarē.