Viesnīca “Bayerischer Hof” Minhenē, kur šīs nedēļas nogalē notiek gadskārtējā drošības konference, ir Ķīnas firmas “Huawei” sakaru antenu ielenkumā, kas atrodas gan uz viesnīcas jumta, gan apkārtnē.
Viesnīca “Bayerischer Hof” Minhenē, kur šīs nedēļas nogalē notiek gadskārtējā drošības konference, ir Ķīnas firmas “Huawei” sakaru antenu ielenkumā, kas atrodas gan uz viesnīcas jumta, gan apkārtnē.
Foto: Michael Probst/AP/SCANPIX

Ķīnas sakaru aparatūra Minhenes drošības konferencē 2

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Rietumiem uzsverot nepieciešamību mazināt atkarību no Ķīnas elektronikas un telekomunikāciju jomā, šodien atklātajā prestižajā drošības konferencē Minhenē, kur tradicionāli pulcējas pasaules ietekmīgākie politiķi un eksperti drošības jomā, sakaru aparatūru piegādājušas Ķīnas firmas, tajā skaitā “Huawei”, kas saistīta ar valdošās komunistiskās partijas struktūrām.

Virkne rietumvalstu vadītāju – Vācijas kanclers Olafs Šolcs, Francijas prezidents Emanuels Makrons, Britānijas premjerministrs Riši Sunaks, ASV viceprezidente Kamala Harisa un citi – apspriedīs drošības jautājumus Ķīnas komunikāciju firmas “Huawei” antenu mežā, kas izvietotas ap konferences norises vietu viesnīcā “Bayerischer Hof”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzu konferences dalībnieku mobilie tālruņi ir pieslēgti 5G tīklam, ko pārrauga Ķīnas firmas, kārtējo reizi izvirzot jautājumu, vai bija gudri ļaut Ķīnas piegādātājiem iegūt tik lielu ietekmi Rietumu tirgū. Vērojot Minhenes panorāmu no viesnīcas jumta, nevar nepamanīt daudzās telekomunikāciju antenas, kas slejas starp baznīcu smailēm, atzīmē izdevums “Politico”. Atgādinot par Ķīnas gaisa balona lidojumu virs Amerikas, Rietumu mediji ironizē: kam vajadzīgs gaisa balons, ja jūs varat izvietot antenas uz jumta ēkā, kur notiek drošības konference. Ķīnas 5G komunikācijas iekārtu piegāde Vācijai un vairākām citām Eiropas valstīm ir radījusi spriedzi ar ASV, ko vēl uzkurināja nesenā jezga ar Ķīnas gaisa baloniem.

“Huawei” ir atmaskota vairākos spiegošanas incidentos

“Atkarība no firmas “Huawei” aparatūras mūsu 5G sakaru tīklā joprojām rada neaprēķinātu drošības risku,” paziņojis Bundestāga deputāts Maksimilians Funke-Kaizers no valdības koalīcijā esošās Brīvo demokrātu partijas. “”Huawei” tehnoloģiju izmantošana mobilo sakaru tīklā ir pret mūsu valsts drošības politikas mērķiem,” viņš teica, vērtējot Ķīnas firmas iesaistīšanu Vācijas 4G un 5G sakaru tīklos kā “kļūdu”, ņemot vērā “Huawei” pietuvinātību Ķīnas valsts struktūrām. Firma “Huawei” ir noliegusi, ka radītu drošības apdraudējumu Eiropas valstīm. Daži eksperti atzīst, ka Ķīna var izmantot “Huawei” tehnoloģijas kritiski svarīgās situācijās, lai piekļūtu Rietumu datortīkliem. Firma “Huawei” ir atmaskota vairākos spiegošanas incidentos, tajā skaitā Āfrikas Savienības mītnē.

“Es uzskatu firmas “Huawei” aparatūras klātbūtni Minhenes konferencē par satraucošu, un tai vajadzētu izraisīt bažas katrā konferences dalībniekā,” intervijā “Politico” teica ASV Kongresa Pārstāvju palātas Ķīnas lietu komitejas priekšsēdētājs republikāņu kongresmenis Maiks Galahers.

Reklāma
Reklāma

Ķīna ir stratēģisks ­sāncensis

Minhenē paredzējis ierasties arī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, kurš, iespējams, tiksies ar Ķīnas ārlietu ministru Vanu Ji. Pirms divām nedēļām bija paredzēta Blinkena vizīte Ķīnā, bet to izjauca incidents ar Ķīnas gaisa balonu, kas pārlidoja ASV teritoriju un tika notriekts Dienvidkarolīnas piekrastē. Ķīnas ārlietu ministrs, kurš ir prezidenta Sji Dzjiņpina galvenais ārlietu padomnieks, jau nedēļu uzturas Eiropā un jau pabijis Francijā, Itālijā, Ungārijā un dodas uz Minheni. Parīzē viņš apspriedās ar prezidentu Emanuelu Makronu, kurš gatavojas šopavasar apmeklēt Pekinu. Ķīnas ārlietu ministrs atcēlis sākotnējo plānu apmeklēt Briseli, bet paredzējis ierasties Maskavā. Analītiķi atzīmē, ka Ķīnas ārlietu ministrs uz draudzīgu uzņemšanu varēja cerēt Budapeštā, bet ne Romā vai Minhenē. Itālijas ārlietu ministrs Antonio Tajāni pirms tikšanās ar Ķīnas ministru atzina, ka Ķīna ir stratēģisks sāncensis, un aicināja Pekinu neiejaukties Taivānā. Lai gan Roma kritiski vērtē Pekinas politiku, Itālija ir vienīgā G7 grupas dalībvalsts, kas vismaz formāli vēl darbojas Ķīnas tā dēvētā Ceļa memoranda ietvaros. Eiropas vizītē bija paredzējis doties arī Sjiņdzjanas apgabala gubernators, taču viņam nācās braucienu atcelt protestu dēļ. Eiropas valstu amatpersonas atteicās tikties ar viņu cilvēktiesību pārkāpumu dēļ Sjiņdzjanā, kur iedzīvotāju vairākums ir etniskie uiguri.

Uzmanības centrā diskusijās Minhenē ir Krievijas agresija pret Ukrainu. Maskavas izraisītajam barbariskajam karam pēc dažām dienām apritēs gads, un ir jāpaātrina Rietumu bruņojuma un munīcijas piegāde Kijivai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.