Ķīnas reaktīvie iznīcinātāji otrdien šķērsojuši Taivānas šaurumu, Pekina veikšot virkni militāro manevru 42
Amerikas Savienoto Valstu apņēmība saglabāt demokrātiju Taivānā un citur pasaulē ir dzelžaina, trešdien vizītes laikā Taivānā paziņoja ASV Kongresa Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi.
“Šodien pasaule ir izvēles starp demokrātiju un autokrātiju priekšā. Amerikas apņēmība saglabāt demokrātiju šeit, Taivānā, un visā pasaulē joprojām ir dzelžaina,” sacīja Pelosi, Taibei tiekoties ar Taivānas prezidenti Cai Inveņu.
Pelosi arī uzsvēra, ka viņas vadītā Kongresa delegācija “ieradusies Taivānā, lai vienprātīgi un skaidri paziņotu, ka mēs neatteiksimies no apņēmības [atbalstīt] Taivānu”.
Kongress ir “apņēmības pilns [atbalstīt] Taivānas drošību, lai Taivāna visiedarbīgākajā veidā spētu sevi aizstāvēt”, sacīja ASV Kongresa Pārstāvju palātas spīkere.
Savukārt Taivānas prezidente uzsvēra, ka “Taivāna neatkāpsies apzināti paaugstinātu militāro draudu priekšā”.
“Mēs turpināsim noturēt demokrātijas aizsardzības līniju,” teica Cai.
Ķīnas armija otrdien solīja veikt “mērķtiecīgas militāras darbības”, reaģējot uz ASV Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi vizīti Taivānā.
“Ķīnas Tautas atbrīvošanas armija ir paaugstinātā gatavībā un veiks virkni mērķtiecīgu militāru operāciju, lai apņēmīgi aizstāvētu nacionālo suverenitāti un teritoriālo integritāti un apņēmīgi novērstu ārēju iejaukšanos un “Taivānas neatkarības” separātistu mēģinājumus,” paziņoja Ķīnas armijas pārstāvis Vu Cjaņs.
Ķīnas Aizsardzības ministrija otrdien pavēstīja, ka laikā, kad ASV Kongresa Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi viesojas Taivānā, vairākos reģionos jūras ūdeņos ap Taivānu rīkos militāros manevrus.
Manevri sāksies otrdienas vakarā un turpināsies līdz svētdienai, pavēstīja ministrija.
Oficiālajos medijos publicētajā kartē iezīmēti seši apvidi ap Taivānu, kur notiks operācijas, arī “tālas darbības kaujas munīcijas izšaušana Taivānas šaurumā”.
Televīzijas tiešraidē bija redzams, kā Pelosi, kura ar ASV gaisa spēku militāro lidmašīnu “Boeing C-40C” ieradās Taibei Sonšaņas lidostā, sagaidīja Taivānas ārlietu ministrs Džozefs Vu.
Pelosi pēc ierašanās paziņoja, ka viņas vizīte demonstrē Vašingtonas stingro apņemšanos atbalstīt Taivānu, kuru Ķīna uzskata par savas teritorijas daļu.
“Mūsu Kongresa delegācijas vizīte Taivānā godina Amerikas nelokāmo apņemšanos atbalstīt Taivānas dinamisko demokrātiju,” pavēstīja Pelosi.
Vienlaikus viņa norādīja, ka viņas vizīte “nekādā ziņā” nav pretrunā ar oficiālo ASV politiku, kas atzīst “vienu Ķīnu” un nav oficiāli atzinusi Taivānu par neatkarīgu valsti.
Tikmēr Ķīna Pelosi ierašanos Taivānā nodēvēja par “ārkārtīgi bīstamu”.
“ASV nepārtraukti kropļo, aptumšo un iedragā “vienas Ķīnas” principu,” teikts Ķīnas Ārlietu ministrijas paziņojumā pēc Pelosi lidmašīnas nolaišanās Taivānā. “Šīs darbības, gluži kā spēlēšanās ar uguni, ir ārkārtīgi bīstamas. Tie, kas spēlējas ar uguni, no tās ies bojā.”
Pekinas oficiālie mediji vēsta, ka Ķīnas reaktīvie iznīcinātāji otrdien šķērsojuši Taivānas šaurumu.
“Ķīnas reaktīvie iznīcinātāji Su-35 šķērso Taivānas šaurumu,” vēsta Ķīnas valsts telekanāls CGTN, tuvākas ziņas nesniedzot.
Taivāna un kontinentālā Ķīna tiek pārvaldītas atsevišķi, kopš 1949.gadā šajā salā patvērās pilsoņkarā sakautā Ķīnas Republikas nacionālistu valdība, bet komunistu ieņemtajā Ķīnas kontinentālajā daļā tika proklamēta Ķīnas Tautas Republika, kas uzskata Taivānu par savas teritorijas sastāvdaļu.