Foto-LETA/AFP

Ķīnai draud darbaspēka trūkums 0

Ķīnas demogrāfijas tendences liecina, ka nākotnē valstī var sākt trūkt darbaspēka, jo strauji noveco tās sabiedrība, brīdina eksperti. Lētais darbaspēks pasaules apdzīvotākajā valstī ir palīdzējis ekonomikai augt pēdējo 35 gadu laikā, tomēr pagājušā gadsimta 70.gadu beigās ieviestā viena bērna politika tagad draud atspēlēties valsts nākotnes izaugsmei.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Baidījāmies piestāt pat benzīntankā!” Latviešu ģimene piedzīvojusi trillera cienīgu bēgšanu no Zviedrijas, lai glābtu savu bērnu 311
Mājas
Kam patiesībā paredzēti veļas mašīnas atvilktnes 3 nodalījumi, zina vien retais
Kokteilis
FOTO. Kā mainījušies leģendārā seriāla “Ugunsgrēks” aktieri? Daži ar katru gadu izskatās arvien jaunāki!
Lasīt citas ziņas

Ķīnas darbspējīgā iedzīvotāju daļa vecumā no 15 līdz 59 gadiem pērn samazinājās par 3,45 miljoniem, liecina oficiālie statistikas dati. Tā ir pirmā reize kopš 1963.gada, kad Ķīnā samazinās darbspējīgo iedzīvotāju skaits.

Tūlītējs efekts uz valsti, kurā dzīvo 1,35 miljardi cilvēku, ir neliels, tomēr tuvāko desmitgažu laikā tas var kļūt nozīmīgs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķīnas Sociālo zinātņu akadēmijas pētnieks Vans Guandžou norādīja, ka laikā no 2014.līdz 2030.gadam Ķīnas 15 līdz 64 gadus veco iedzīvotāju skaits samazināsies par 40 miljoniem, kas ir vairāk nekā, piemēram, visas Polijas iedzīvotāju skaits.

Savukārt 26 gadu laikā vismaz 65 gadu vecumu sasniegušo Ķīnas iedzīvotāju īpatsvars sabiedrībā pieaugs no 7% līdz 14%.

Akadēmijas pētnieks Li Juņs piebilda, ka 2060.gadā katriem trim strādājošajiem Ķīnā būs jāuztur divi 60 gadu vecumu sasniegušie valsts iedzīvotāji. Pašlaik vienu 60 gadu vecumu sasniegušu cilvēku Ķīnas ekonomikā uztur pieci strādājošie, tādēļ eksperti pauž bažas par valsts sociālās sistēmas gatavību sabiedrības novecošanās uzturēšanai.

Ķīnas valdība gan uzsver, ka bērnu skaita ģimenē ierobežošana ir bijis galvenais iemesls valsts ekonomikas izaugsmei.

Tomēr pēdējos gados Ķīnā pieaug darbinieku neapmierinātība, viņi arvien vairāk apzinās savas tiesības, pieprasa lielākas algas, bet starptautiskās kompānijas izvēlas citas valstis, piemēram, Indonēziju un Vjetnamu, kur veidot savas rūpnīcas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.