Pasaules veselības organizācijas vadītājs Tedross Gebrejesuss paudis sapratni par vairāku valstu lēmumu pieprasīt testus ceļotājiem no Ķīnas un brīdinājis, ka Pekinas sniegtā informācija “nav īpaši uzticama”.
Pasaules veselības organizācijas vadītājs Tedross Gebrejesuss paudis sapratni par vairāku valstu lēmumu pieprasīt testus ceļotājiem no Ķīnas un brīdinājis, ka Pekinas sniegtā informācija “nav īpaši uzticama”.
Foto: Fabrice Coffrin/AFP/SCANPIX

Pasaulei jauns kovida apdraudējums? PVO vadītājs brīdina, ka Pekinas sniegtā informācija “nav īpaši uzticama” 72

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Pēc ekspertu ieteikuma Eiropas Savienība ieteica dalībvalstīm pieprasīt Covid-19 testus ceļotājiem, kas ierodas no Ķīnas, kur 8. janvārī tiek atcelti kovida ierobežojumi, tomēr blokam neizdevās vienoties par šādu testu obligātu noteikšanu.

Maz informācijas no Ķīnas

“Dalībvalstis tiek stingri mudinātas ieviest visiem pasažieriem, kas no Ķīnas dodas uz dalībvalstīm, prasību pēc negatīva Covid-19 testa, kas veikts ne vairāk kā 48 stundas pirms došanās ceļā no Ķīnas,” paziņoja ES prezidējošā valsts Zviedrija pēc veselības ekspertu sanāksmes Briselē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir panākta arī vienošanās ieteikt medicīnisko vai FFP2 masku valkāšanu lidmašīnās, kas izlidojušas no Ķīnas. Šie lēmumi nav saistoši atsevišķām ES valstīm, bet tiek uzskatīti par svarīgām vadlīnijām, ko paredzēts izvērtēt janvāra vidū. Vācija iepriekš mēģināja panākt vienotu ES noteikumu pieņemšanu šajā jomā, paziņoja Vācijas Veselības ministrijas pārstāvis.

“Mūs pirmām kārtām interesē vīrusa variantu novērošanas sistēmas izveidošana. Vācijā cirkulē līdz šim zināmie koronavīrusa varianti no Ķīnas, bet mēs gribētu agrīnā stadijā uzzināt, vai kaut kas mainās,” viņš teica. Valstīm ieteikts testēt kanalizācijas ūdeņu paraugus lidostās un lidmašīnās no Ķīnas, lai atklātu varbūtēju vīrusa klātbūtni.

Ņemot vērā koronavīrusa izplatīšanās vilni Ķīnā, Pasaules veselības organizācija (PVO) turpina mēģinājumus iegūt vairāk informācijas no Ķīnas iestādēm.

PVO vadītājs Tedross Gebrejesuss paudis sapratni par vairāku valstu lēmumu pieprasīt testus ceļotājiem no Ķīnas un brīdinājis, ka Pekinas sniegtā informācija “nav īpaši uzticama”.

Viņš sacīja, ka satraukumu visā pasaulē ir izraisījis koronavīrusa variants XBB.1.5, kas tika atklāts oktobrī un izplatās vieglāk nekā jebkurš no iepriekš zināmajiem variantiem.

ES vienojas par ­”saskaņotu piesardzīgu pieeju”

ES valstis vienojās par “saskaņotu piesardzīgu pieeju”, atbildot uz kovida krīzi Ķīnā un ticamu datu trūkumu par pašreizējo situ­āciju, ko vēl vairāk sarežģī Pekinas lēmums no 8. janvāra atcelt ceļošanas ierobežojumus.

Pēc divām nedēļām Ķīnā sāksies Jaungada svinēšana pēc Austrumu kalendāra un desmitiem miljonu cilvēku dosies apciemot radiniekus pašmājās un ārzemju braucienos.

Francija, Spānija un Itālija, kur tradicionāli ierodas daudz ķīniešu tūristu, jau paziņojušas par kovida testiem ceļotājiem no Ķīnas.

ASV, Japāna, Apvienotā Karaliste un Indija ir ieviesušas līdzīgus noteikumus, bet Maroka ir aizliegusi iebraukt tūristiem no Ķīnas.

2019. gadā Itālija bija pirmā Eiropas valsts, kur pēc Ķīnas tūristu ierašanās uzliesmoja Covid-19 infekcija, kas izvērsās par globālu pandēmiju ar miljoniem upuru. Francijas prezidents Emanuels Makrons paziņojis, ka plāno apmeklēt Ķīnu šā gada sākumā un tikties ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu.

Reklāma
Reklāma

Pekinu šonedēļ apmeklējis Filipīnu prezidents Ferdinands Markoss, kurš apspriedās ar Sji par abu valstu tirdzniecības paplašināšanu. Tālākā darba kārtībā ir vairākkārt atliktais ES–Ķīnas samits, kas klātienē nav noticis kopš 2019. gada.

Saslimstība ar ­kovidu vairs netiek stingri ­pārraudzīta

Kā atzīmē eksperti, pēc pēdējos gados veiktās plašās vakcinācijas daudzviet pasaulē saslimstība ar kovidu vairs netiek stingri pārraudzīta.

5. janvārī aprit trešā gadskārta, kopš pētnieki Ķīnas pilsētas Uhaņas Virusoloģijas institūtā atklāja koronavīrusu, kas bija izraisījis virkni pneimonijas saslimšanu kādā pilsētas slimnīcā.

Jaunais vīruss, ko PVO klasificēja kā “Sars-cov-2”, inficēja lielu daļu pasaules iedzīvotāju.

Vakcinācija un kovida izslimošana ir ierobežojusi un palēninājusi slimības izplatību, taču vīrusa varianti ir spējuši apiet organismā izveidojušos imunitāti, izraisot atkārtotas saslimšanas.

Šajā sakarā uzmanība atkal pievērsta Ķīnai, kas tikai nesen izlēma sekot pārējai pasaulei, atceļot iedzīvotājiem plaša mēroga izolāciju un karantīnu.

Šie pasākumi līdz ar masveidā neveiktu vakcināciju noveda pie tā, ka daudziem Ķīnas iedzīvotājiem nebija iespējas iegūt imunitāti vai nu pēc vakcinēšanās, vai kovida izslimošanas, izraisot saslimstības pieaugumu.

Eiropas piesardzība ­izraisa Ķīnas neizpratni

Eiropas valstu pamatotā piesardzība pret varbūtēju jaunu kovida uzliesmojumu izraisījusi Ķīnas neizpratni.

Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāve paudusi “stingru pretestību mēģinājumiem manipulēt ar epidēmijas novēršanu un kontroles pasākumiem politiskā nolūkā, vēršot ierobežojumus tikai pret Ķīnas tūristiem”.

“Tam nav zinātniska pamata, un šāda prakse ir nepieņemama,” viņa uzsvēra, brīdinot par “pretsoļiem pēc savstarpīguma principa”.

Izdevums “Politico” atgādina, ka Ķīnā vairākus gadus bija spēkā ļoti stingri noteikumi šīs valsts apmeklējumam, pieprasot tūristiem pirms ceļojuma veikt testus un pēc ierašanās ievērot vismaz piecu dienu karantīnu.

No 8. janvāra šīs prasības ir daļēji atvieglotas. Pagaidām Ķīna nav publiski paziņojusi par jaunu kovida variantu atklāšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.